Gå til innhold

Kan man levere ødelagte klær og undertøy til fretex?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Kan man levere ødelagte klær og undertøy til fretex? Prøvde google og det sto forskjellig. 

Anonymkode: 81c8a...62c

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Ja. Hvertfall her jeg bor (Oslo)

Skrevet

Tror det er avhengig av kommunen du bor i.

Anonymkode: 5f9c7...ddc

Skrevet
AnonymBruker skrev (1 minutt siden):

Kan man levere ødelagte klær og undertøy til fretex? Prøvde google og det sto forskjellig. 

Anonymkode: 81c8a...62c

Ja. Det er viktig at større mengder klær (du kan trygt kaste en truse eller et par sokker, eller en fille du har vasket bil med, men bør unngå alt mer enn det) ikke havner i den normale søppelstrømmen. Hvorfor? Fordi det fører til havari i avfallsanleggene.

Er plagget skittent må du vaske det før du kan donere det. Er plagget rent men flekkete donerer du det som det er, dersom du ikke selv kan bruke det til feks fille eller noe. Det er ok penger å spare på å vaske hus, bil, båt etc med gamle ødelagte klær heller enn å kjøpe mikrofiber-kluter eller lignende.

Og så kommer Fretex etc sporadisk på banen og sier at de «drukner i ødelagte klær». Og det er nok sant, men ikke relevant. Fretex skal likevel ta imot avfalsstrømmen. At den er så stor at de drukner i den er positivt, ikke negativt, for markedet. I slike tilfeller (der Fretex ber oss vente) skal man ignorere beskjeden. 

Anonymkode: b652f...8b1

  • Liker 1
Skrevet
AnonymBruker skrev (5 minutter siden):

Kan man levere ødelagte klær og undertøy til fretex? Prøvde google og det sto forskjellig. 

Anonymkode: 81c8a...62c

Tviler på at de er gira på hullete underbukser og ensomme sokker, men de tar imot større plagg med skader da de kan brukes third-hand - dvs til å lage helt nye plagg av. Vil anta at det også er forskjell på om en kåpe mangler en knapp eller om den har et svært svihull i ryggen. Ikke at kåpene mine pleier å ha store svihull, men slike plass går i bosset og ikke til Fretex her i gården.

Anonymkode: 7598d...9ba

Skrevet

Ja. De lager bl.a. filleryer av ødelagte klær. 

Anonymkode: 2e374...a58

  • Liker 1
Skrevet

Merker posen med tekstilavfall før jeg leverer. 

Anonymkode: 8f35b...59f

  • Liker 1
Skrevet

Jobber i en Fretex butikk. De fleste plaggene man donerer via innsamlingsboksen ender opp med å bli eksportert uansett så du kan fint donere ødelagt tøy. Men vask de først, det er veldig lite hyggelig å komme på jobb og dra ut skittent undertøy av en pose. I noen Fretex butikker kan du levere klær direkte i butikken, men da vil vi helst at klærne skal være så brukbare som mulig, slik at det kan selges i butikken istedenfor å bli sendt til lageret hvor det sorteres til eksport (det er en kostnad for butikken å sende til lageret). 

Anonymkode: a0d10...d83

  • Nyttig 1
Skrevet

Du kan levere det, men man burde skrive på posen at klærne er hullete eller utslitt dersom det egentlig bare er gjenvinningsmateriale og ikke second hand.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...