Gjest Noen tips for å få han til å slu Skrevet 17. desember 2005 #1 Skrevet 17. desember 2005 Jeg jobber på et lite kontor, vi er kun tre stykker som sitter der. Mellom mitt og den andre ansattes kontor, er det et bittelite toalett. Dette er et gammelt bygg, og ventilasjonen er ikke akkurat topp. Ikke isoleringen heller. Hver dag mellom 14 og 15 kommer sjefen ut fra sitt kontor (som ligger godt innenfor mitt kontor), og tar dagens drit. Dette tar ca en halvtime, og jeg hører ALT. Hmmmf, hmmf, plopp, plopp, hmmmf osv. NICE. Etterhvert begynner også lukta å sive ut. Det hele er så KVALMT at jeg holder på å klikke! I et halv år nå har jeg utsatt lunsjpausen til kl 14, men det er ganske slitsomt å gå så lenge uten mat. Og det verste er; en etasje ned, er det ikke mindre enn FIRE flotte, nyoppussede doer som står helt ubrukte på dagtid. Det koster han en liten trapp ned, så kunne livet vært koselig både for han og oss. Vi har prøvd diskrete hint; røkelsen vi tente resulterte i beskyldninger om at vi røyket marihuana på jobb. Duftlyset var brannfarlig. En gang sparte jeg en skikkelig fyllebæsj til kl 14, og den stinket så jævlig at sjefen brakk seg da han kom et kvarter senere for å gå på do (den dagen gikk han en etasje ned på do, men neste dag var han jammen tilbake på minitoalettet igjen). Noen forslag til hvordan vi kan få en stopp på dette? Sjefen er ikke den skarpeste kniven i skuffen, men jeg har lite lyst til å fortelle han det face to face. MEN DETTE MÅ DET DA VÆRE MULIG Å FÅ EN STOPP PÅ??
Gjest Bellatrix Skrevet 17. desember 2005 #2 Skrevet 17. desember 2005 Si at det er dårlig ventilasjon på den doen og be om at den blir stengt. Dere har jo do nede.
punkyB Skrevet 17. desember 2005 #3 Skrevet 17. desember 2005 Si at det er dårlig ventilasjon på den doen og be om at den blir stengt. Dere har jo do nede. ← Det var jo ingen dum ide. Kontakt de som styrer gården og få de til å ta affære.
Gjest Gjest Skrevet 17. desember 2005 #4 Skrevet 17. desember 2005 Det er sjefen som styrer gården. Dessuten ønsker jeg ikke å lage noe stort oppstyr - jeg ønsker bare å få han til å forstå av man går ikke og driter på en do hvor det er så lydt inn til sine medarbeidere. Det er veldig greit med den doen - vi slipper f.eks å gå en etasje ned om vi vil ha et glass vann, vaske hendene osv.
Gjest Bellatrix Skrevet 17. desember 2005 #5 Skrevet 17. desember 2005 Vel, man kan ikke nekte folk å gå på do, så enten må den stenges eller så får det være som det er.
Gjest gjesta Skrevet 17. desember 2005 #6 Skrevet 17. desember 2005 Si i fra! Ikke bare til ham, men ta det opp når alle er tilstede. Si at det er lytt og at det ikke er noe særlig å ta lunsjpause når det er slik. Du trenger ikke komme med detaljer om lyder og denslags, bare slå fast at det er lytt, at evt. lukt siver ut, forklar det i "korte trekk". Han vet vel ikke noe om hvordan de andre benytter doen, så han trenger jo ikke føle seg mer eller mindre truffet enn resten.
Gjest Gjest Skrevet 17. desember 2005 #7 Skrevet 17. desember 2005 Vel, man kan ikke nekte folk å gå på do, så enten må den stenges eller så får det være som det er. ← Kan man virkelig ikke nekte folk å gå på do? Flott at du belyser denne situasjonen for oss, Smurf. Selvsagt kan man ikke nekte folk å gå på do. Men det er utrolig frekt å forpeste et personaltoalett med drittlukt, dersom man har andre muligheter lett tilgjengelig. For meg handler det om almen høflighet overfor sine medarbeidere. Det er ingen lov som sier at man skal fylle på med toalettpapir når man bruker opp det siste tørket, men det er normal høflighet å gjøre det likevel (i hjemmet eller på små arbeidsplasser som denne). Til Mie, jeg tar lunsjpause når jeg vet at han skal drite, for å komme meg ut av kontoret. Ingen som har noen litt artige, originale ideer? Jeg kommer ikke til å ta det opp med han, og jeg kommer ikke til å forlange doen stengt.
Gjest Gjesta Skrevet 17. desember 2005 #8 Skrevet 17. desember 2005 Hvorfor gjøre så mye ut av det? Jeg synes det var et godt poeng å ta det opp med alle tre til stede. Si fra at lukt siver ut fra toalettet, at det er lytt osv. og oppfordre til at det ikke blir brukt så mye. Trenger ikke stenges, for du kan jo også si at du synes det er greit å kunne ta seg et glass der inne. Normale folk vil nok ha forståelse for slikt, tror jeg. Og jeg synes forresten det gjør seg dårlig å være spydig når folk prøver å komme med gode råd btw...
Shagya Skrevet 17. desember 2005 #9 Skrevet 17. desember 2005 Hvordan kan du si at det er frekt å benytte personaltoalettet ? Det er et toalett, og toalett er der for å brukes. Har du et problem med lukt, er det ditt ansvar å si ifra at det plager deg. Når du har prøvd diskrè hint og det ikke fungerer, skulle vel det gi en grei pekepinn på at det er på tide å manne/kvinne seg opp til å ta opp dette i litt klarere tekst slik at sjefen din faktisk kan få greie på hva som er problemet.
Gjest Pet Skrevet 17. desember 2005 #10 Skrevet 17. desember 2005 Kan du ikke kjøpe en luftfrisker-spray og spraye frenetisk når han kommer ut fra do? Kjøp gjerne en og sett inne på do også.
Gjest Embla s Skrevet 17. desember 2005 #11 Skrevet 17. desember 2005 Syns Mie har fornuftig forslag jeg!
Potetmel Skrevet 17. desember 2005 #14 Skrevet 17. desember 2005 (endret) "Hei! Jeg lurer på om du kan ta å legge en del papir nedi toalettet for å ta dritesjauen din, pluss å ta et innkjøp av en luktspray? På forhånd takk!" Endret 17. desember 2005 av Potetmel
Gjest lurven Skrevet 17. desember 2005 #15 Skrevet 17. desember 2005 kan du ikke bare drite i å¨jobbe der
Gjest Gjesta Skrevet 17. desember 2005 #16 Skrevet 17. desember 2005 kan du ikke bare drite i å¨jobbe der ←
Gjest Gjest Skrevet 17. desember 2005 #17 Skrevet 17. desember 2005 Be en venninne eller kollega ringe deg på mobilen når han går på do eller ring opp en kollega. Prat høyt og lavt vekselsvis om hverandre. Da skjønner han vel at du også hører han? Hjelper ikke det, ville jeg begynt å synge hver gang han presser ekstra i rommet ved siden av... Syng f.eks. "Å jeg vet en seter med så mange geiter, noen har en bjelle, andre går i fjellet..."
Gjest gjest1 Skrevet 17. desember 2005 #18 Skrevet 17. desember 2005 Ja, det er en menneskerett å gå på do, men jeg er faktisk enig i at det hørtes litt ubehagelig ut. Han har i det minste regelmessig avføring, da.. Jeg hadde kanskje skrevet en anonym lapp og lagt på do. Vet ikke helt hva som skulle stått der, men et eller annet om at det er lytt og lite ventilasjon, samt satt en luftfrisker der. Hadde jeg blitt skikkelig (dritt)lei hadde jeg muligens vært ondskapsfull og tetta dassen med dopapir til det fløyt over, så man var nødt til å gå ned. Og eventuelt ringe vaktmester for å ordne opp etterpå. Da kunne du jo sagt noe om at det har vært en del problemer med toalettet i det siste eller noe i den duren.. ikke vet jeg. HVa med superlim? Hahaha.
Gjest Gjest Skrevet 18. desember 2005 #19 Skrevet 18. desember 2005 Jeg ville ha forstoppet hele toalettet med et eller annet. Da vil han ikke ha mulighet til å skylle ned "herligheten" og får et dilemma om det gjentar seg en del ganger så tror jeg nok at han snart vil vurdere å bruke toalettene i etagen under. ikke noe kjekt å sitte på driteren om det ikke lar seg skylle ned. Pinlig
Bønna Skrevet 21. desember 2005 #20 Skrevet 21. desember 2005 Kan man virkelig ikke nekte folk å gå på do? Flott at du belyser denne situasjonen for oss, Smurf. ← Jo, faktisk gjøres dette i stor grad i land hvor LO ikke har like stor makt som i Norge. For eksempel er det på det rene at i enkelte land nekter den tyske matvarekjeden Lidl sine ansatte å ha dopauser. I den amerikanske supermarkedkjeden Walmart blir heller ikke dopauser sett på med blide øyne. Og i Kina jobber for eksempel sydamene 12-timersskift uten rett til å gå på do før skiftet er over. Så ja, man kan faktisk nekte folk å gå på do. Takk arbeiderbevegelsen for at du lever i et land hvor LO har stor makt! Og er du ikke medlem i fagforeninga så meld deg inn snarest.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå