Gå til innhold

Jente 13 - utfordringer sosialt


Anbefalte innlegg

AnonymBruker
Skrevet

Det er vanskelig å være jente i denne alderen, man vil være seg selv, men samtidig ikke skille seg ut og man forsøker å finne sin plass sosialt. Hvilke råd bør man gi til ei på 13 når veldig mange jenter  gjør mye ut av seg, tar mye plass, er høylytte, løper rundt etc, men hun ikke føler det er henne. Hun føler hun har en annen personlighet som gjør at det blir helt feil for henne å «late som» hun er som dem. Dilemmaet er at hvis man ikke henger med de, er man i mindretall og ikke noe kul og man opplever lite. Vi kan si til henne at det er kult å være annerledes og være seg selv etc, men hjelper lite når vi ser hun faller ut av det meste som skjer. Skal vi pushe og bygge henne opp til å bli som «de kule» eller skal hun være seg selv og føle seg mislykket sosialt?

Anonymkode: 28d82...2ae

Videoannonse
Annonse
AnonymBruker
Skrevet

Jeg tenker at hun absolutt vil bli mest robust på fremtiden ved at dere lar henne være seg selv. Men oppmuntre til å ta del i noe som filmkvelder osv for å ikke havne helt utenfor. Men det må vel være noen som ikke holder på sånn? 
 

det er jo en forskjell på å være alene, og å være den man er i en gruppe?  Føler hun seg så annerledes enn de andre at hun ikke vil omgås dem? Kan hun ta kontakt med andre i klassen/på trinnet?  Finnes det noen fritidsaktiviteter som kan være et ledd til nye bekjentskap? 
 

Isolasjon og MYE egentid et kanskje ikke løsningen, men absolutt støttes i at ikke alle må passe inn i samme mal (selv om det ser litt sånn ut🙈)

Anonymkode: 9e549...394

AnonymBruker
Skrevet

Hun er med på idrett og det er det samme der, mange av de samme jentene som er de kule. Så er det på en måte «restgjengen» hvor flere  prøver å bli tatt inn som en av «de kule».  Jenta vår er med «de kule» en gang i blant dersom foreldrene arrangerer noe «for alle». Utenfra så ser man jo at det en todelingen sosialt, hvor noen nye blir tatt inn i den «kule gjengen», men da må du være som dem, ta mye plass,finne på sprell, være på jakt etter gutter, løpe rundt osv osv. Jeg ser jo hva som er riktig, oppfordre henne til å være seg selv, tenke at man ikke MÅ være så kul og lære henne til å være trygg i seg selv, samtidig kommer man ikke unna hennes noen ganger såre følelser rundt det å ikke nå helt opp sosialt. 

Anonymkode: 28d82...2ae

AnonymBruker
Skrevet
AnonymBruker skrev (2 timer siden):

hvis man ikke henger med de, er man i mindretall (…) og man opplever lite.  (…) vi ser hun faller ut av det meste som skjer.

Er det ikke mulig å kobbe litt for å skape en annen vennegjeng hun kan henge med? Lage en vennegjeng der hun faktisk passer inn og kan være seg selv. 

Anonymkode: 66c85...196

  • Liker 1
AnonymBruker
Skrevet

Det er ikke så mye du kan gjøre. Hun må være seg selv. Dette er vel en del av det å være tenåring. Å skulle streve etter å passe inn hos de «kule» er ikke bra hvis hun ikke trives blant dem.  De markerer seg mye i den alderen. Om hun har noe færre venninner hun trives med er jo det det viktigste. 

Anonymkode: 38875...c19

  • Liker 1

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...