Gå til innhold

Anbefalte innlegg

AnonymBruker
Skrevet

Når ingen tror på han/henne lenger?

Anonymkode: 8a69a...0d7

Videoannonse
Annonse
Gjest Athena Catalina
Skrevet

Ja. Eller Gud har aldri eksistert, det er en eventyrfigur. 

AnonymBruker
Skrevet

Gud har alltid eksistert og vil alltid eksistere.

Anonymkode: 27707...4e9

  • Liker 2
  • Nyttig 1
AnonymBruker
Skrevet

Det kommer an på. Er det nok at vi tror på dem for at de skal finnes? Hvis ikke er vår tro og deres eventuelle eksistens uavhengig av hverandre. 

(Lest Sandman, forresten? :) ) 

Anonymkode: bc84c...d48

Skrevet

Virkelighet er det som når du slutter å tro på, ikke forsvinner.

 

Hvis menneskeheten måtte bygge seg opp på nytt uten å vite noe av det vi vet i dag, hadde ingen visst om religion.

  • Liker 1
Gjest lurven
Skrevet

Nei. Foreksempel har jorda alltid vært rund selv om ingen trodde på det for 10000 år siden

AnonymBruker
Skrevet
AnonymBruker skrev (20 timer siden):

Når ingen tror på han/henne lenger?

Anonymkode: 8a69a...0d7

 

Boktips: American Gods av Neil Gaiman. 

Anonymkode: 99a6b...737

  • Nyttig 1
Skrevet
On 7/3/2022 at 8:29 PM, AnonymBruker said:

Når ingen tror på han/henne lenger?

Anonymkode: 8a69a...0d7

Det vil aldri skje.

Hele 84 prosent av verdens befolkning tror på en Gud, og det blir bare flere. Andelen kristne i verden øker selv om det er nedgang i rike Europeiske land, men totalt er det økende.

Det er velkjent at gudstro synker der det er mye velstand. De mer velstående trenger ikke Gud. Pengene er det som skaffer de «frihet» og det de trenger. Resten av verden lever i fattigdom eller er gjeldsslaver.

De 10 prosent rikeste av verdens befolkning, eier de tilsammen 87 prosent av verdiene. De resterende 13 prosent av verdens verdier er fordelt på 90 prosent av verdens befolkning. Og gapet mellom rike og fattige øker. Det i seg selv tilsier at andel religiøse vil øke.

Men det er ganske spesielt at mye penger er ensbetydende med frihet i en verden som er skapt for alle.

Gjest Made4u
Skrevet

Klart det er menneskers tro som opprettholder Guders "eksistens", den dagen ingen lenger tror så finnes heller ingen Gud.

Skrevet

Nei.

Gud er Absolutt.

Gud eksisterter uavhengig av om du tror på Han eller ikke.

 

  • Liker 1
AnonymBruker
Skrevet

Tenk så lei seg eller kanskje sinte, de norrønske gudene må være når det kun er et svært lite fåtall igjen som tror på dem. De må være svært skuffet over menneskene. Og alle de andre gudene som mennesker har trodd på opp igjennom tidene som nå ikke lenger har noen følgere. Nye guder har tatt over, det er kjipt å bli gammel.

Anonymkode: 0d49d...099

  • Hjerte 1
Skrevet (endret)
19 hours ago, Made4u said:

Klart det er menneskers tro som opprettholder Guders "eksistens", den dagen ingen lenger tror så finnes heller ingen Gud.

Og det kom fra en ateist? Det finnes kanskje 8 prosent mennesker i verden som hevder at Gud ikke finnes. De er ateister, og det finnes da omlag 8 prosent agnostikere som ikke har tatt stilling til om Gud finnes. Dermed gjenstår over 84 prosent som tror på en gud og det blir bare flere. Du står med andre ord på svært grunt vann når du hevder slik.

Det kommer aldri til å skje at menneskeheten slutter å tro på Gud og en åndelighet. Kanskje fordi det ligger i dypet av vår natur?

Det heter seg at grunne mennesker ikke aner havets dybder og jo mindre man vet desto mer arrogante og påståelige blir vi. Det finnes faktisk en masse sitater på slikt.

  • Den eneste sanne visdom er å vite at du selv ikke vet alt.- Sokrates
  • Feilen med verden er at de dumme er så skråsikre på alt - og de kloke så fulle av tvil. - Bertrand Russell
  • Det er den store uvitenheten som er skyld i den skråsikre tonen. - Jean de La Bruyère

Uvitenhet gjør at folk blir dristige nok til å tro at de kan alt og vet alt. Denne typen «vet alt personlighet» kan bli forklart ved bruk av Dunning-Kruger-effekten

Se også: Ny studie: Raddiser er mer skråsikre.

Det betyr ikke at jeg mener at ateister er dumme eller er raddiser, men bare at de befinner seg på svært grunt vann. Det hadde vært bedre å tvile eller si at jeg vet ikke. Da har man i hvert fall ikke låst seg fast.

 

Endret av Per Spelmann

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...