Gå til innhold

Støre tar mer ansvar for Europa enn for Norge. Varsler en tøff vinter.


Anbefalte innlegg

Skrevet

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) frykter at vi må leve med høye strømpriser til høsten og vinteren. Han legger kraftig press på kraftprodusentene – og kommer med en advarsel til nordmenn.

Har du håp om lavere strømregning det neste året, risikerer du at det håpet ikke blir innfridd, skal vi tro statsministeren.

-  Vi står foran en høst og vinter som kommer til å bli tøff. Rasjonering er en del av bildet i deler av Europa. Jeg håper og tror at vi skal unngå det hos oss, sier Støre.

- Norge har hatt en modell som har tjent oss veldig godt, basert på egenproduksjon og flere utenlandskabler.

– Det er for tiden en ubalanse i markedet fordi det kommer vesentlig mindre kraft inn. Det avvikles mye forurensende kraft og kommer for lite fornybar inn. Det er ikke mulig å sørge for at det ikke treffer Norge.

– Vi må være med på det store arbeidet for å bygge opp fornybar kraft. Det er vi i gang med, blant annet med en storsatsing på havvind. Jeg vil advare mot dem som å tror at det å kutte utveksling via kabler med andre land, vil gi varige lave priser i Norge. Sånn er det ikke.

https://www.vg.no/nyheter/innenriks/i/5G1EQX/stoere-varsler-toeff-vinter-presser-kraftselskapene

  • Liker 3
Videoannonse
Annonse
Skrevet

Han får ikke noe internasjonal toppstilling ellers. Han vet godt at han aldri kommer til å bli gjenvalgt. Tenk at han har ventet så lenge på å bli statsminister og serverer dette til befolkningen som takk for å ha blitt valgt. Det må være veldig, veldig flaut å være Ap og Sp-velgere nå. SV også fordi de støtter regjeringen.

  • Liker 11
  • Nyttig 4
Skrevet

Forstår ikke at han orker å kaste bort tiden sin i politikken, mannen er jo god for mange millioner. At han ikke bruker siste årene sine på å leve i stedet.

Ufattelig.

  • Liker 4
Skrevet
Lenelarsen skrev (18 minutter siden):

Forstår ikke at han orker å kaste bort tiden sin i politikken, mannen er jo god for mange millioner. At han ikke bruker siste årene sine på å leve i stedet.

Ufattelig.

Han er jo fysisk sprek for alderen og kommer sikkert til å jobbe lenge med et eller annet. En eller annen toppstilling i EU eller FN eller lignende steder som takk for hjelpen. Som alle tidligere statsministre får. 

  • Liker 3
  • Nyttig 2
Skrevet
Justlooking skrev (4 minutter siden):

Han er jo fysisk sprek for alderen og kommer sikkert til å jobbe lenge med et eller annet. En eller annen toppstilling i EU eller FN eller lignende steder som takk for hjelpen. Som alle tidligere statsministre får. 

Totalt bortkasta tid og liv. At han gidder.

Gjest Adobyen
Skrevet (endret)

Utenlandskablene var jo aldri noe problem før de siste gigantkablene kom i fjor.  Andre utenlandskabler har jo fungert fint for utveksling i mange år tidligere.  Men de to siste eksporterer jo ekstreme mengder. I tillegg går de fra den tørreste delen av landet. Dessuten skulle vi aldri hatt kraften vår på børs..

Endret av Adobyen
Skrevet
Justlooking skrev (1 time siden):

Han er jo fysisk sprek for alderen og kommer sikkert til å jobbe lenge med et eller annet. En eller annen toppstilling i EU eller FN eller lignende steder som takk for hjelpen. Som alle tidligere statsministre får. 

Ikke bare statsministre men det virker som om alle fra venstresiden klare å karre seg til en slik stilling.

Karita Bekkemellem (som fikk sparken fra regjeringe fordi hun for med løgn) var fra 2009 til 2022 administrerende direktør i Legemiddelindustrien. Nå er hun konstituert administrerende direktør i NHO Geneo, landsforeningen for helsenæring, velferd og oppvekst.

Kristin Halvorsen er direktør i CICERO Senter for klimaforskning. Hun er styreleder i Stiftelsen Kronprinsparets Fond.

Ingen av dem har noen formell utdanning i fag som er relatert til disse stillingene så her er det et eller annet som ikke stemmer dvs. "ugler i mosen"

  • Liker 7
  • Nyttig 2
Skrevet

Rasjonering av strøm og at folk fryser (ihjel?) vil felle regjeringen som ingenting annet. At folk ruineres vil jeg ikke tro, det første som kommer til å skje er at strømstøtten blir 100% over en viss pris. Utkobling derimot, til tross for at magasinene ble tømt og det ble spådd mangel grunnet for lite snø og regn på et år, det er utilgivelig. Han vegret seg å gjøre noe med saken og så bare på. En varslet katastrofe i et kaldt land i nord der varme er en livsvnødvendighet.

Støres norske politikkerkarriere vil være over før neste sommer og den som ikke sørger for at Nordmenn får pålitlig varme blir ikke valgt, ikke en gang Solberg.

Norge er selvforsynt med strøm og energi, så enkelt er det. At vi over flere år skal betale blodpris og være med og få svi for europas mislykkede energipolitikk tror jeg ikke på. Norge hjelper allerede ved å øke gasseksporten til maks men der går grensen.

Personlig syns jeg Støre og Vedum er en skam.

  • Liker 6
  • Nyttig 4
Skrevet

Er jo bare å se på nord norge det som ikke har mulighet til å eksportere, mye billigere. 

Det ble advart for mange år siden av en forsker, norge blir som et AA-batteri i en Tesla ved å koble oss på Europa.

Vi er så små her oppe at det er ikke merkbart engang for Europa verken prismessig eller effektmessig at vi bidrar. Men vi vil få importert europeiske priser til oss.

  • Liker 6
  • 2 uker senere...
Skrevet

Glad jeg ikke stemte på Støre men blir straffet  for det  😕 

  • Liker 2
  • 2 uker senere...
Skrevet

Den filosofien som ligger til grunn for forskjellene i strømprisen i Norge er annerledes enn tradisjonell prissetting. Det er uforståelig at strømmen skal koste 100 ganger mer i søndre Kvikne enn i nordre Kvikne, og 200 ganger mer i Sandnes enn i Kirkenes. Sammenlign med brevpostporto der det koster det samme å sende et brev fra Sandnes til Kirkenes som det koster å sende et brev fra Kongens gate til Dronningens gate i Oslo selv om kostnadene er veldig forskjellige.

  • Liker 3

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...