Gjest Gjest Skrevet 5. januar 2006 #1 Skrevet 5. januar 2006 Hei! Jeg og mannen min tenker på å skaffe oss hund da vi syns det er viktig at lilleprinsessa vår lærer seg omgang med dyr.. Men vi vil ikke ha en hund som slikker og hopper noe særlig, og er derfor litt usikre på hvilken hund vi bør velge, og hvilke hunder vi bør styre unna.. Noen som har noen råd?
Gjest Gjest Skrevet 5. januar 2006 #2 Skrevet 5. januar 2006 Min ene hund hopper, de andre ikke. Ingen av de slikker. Begge er samme rase, engelsk setter. Tror det kommer an på hva du lærer den til jeg... Den som hopper hos oss har jo "fått lov" av oss så lenge at hun bare gjør det. Den adre, og eldste, var vi mye strengere med, hun er veldig godt dressert m.m.
Gjest Varg-Menja Skrevet 5. januar 2006 #3 Skrevet 5. januar 2006 Dette har mye mer med oppdragelse og individuell personlighet å gjøre enn rase. Vær konsekvent i oppdragelsen fra valpen er liten, også kan du eventuelt si til oppdretter av den rasen du velger at du ønsker en rolig hund, så velger de ut en av valpene med roligst gemytt til dere.
Xora Skrevet 6. januar 2006 #4 Skrevet 6. januar 2006 Retrivere er jo alment kjent for å være "hoppende" hunder. Og jeg har slitt med å få min til å la være. Men samtidig er jo retrivere barnevennlige og flotte familiehunder. Og som Frysepulver sier så har det veldig mye med hva du lærer den og hvor konsekvent du er. Det går nok helt fint å lære retriverne til ikke å hoppe opp også. Bare meg som ikke har jobba hardt nok. Hvilke raser som slikker mye og ikke vet jeg ikke så mye om, bare at slikking er en form for hengivenhet og ydmykhet. Men skjønner godt at du ikke ønsker denslags med små barn da. Er forresten flott du ønsker at prinsessa skal få omgang med dyr, de har så positiv innvirkning på barn (og voksne såklart... ). Lykke til i jakten på den perfekte hund da.
Gjest Varg-Menja Skrevet 6. januar 2006 #5 Skrevet 6. januar 2006 Retrivere er jo alment kjent for å være "hoppende" hunder. Og jeg har slitt med å få min til å la være. ← Jøss, jeg har vokst opp med retriver og visste faktisk ikke dette. De jeg har vært borti har aldri vært hoppete av seg, så det understreker vel bare hvor mye dettevarierer.
Gjest Gjest Skrevet 6. januar 2006 #6 Skrevet 6. januar 2006 Det er ingen spesielle raser som ikke hopper opp, det er hva DU selv TRENER den til.....
Gjest trådstarteren Skrevet 6. januar 2006 #7 Skrevet 6. januar 2006 Okei.. Tusen takk for svar.. Da får jeg se meg litt om for å finne den perfekte hunden for familien vår.. Hehe.. Og trene den godt opp.. Har tenkt litt på engelsk setter eller golden retriever..
Gjest Gjest Skrevet 6. januar 2006 #8 Skrevet 6. januar 2006 Tror kanskje jeg ville satset på retriever... Settere bør jo jaktes med... Også er de stressa vimsebikkjer, tipper en retriever er roligere og kanskje funker bedre med barn... Våre er verdens snilleste hunder altså, men hvis jeg skulle hatt en familiehund så vet jeg ikke
Gjest Gjesta Skrevet 7. januar 2006 #9 Skrevet 7. januar 2006 Okei.. Tusen takk for svar.. Da får jeg se meg litt om for å finne den perfekte hunden for familien vår.. Hehe.. Og trene den godt opp.. Har tenkt litt på engelsk setter eller golden retriever.. ← Det er få oppdrettere som i det hele tatt vil selge en setter til en familie der den ikke skal brukes til jakt. Disse hundene har det ikke godt om de ikke får brukt sine naturlige instinkter, og er mye mer jakthunder enn de er familiehunder. Og settere er en krevende rase som må ha MYE mosjon og stimulering, mer enn hva en retriever vil trenge for å være en lykkelig hund.
Gjest Gjest Skrevet 7. januar 2006 #10 Skrevet 7. januar 2006 Det er ingen spesiell rase som fungerer mer med barn enn andre. Jeg har både sett retrievere som går bra med barn, og retrievere som ikke har gått bra med barn i det hele tatt. Det er ikke rasen det kommer an på, om den er vant med barn eller ikke.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå