AnonymBruker Skrevet 2. april 2023 #1 Del Skrevet 2. april 2023 Vi er 5 stk, to voksne, en tenåringssønn på 14 (spiser mer enn oss voksne) og to barn i småskolealder. Hver måned bruker vi omtrent 16 000 kroner på mat og husholdning (vaskemidler osv). For bare et år siden brukte vi over 4000 kroner mindre i mnd. Jeg handler på tilbud, ukeshandler, men av og til blir en og annen matvare glemt og vi må innom på vei hjem fra jobb. Jeg syns budsjettet vårt er helt hinsides men jeg skjønner ikke hvor vi skal kutte? Spiser sunne råvarer, skeier ut med øl og chips i helgene men ellers går det mye i frukt, grønt, bær osv. Hvor mye bruker dere på mat/husholdning pr mnd og hvor mange er dere? Anonymkode: cc177...a1f 2 1 Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
Gjest CSe0gvmY2b Skrevet 2. april 2023 #2 Del Skrevet 2. april 2023 Vi er 2 voksne, bruker ca 5000,- men drikker ikke brus, øl osv.. Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
AnonymBruker Skrevet 2. april 2023 #3 Del Skrevet 2. april 2023 Vi bruker 10-11.000 kr. Vi er to voksne og to barn på 10 og 16 år. Vi handler i Sverige ca hver 3.måned Vi lager ukesmeny Vi spiser opp maten vår. Kaster minimalt. Vi handler en gang hver 7-14 dag. Vi stikker ikke innom butikken for å "hente noe". Vi klarer oss med det vi har, frem til neste levering. Å gå innom butikken er det dyreste man gjør, da havner alt mulig rask med. Prisene har økt og barna spiser mer nå, enn de gjorde for et par år siden. Men vi klarte den gangen å ligge på rundt 8.000 kr. Det klarer vi ikke lenger. Anonymkode: ab89a...215 Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
AnonymBruker Skrevet 2. april 2023 #4 Del Skrevet 2. april 2023 Bruker rundt 8000kr, er alene. Det inkluderer å kjøpe lunsj på jobb, ofte i varmtdisken, og en del drikke. Det koster jo såpass som du nevner med dagligvarer til en hel familie. Anonymkode: af129...ec8 4 Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
AprilLudgate Skrevet 2. april 2023 #5 Del Skrevet 2. april 2023 Vi er 2 voksne, 1 skolebarn. Bruker nokså nøyaktig 10.000 kr hver måned på alt fra butikk. Det er vel 2.000 kr mindre enn hva SIFO beregner for oss. Vi bruker endel frukt og grønt, men velger billigste kilopris på de tingene man kan det på stort sett. Men gjør og unntak her og der. Jeg tipper 3.000 kr hvertfall av den summen er frukt og grønt. Ellers: handler etter tilbud om det passer vår generelle «meny», en god porsjon first price. Omtrent aldri brus, men går litt snacks i helgene. Mannen er forvist til chipsen til First Price, og sjokoladen er nå etter økning - kun på trass - billigmerkene 😆 Vi har nesten sluttet å kjøpe vanlig rød kjøttdeig, tar billigste innimellom. Jeg kjøper ikke lengre Oatly iskrem som nå koster en hundrings eller hva, det blir bare for dumt. Uten begrensinger på pris hadde vi lett klart å handle for 15-16.000 kr. Vi har rom for å øke matbudsjettet, men jeg synes nå at prisene er så latterlige på mye at jeg bare ikke gidder kjøpe det. Plutselig er en del sånn «eh…50 kr for DET pålegget? Ellers takk». Og så tenker jeg det jo sender et forbrukersignal og. De kan si hva de vil, men når toppsjefene i matvarekonsernene drar inn helt absurde overskudd så er det faktisk helt kvalmende når man vet folk sulter - og mange unger ikke lengre kan ha ei osteskive til matpakka fordi det er blitt for dyrt. 3 Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
AnonymBruker Skrevet 2. april 2023 #6 Del Skrevet 2. april 2023 Jeg foretrekker forsåvidt å se på kilopris, ikke stykkpris, når jeg handler. Du får ta vare på kvitteringer og se hva ting koster. Jeg bruker også stort sett bare billigmerker der det ikke har stort å si for smak/kvalitet. Anonymkode: af129...ec8 1 Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
AnonymBruker Skrevet 2. april 2023 #7 Del Skrevet 2. april 2023 30 minutter siden, AnonymBruker said: Vi er 5 stk, to voksne, en tenåringssønn på 14 (spiser mer enn oss voksne) og to barn i småskolealder. Hver måned bruker vi omtrent 16 000 kroner på mat og husholdning (vaskemidler osv). For bare et år siden brukte vi over 4000 kroner mindre i mnd. Jeg handler på tilbud, ukeshandler, men av og til blir en og annen matvare glemt og vi må innom på vei hjem fra jobb. Jeg syns budsjettet vårt er helt hinsides men jeg skjønner ikke hvor vi skal kutte? Spiser sunne råvarer, skeier ut med øl og chips i helgene men ellers går det mye i frukt, grønt, bær osv. Hvor mye bruker dere på mat/husholdning pr mnd og hvor mange er dere? Anonymkode: cc177...a1f Jeg synes budsjettet deres er helt greit jeg, høres ut som dere spiser bra. Vi er 2 voksne og bruker 10 - 12 000 i måneden bare på oss. Da handler vi også mye på tilbud, men nekter oss ingenting og spiser veldig mye frykt, grønt og bær som dere. Anonymkode: 8cea1...a49 1 Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
AnonymBruker Skrevet 2. april 2023 #8 Del Skrevet 2. april 2023 Vi er en familie på 5 og bruker 14000 +/- i mnd. Synes egentlig ikke det er helt hinsidiges det dere bruker. Mat har blitt dyrere, vi merker det vi også. Vi lager mye fra bunnen, baker brød selv og ukeshandler. Men vi skal spise godt, og synes ikke jeg kan handle så veldig annerledes før vi må gå ned på kvalitet. (Og med kvalitet mener jeg ikke dyre merkevarer. First price har også gode råvarer) Anonymkode: 74091...ad9 2 Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
AnonymBruker Skrevet 2. april 2023 #9 Del Skrevet 2. april 2023 2 voksne og et barn på 2 år. Bruker rundt 10-11 tusen i måneden. Anonymkode: 36860...0e4 Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
AnonymBruker Skrevet 2. april 2023 #10 Del Skrevet 2. april 2023 1 voksen + 1 tenåring + 2 katter = 6000 kr. Det er tøft til tider å holde seg under den summen. Anonymkode: 0cf44...36d 1 1 Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
AnonymBruker Skrevet 2. april 2023 #11 Del Skrevet 2. april 2023 Vi er også 5, med en gutt på 16, en på 13 og ei jente på 10. bruker nå rett rundt 14000 i måneden. Syns ikke 16000 er veldig mye. 2 av oss har gratis lunsj hver dag på jobb og skole. Vi har blitt flinkere til å ukeshandle og se etter tilbud. Men kjøper mye grønnsaker og har fisk eller kjøtt til middag hver dag. Velger bort ferske bær på vinteren og prøver å kjøpe i sesong. Brukte det samme i fjor, så vi har knepet igjen ganske godt. Anonymkode: 3f077...9fa 1 Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
Hatsumomo Skrevet 2. april 2023 #12 Del Skrevet 2. april 2023 (endret) AprilLudgate skrev (56 minutter siden): Jeg kjøper ikke lengre Oatly iskrem som nå koster en hundrings eller hva, det blir bare for dumt. Uten begrensinger på pris hadde vi lett klart å handle for 15-16.000 kr. Vi har rom for å øke matbudsjettet, men jeg synes nå at prisene er så latterlige på mye at jeg bare ikke gidder kjøpe det. Plutselig er en del sånn «eh…50 kr for DET pålegget? Ellers takk». Og så tenker jeg det jo sender et forbrukersignal og. Tenker det samme. Det er ikke det at jeg ikke har råd, men jeg blir rett og slett provosert over økningen. Jeg GIDDER RETT OG SLETT IKKE å kjøpe produkter som jeg aldri så på prisen på før, som nå koster hinsides. Nesten 100 kr for 8 stk kjeks, Mega? I think not. Det gidder jeg bare ikke, kjeks er ikke viktig for meg. Jeg liker kjeks, og syntes det er greit på smak - men til 100 kr ? Nope. Not doing that anymore. Jeg pleide å handle ukritisk og på Meny/Mega. Og det går for resten av handlekurven også. Jeg velger vekk produkter som jeg ikke har "behov" for, og som jeg syntes butikkene regelrett spytter meg i ansiktet med av en syk prisøkning. Produsentene av merkene og butikkene som priser i vilden sky må få merke at folk ikke gidder å betale for slikt, og det må begynne å svi for dem det gjelder. Ja det kan bety færre utvalg av enkelte segmenter, men så lenge det er "luksus"produkter som kjeks og sjokoladepålegg så kunne jeg ikke brydd meg mindre. Det viktigste får være at man bruker penger på det som er nødvendig for å leve i hverdagen og spise relativt greit mens alt bare blir dyrere og dyrere. Så kan en heller fokusere på å ha et vell av muligheter når dyrtiden går over. Endret 2. april 2023 av Hatsumomo 2 Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
AnonymBruker Skrevet 2. april 2023 #13 Del Skrevet 2. april 2023 Jeg ser flere bensinstasjoner har sånn "Ben & Jerrys" is. Det kunne ALDRI falt meg inn å kjøpe det for å teste det en gang, for jeg betaler ikke 80kr++ for en is. For alt jeg vet koster disse over 100kr nå. Jeg skulle fint hatt råd til det, og hadde det vært noe som ble servert som dessert på en restaurant eller noe så kunne jeg kanskje betalt det. Men det er grenser for hva man betaler for litt is. Anonymkode: af129...ec8 1 Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
AnonymBruker Skrevet 2. april 2023 #14 Del Skrevet 2. april 2023 10000kr for 1 voksen og 2 barn. Dette inkluderer take away, cafe, snus, røyk og vin. Burde spart 4000kr av dette. Anonymkode: 444a5...3df Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
mjau87 Skrevet 2. april 2023 #15 Del Skrevet 2. april 2023 Vi er to voksne å bruker ca 6000-6500 i måneden på mat og husholdningsartikler 🙂 1 1 Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
AnonymBruker Skrevet 2. april 2023 #16 Del Skrevet 2. april 2023 2 voksne, 1gutt på 16 og 1 jente på 11. Gutten spiser mest, trener mye. Vi pleide å holde oss på rundt 10.000, men det har vi ikke klart på minst et år. Ligger nærmere 12.000, det er inkludert husholdningsting som dopapir og tannkrem. Jeg handler hos Holdbart eller datovarer, men dersom jeg har lyst på bringebær handler jeg de også. Jeg baker mye brød, og innbiller meg at det er bedre enn butikkbrød. Jeg syns prisøkning på frukt og grønt svir mest. Anonymkode: 79eaa...48e Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
AnonymBruker Skrevet 2. april 2023 #17 Del Skrevet 2. april 2023 AnonymBruker skrev (3 timer siden): Vi er 5 stk, to voksne, en tenåringssønn på 14 (spiser mer enn oss voksne) og to barn i småskolealder. Hver måned bruker vi omtrent 16 000 kroner på mat og husholdning (vaskemidler osv). For bare et år siden brukte vi over 4000 kroner mindre i mnd. Jeg handler på tilbud, ukeshandler, men av og til blir en og annen matvare glemt og vi må innom på vei hjem fra jobb. Jeg syns budsjettet vårt er helt hinsides men jeg skjønner ikke hvor vi skal kutte? Spiser sunne råvarer, skeier ut med øl og chips i helgene men ellers går det mye i frukt, grønt, bær osv. Hvor mye bruker dere på mat/husholdning pr mnd og hvor mange er dere? Anonymkode: cc177...a1f SIFO ❤️ Anonymkode: ee9fe...4da Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
AnonymBruker Skrevet 2. april 2023 #18 Del Skrevet 2. april 2023 Vi er 5 stk. To voksne, barn på 17 (gutt), 14 (gutt), 10 (jente). Vi bruker i snitt 11 000- 12 000kr i mnd. I fjor brukte vi 10 000kr i snitt, så det har økt litt i år. Jeg er økonom og veldig opptatt av pris, samtidig som jeg er veldig opptatt av å spise godt. Derfor handles det meste på tilbud. Vi planlegger middager utifra det jeg har fått handlet inn på tilbud den uken. Vi spiser mye kylling, pålegg, avokado, fisk, egg, frukt og grønnsaker. Bær kjøpes i sesong og på tilbud. Bruker mye fryste bær til smoothie. Vi er glad i biff, det handles inn på tilbud og det har vi 2-3 ganger i mnd. Synes ikke 16 000kr høres så ille ut. Som sagt, jeg er ekstremt nøye på å handle på tilbud og klarer å holde det til ca 12 000kr. Ved å handle til vanlig pris er du raskt oppe i den summen. Anonymkode: 726dd...1ae Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
AnonymBruker Skrevet 2. april 2023 #19 Del Skrevet 2. april 2023 4 stk, 8000 i mnd. Lever veldig greit på det Anonymkode: 602c3...eeb Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
AnonymBruker Skrevet 2. april 2023 #20 Del Skrevet 2. april 2023 Synes det er unormale lave beløp som kommer frem i disse trådene. Tror ikke alt taes med eller så lever veldig mange på fattigdomsgrensen. Enslig, bruker 7000 ca pluss minus med alt. Ingenting unødvendig luksus, men er jo glad i mat 😄. Famile på fem , 16000 høres egentlig for lite ut, men klart damer og barn spiser vel mindre å fordeler med større pakninger osv. Anonymkode: 8a6ef...21e 3 Lenke til kommentar Del på andre sider Flere delingsvalg…
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå