Gjest gjest1 Skrevet 11. november 2005 #1 Skrevet 11. november 2005 Kort og godt. Kikket på et prospekt hvor det sto at det var foretatt Radonmåling. Hva måles, og er dette noe som er vanlig/bør være vanlig å måle?
Gjest HB Skrevet 11. november 2005 #2 Skrevet 11. november 2005 Å bli utsatt for radonstråling kan være farlig, man kan bli syk. Et lite søk på nettet sier at det er kreftfremkallende, radioaktiv gas. Det er mange hus i Norge som ligger oppå radonårer, men strålene kan holdes ute ved å tette med plast mot bakken. (Tror jeg) Tror ikke det er så veldig vanlig at det måles. Tror det dessverre gjøres etter at folk har blitt syke på "uforklarlig" vis. Det er jo fint at det er gjort og dersom resultatet viser at det ikke er farlig radon der, er det bra. Hvis ikke må du regne med å gjøre tiltak. Hilsen Lille meg
Gjest allium Skrevet 11. november 2005 #3 Skrevet 11. november 2005 Det stemmer at man måler stråling som kan være helseskadelig. Jeg har gjort det selv her hvor jeg bor nå. Det var et tilbud som kom, tror alle i kommunen fikk det, eller ihvertfall mange. Måtte bare ha en liten svart boks oppå en hylle noen måneder før jeg sendte den inn sammen med et skjema der jeg beskrev huset. Fikk alt ok tilbake.
Gjest Dalwhinnie Skrevet 11. november 2005 #4 Skrevet 11. november 2005 I visse områder er det en del radon (en naturlig edelgass som avgir radioaktiv stråling i visse forbindelser) i grunnen, og hvis denne siver opp og inn i huset, kan det medføre helseskader, bl.a. økt forekomst av lungekreft. For hus som er bygget på bergarter hvor en vet det er/kan være mye radon (bl.a. visse typer granitt og skifer), vil det være ganske naturlig å måle dette. Hvis det er mye radon i et hus, er det mulig å ettersikre huset slik at det ikke siver inn likevel. Det er vel ikke akkurat vanlig rutine å måle dette uten videre, med mindre noen har blitt syke eller at en vet en bor i et radonområde. Dette var den forenklede kortversjonen etter eget hode, og du finner mer inngående informasjon på sidene til radonlab.
Gjest gjest1 Skrevet 11. november 2005 #5 Skrevet 11. november 2005 Takk for svar! Syntes Radon hørtes veldig skummelt ut... Det sto i prospektet at målingen viste at alt var ok, men som dere sier, det er vel en grunn til at man foretar en sånn måling i utgangspunktet.
sixx Skrevet 11. november 2005 #6 Skrevet 11. november 2005 Det er mange hus i Norge som ligger oppå radonårer, men strålene kan holdes ute ved å tette med plast mot bakken. (Tror jeg)Ikke plast, men en spesiell gasstett duk som skal skjøtes med spesialtape. (Plast er ikke tett).
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå