Gjest Gjest Skrevet 30. november 2005 #1 Skrevet 30. november 2005 I utlandet, når jeg handler der, kan jeg velge mellom morsomme flotte design og ulike merker på aomtrent alt av produkter. I nOrge, uansett og det er kjedlige men ærlige Rema, eller liksom-flotte Meny, har de jo bare Tine....dvs. de har andre merker også (Synnøve og Yoplait) men det er Tine som dominerer. Jeg liker ikke Tine-navnet, logoen eller burugla og norsk-mentaliteten som herjer det bondske selskapet, men tilbake til saken: hvorfor finnes det bare 1 type / merke creme fraiche, og 1 merke/type fløte og rømme? Og hvorfor i all verden finnes det ikke rødvin i butikken?
Arkana Skrevet 30. november 2005 #2 Skrevet 30. november 2005 Tja, si det. Fordi ingen har etterlyst flere varianter? Det er vel generelt lite utvalg i Norge i forhold til mange land. Det var en fryd den tiden jeg bodde i England. Selv i den lille byen jeg bodde i bugnet matbutikkene av uendelige utvalg, hylle på hylle med alle varianter du kunne tenke deg. Og når vi er hos familien i Frankrike er det også en fryd å handle mat, jeg kunne se meg mett på alle hyllene kun med desserter (slike porsjonsbegre med sjokoladepuddinger, karamellpuddinger o.l.), her i Norge har vi kanskje en håndfull forskjellige typer (for å nevne noe). Det var generelt et betydelig større utvalg av de aller fleste varer enn vi har i Norge. Selv å handle på Svinesund er jo en helt annen opplevelse. Men, man blir jo vant til det, og jeg klarer nå egentlig utmerket godt å lage god mat med bare én type crème fraîche.
Gjest Gjest Skrevet 30. november 2005 #3 Skrevet 30. november 2005 Men det må da si litt om den norske mentaliteten: ingen forlanger noe, ting er bra som de er, ingen utvikling, ingen fremskritt, ingen som står på og mener noe, ingen som får til ting....no nothing. Norge ser i så måte ut som et ingenmannsland. Jeg tror dette landet må være for spesielt interesserte. Vel og bra med trygdeordninger og vakker natur, men man kan faen ikke leve alene på det. Dette er bunad-og subsidie-landet på sitt verste.
Arkana Skrevet 30. november 2005 #4 Skrevet 30. november 2005 Vel, jeg synes nå trygdeordninger og andre goder vi har er tusen ganger viktigere enn godt utvalg i matbutikker. Jeg ville heller bo her enn i Frankrike, selv om de har aldri så mye god mat.
Gjest Gjest Skrevet 30. november 2005 #5 Skrevet 30. november 2005 Tja, jeg har nok tenkt noe av det samme etter å ha bodd i en storby på et annet kontinent en stund. Særlig savner jeg utvalget av økologiske varer - der kunne jeg kjøpe omtrent ALT, ikke bare en og annen gulrot og boks med bønner. Samtidig ble jeg ganske skremt over mange av de "industri-produserte" varene der borte - billig, greit nok, og millioner av varianter av varer, men jeg er litt skeptisk til brød som holder i tre måneder og kunstige smakstilsetninger i omtrent alle varene. Derfor endte jeg etter hvert opp med å kjøpe nokså "enkle og originale" varer likevel - selv om jeg fortsatt savner å kunne kjøpe en bærepose frukt og grønt til 20 kr... Utvalget i byene i Nrge er ellers bra nok for meg, særlig ettersom det begynner å bli et bedre utvalg av økologiske varer, også kjøtt. Men jeg bor o har bodd en del på småsteder - og DER... det virker jo som folk her ikke spiser annet enn kjøttdeig og en og annen kotelett, grønnsakene er ofte gulnet eller slappe, salaten i oppløsning. Av hermetikk har man mais og tomatbønner - kikerter vet vel ikke butikkeieren hva er en gang. DET er kjedelig, synes jeg, og jeg blir i perioder LITE inspirert når jeg går i disse butikkene. På den annen side finnes det viktigere ting å irritere seg over.
Nella Skrevet 30. november 2005 #6 Skrevet 30. november 2005 Tine dominerer pga produksjonskostnadene og avgifter. Var et eller annet om det ang q meieriene og produksjon av ost. De må kjøpe noe greier av tine da og det er mye dyrere enn hva Tine betaler. De kan lage ost, men kan ikke være konkurransedyktige. Og nordmenn skal som kjent ha maten så billig som mulig og gulost er gulost og det kjøpes etter pris. Derfor vil de ikke passe inn i markedet. Samme som at prior har alt for mye makt i landet her det.
Gjest Melk Skrevet 30. november 2005 #7 Skrevet 30. november 2005 Nå bor det jo 44 millioner mennesker i Frankrike, mot våre skarve 4,5. Dette må da ha noe å si for nisjemarkedet?
Gjest Gjest Skrevet 30. november 2005 #8 Skrevet 30. november 2005 Har man behov for flere typer rømme, fløte og creme fraiche da? Kan skjønne at folk ønsker et bredere utvalg på visse typer produkter(oster, kjøtt, fisk og større utvalg i 'eksotiske' matvarer), men fløte og rømme er jammen ikke den type produkt der en merker de store forskjellene. Og ja, jeg har bodd i utlandet og reist mye og prøvd mye forskjellig...
Arkana Skrevet 30. november 2005 #9 Skrevet 30. november 2005 Nå bor det jo 44 millioner mennesker i Frankrike, mot våre skarve 4,5. Dette må da ha noe å si for nisjemarkedet? ← Nå bor det nærmere 60 millioner i Frankrike da. Men uansett, for å ta et eksempel: Mammas hjemby, med knapt 20 000 innbyggere, har likevel tre store supermarkeder hvor det bugner av matvarer som byer av tilsvarende størrelse (og større også) i Norge bare kan drømme om. Det kan jo ikke kun forklares av at det bor mange folk i hele landet. I Norge finnes dette bare i storbyene.
Gjest Melk Skrevet 30. november 2005 #10 Skrevet 30. november 2005 (endret) OK, bommet på tallet (tenkte på Spania), men illustrerte jo bare saken enda bedre. Frankrike er jo dessuten kjent for sin matglede, er Norge det? Store land kan ha store matkjeder. Endret 30. november 2005 av Melk
Arkana Skrevet 30. november 2005 #11 Skrevet 30. november 2005 (endret) Frankrike er jo dessuten kjent for sin matglede, er Norge det? ← Nei, det kan man ikke akkurat påstå. Det er vel mye der saken ligger. Nordmenn flest er fornøyd med kjøttkaker, fiskepinner og grandiosa. Synd, men sant. Endret 30. november 2005 av Arkana
Gjest gjest1 Skrevet 30. november 2005 #12 Skrevet 30. november 2005 Men det må da si litt om den norske mentaliteten: ingen forlanger noe, ting er bra som de er, ingen utvikling, ingen fremskritt, ingen som står på og mener noe, ingen som får til ting....no nothing. Norge ser i så måte ut som et ingenmannsland. Jeg tror dette landet må være for spesielt interesserte. Vel og bra med trygdeordninger og vakker natur, men man kan faen ikke leve alene på det. Dette er bunad-og subsidie-landet på sitt verste. ← Kjøp deg ei ku og start for deg selv som konkurrent til Tine - Synnøve er på vei oppover, Den Blinde Ku sliter litt mer, men ligger også i en annen prisklasse og med et litt mer gourmetpreget sortiment, men det er sikkert plass til flere. Det er jo bare å sette i gang - hvorfor klage på at ingen har gjort det allerede?
Gjest gjest1 Skrevet 30. november 2005 #13 Skrevet 30. november 2005 kikerter vet vel ikke butikkeieren hva er en gang. ← Kjøpt kikerter hos rema senest i dag, så de er å få tak i
Gjest Gjest Skrevet 30. november 2005 #14 Skrevet 30. november 2005 Dersom det bare er pga logoen du ikke vil kjøpe produktet, så synes jeg ikke synd på deg. Dersom det er så ille, så er det jo bare å sette igang å gjøre noe med det i stedet for å sitte her og klage over at Tine er sååååå bondsk. Den holdningen du kommer med sier mer om deg som person.
Gjest gjest1 Skrevet 30. november 2005 #15 Skrevet 30. november 2005 Nå bor det jo 44 millioner mennesker i Frankrike, mot våre skarve 4,5. Dette må da ha noe å si for nisjemarkedet? ← Dette har helt klart noe å si for hvorvidt enkeltpersoner tar sjansen på å starte noe her i landet. Det skal finnes et marked også.
Gjest Gjest Skrevet 30. november 2005 #16 Skrevet 30. november 2005 Vel, jeg synes nå trygdeordninger og andre goder vi har er tusen ganger viktigere enn godt utvalg i matbutikker. Jeg ville heller bo her enn i Frankrike, selv om de har aldri så mye god mat. ← Ja ikke sant. Enkelte ting er viktigere enn å få kjøpt frittgående gulrøtter og rømme av "riktig merke".
Gjest gjest1 Skrevet 30. november 2005 #17 Skrevet 30. november 2005 Men har matutvalg og trygdeordninger egentlig noe med hverandre å gjøre?
Gjest Gjest Skrevet 30. november 2005 #18 Skrevet 30. november 2005 Kjøpt kikerter hos rema senest i dag, så de er å få tak i ← Vi har ikke Rema der jeg bor. De har ikke kikerter i mine nærbutikker. Men jeg bor i Trøndelag, hvor jeg mistenker enkelte for å tro at maxi-boller er hermetisk frukt. Ellers tenkte jeg også på at markedet i Norge er mye mindre enn i utlandet, men det er kanskje ikke en helt dekkende årsak. Vi nordmenn er kanskje ikke særlig flinke til å etterspørre kvalitetsvarer. Pris er jo også i andre sammenhenger pekt på som det "eneste" norske forbrukere går etter når de (vi) velger varer; da er det jo ikke rart utvalget blir noe stusslig. For selv om mat er dyrt i Norge har de aller fleste av oss råd til å velge etter kvalitet og smak. (og det sier jeg som er den ene halvparten av en husstand med to voksne og samlet inntekt på under 300 000)
Gjest Gjest Skrevet 30. november 2005 #19 Skrevet 30. november 2005 Dersom det bare er pga logoen du ikke vil kjøpe produktet, så synes jeg ikke synd på deg. Dersom det er så ille, så er det jo bare å sette igang å gjøre noe med det i stedet for å sitte her og klage over at Tine er sååååå bondsk. Den holdningen du kommer med sier mer om deg som person. ← Ok. Men hvis du ikke er klar over hvor viktig logo og design er, synes jeg synd på deg.
Gjest Gjest Skrevet 30. november 2005 #20 Skrevet 30. november 2005 Ok. Men hvis du ikke er klar over hvor viktig logo og design er, synes jeg synd på deg. ← Hvis du synes logo og design er det VIKTIGSTE når du kjøper en vare synes jeg synd på deg, og jeg jobber innen bransjen (design og sånn, altså). Jeg er enig i at norske matvarer gjerne har stygg og harry innpakning, men tross alt - så lenge maten smaker det jeg forventer, og jeg vet hva den inneholder, er det dette som er avgjørende. Det har vært diskutert før, men design er "ingenting" i seg selv - det såtr jo i forhold til innholdet. For meg ville det føles litt sært å velge èn vare framfor en annen på grunnlag av design, hvis innholdet i varen var ulikt...
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå