Gjest Gjest Skrevet 5. januar 2006 #1 Skrevet 5. januar 2006 http://www.aftenposten.no/nyheter/iriks/article1190914.ece Nå er ikke jeg prøver selv, men tenkte på dere her inne når jeg så artikkelen. Kanskje intressant for noen av dere?
Gjest Gjest Skrevet 5. januar 2006 #2 Skrevet 5. januar 2006 Selv om antallet er normalt er det ikke sikkert at sædcellene er befruktningsdyktige.
momo Skrevet 5. januar 2006 #3 Skrevet 5. januar 2006 Hvis det er den testen jeg tror, så gir den ingen klare svar da. Den sier jo ingenting om hvilken form spermen har/er i. Den sier bare om man har over eller under 20 mil sperm. Så man bør jo uansett gå til lege og få det undersøkt ordentlig. Vi leverte sperm prøve på volvat, det tok 1 uke og få time, og resultatet fikk vi 25 min etter at prøven var levert, av legen der og da. Tror vi betalte ca 500 kr for det. Tror den hjemmetesten koster ca det samme.
Gjest Gjest Skrevet 5. januar 2006 #4 Skrevet 5. januar 2006 Som sagt aner jeg ingenting om sånt, men tenkte kanskje det kunne være til nytte eller opplysning for noen av dere prøvere. Men hvis den er ubrukelig er jo det dumt.
Cymbidium Skrevet 5. januar 2006 #5 Skrevet 5. januar 2006 Men det var jo snilt at du tenkte på oss, da!
Murf Skrevet 5. januar 2006 #6 Skrevet 5. januar 2006 Har skrevet om testen før her inne, og sakser fra tidligere innlegg: Sånn hjemmetest fås nå på de fleste apotek i Norge. Problemet er at den måler en ting; om konsentrasjonen av spermier er over eller under 20 millioner per ml, et mål WHO har satt som tegn på fruktbrhet hos menn. denne testen gir altså bare en pekepinn, og det er andre faktorer også som spiller inn som testen ikke måler; som forholdet raske/sene svømmere, misdanelser hos spermiene(to hoder/to haler). En lav konsentrasjon kan også oppveies av stort volum, der varierer det også mellom menn. Testen koster rundt 500 kr, og uansett svar så må du oppsøke lege for å komme noe videre med spørsmålene.
Pasha Skrevet 5. januar 2006 #7 Skrevet 5. januar 2006 men dersom testen viser under det antallet så kommer man seg kasnkje fortere til legen? ..bare vente et par år også koster testen kanskje en 100lapp
Minnie27 Skrevet 5. januar 2006 #8 Skrevet 5. januar 2006 Min mann tok en slik test, og for å være ærlig gjorde den oss mer forvirret enn klokere for å si det sånn. Jeg velger å ikke helt stole på det.. Synd egentlig, for man kan jo ha nytte av slike tester.
Iceglow Skrevet 5. januar 2006 #9 Skrevet 5. januar 2006 “ Forskerne har utstyrt testen med en kunstig oppbygd livmorhals som sædcellene skal svømme forbi. Deretter blir de talt opp, og hvis det er tilstrekkelig mange, vil en rød linje indikere en positiv test.” De gamle typen måler kun om de kunne svømme, og ga likt utslag om de svømte rundt i ring eller var i fin form.
Gjest Isabellas Skrevet 8. januar 2006 #10 Skrevet 8. januar 2006 Kan de svømme i ring, alle sammen??? Dumt sprøsmål kanskje, men det visste jeg ikke....
momo Skrevet 8. januar 2006 #11 Skrevet 8. januar 2006 For mannen min sin del så hadde ikke en sånn test funket. For han har klart og gjøre meg gravid hele 6 ganger på 1,5 år. Og han har 7,5 mil sperm, 60% av de er døde, de er trege og mange deformerte. Jeg mister hver gang, antageligvis fordi de er deformerte. Men og gjøre meg gravid klarer han jo utrolig nok. Legen kan ikke fatte og forstå hvordan det er mulig.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå