Gjest mamman Skrevet 1. desember 2005 #1 Skrevet 1. desember 2005 Jeg og eksen skal muligens lage privat bidragsavtale, men jeg er litt usikker på dette med inntekt da. Hvis jeg får 3 siste månders lønnslipper og siste års selvangivelse av han - er jeg da sikker på å ha fått rett inntekt? Hva er kapitalinntekt? Er det annet jeg bør tenke på? Er det annet enn lønn som blir regnet som inntekt? Eller bør jeg la trygdekontoret ta seg av dette for å være sikker på at beløpet blir riktig? Jeg spør selvfølgelig fordi jeg ikke helt stoler på han.
Gjest Piper Skrevet 1. desember 2005 #2 Skrevet 1. desember 2005 Stoler du ikke på han, ville jeg valgt å ta det gjennom trygdekontoret. Dere betaler da 750 kr hver, og de regner ut hva bidraget skal bli.
Gjest Miloine Skrevet 1. desember 2005 #3 Skrevet 1. desember 2005 i din situasjon anbefaler også jeg at dere tar dette gjennom Trygdekontoret - IKKE privat.
Gjest gjesta Skrevet 1. desember 2005 #4 Skrevet 1. desember 2005 Hvis du vil ha maksimalt i bidrag og ikke stoler på eksen din så la trygdekontoret ta jobben. Dersom du ønsker et godt samarbeid med eksen så bør du gå for en privat avtale. Du får jo både lønnsslipper og siste års selvangivelse så da har dere et godt utgangspunkt for å bli enige. Med kapitalinntekter menes inntekter og avkastning av formue, f eks renteinntekter, utbytte av aksjer, gevinst ved realisasjon av aksjer, inntekter fra utleie av bolig dersom dette er skattepliktig mv.
Gjest mamman Skrevet 1. desember 2005 #5 Skrevet 1. desember 2005 Jeg vil bare påpeke at jeg ikke er redd for at han ikke skal betale når bidraget er fastsatt, jeg er bare redd for at han kan prøve å lure meg på inntekten - hvis det er mulig da..
Far til 2 Skrevet 1. desember 2005 #6 Skrevet 1. desember 2005 Jeg er enig med de andre om at dere bør ta det gjennom trygdekontoret. Men vær oppmerksom på at trygdekontoret ikke gjør noe annet enn det du selv beskriver (dvs. 3 siste lønnslipper fjorårets selvangivelse + evt kapitalinntekter (dvs inntekt fra utleie av bolig, renteinntekter, inntekter fra aksjer, etc, etc)
Gjest Miloine Skrevet 1. desember 2005 #7 Skrevet 1. desember 2005 Jeg vil bare påpeke at jeg ikke er redd for at han ikke skal betale når bidraget er fastsatt, jeg er bare redd for at han kan prøve å lure meg på inntekten - hvis det er mulig da.. ← syntes fortsatt du skal ta kontakt med Trygdekontoret- du har ikke noe å tape på det!bortsett fra et engangsbeløp på kr. 750;
Gjest Gjest Skrevet 1. desember 2005 #8 Skrevet 1. desember 2005 Ved fastsettelse og endring av bidrag må begge parter betale et gebyr til staten. Gebyret tilsvarer ett rettsgebyr og er for tiden på 845 kroner. Trygdekontoret regner ut partenes årsinntekt ut fra de tre siste månedenes lønnsslipper, evt ut fra siste års selvangivelse. Dersom barnets far har fast jobb og fast lønn, er det ikke vanskelig å beregne årsinntekten. Positive kapitalinntekter OVER kr 10.000,- skal legges til inntekten. På trygdeetatens sider finner du noe som heter bidragsveilederen. Det er en kalkulator som kan hjelpe dere til å komme fram til et veiledende beløp. Dersom dere blir enige om en privat avtale kan det avtalte beløpet innkreves gjennom Trygdeetatens innkrevingssentral. Partene betaler ikke noe for dette (forutsatt at bidragspliktige betaler i tide og ikke får purringer).
Gjest Miloine Skrevet 1. desember 2005 #9 Skrevet 1. desember 2005 ja, se her du http://www.trygdeetaten.no/default.asp?str...ath=barnebidrag
Gjest mamman Skrevet 2. desember 2005 #10 Skrevet 2. desember 2005 Jeg takker alle for svar Kan noen si meg om positive kapital inntekter står skrevet akkurat slik i selvangivelsen? Vi har hatt privat avtale tidligere, den skal justeres nå bl.a pga endring i samvær, jeg har tidligere ikke vært så nøye, men ting har forandret seg og jeg vil nå "gå helt etter boka".
Far til 2 Skrevet 2. desember 2005 #11 Skrevet 2. desember 2005 Jeg takker alle for svar Kan noen si meg om positive kapital inntekter står skrevet akkurat slik i selvangivelsen? Vi har hatt privat avtale tidligere, den skal justeres nå bl.a pga endring i samvær, jeg har tidligere ikke vært så nøye, men ting har forandret seg og jeg vil nå "gå helt etter boka". ← Ta en telefon til trygdekontoret og spør hvordan slik kapitalinntekt fremkommer. Og vær oppmerksom på at høy kapitalinntekt for ett år som oftest ikke vil ha noen innvirkning om det kan bevises at dette var et særtilfelle.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå