Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Gjest lurven
Skrevet

Tror dere planter har en form for intelligens. Og er de forskjell på intelligensnivået mellom planter, og mellom individer av planter av samme art?

Videoannonse
Annonse
Gjest AthenaRavenLuna
Skrevet

Nei, planter er verken smarte eller intelligente.

Skrevet

Ja, det er gjort forskning som viser at planter ha en form for intelligens. Blant annet at trær kommuniserer med hverandre sånn at hvis ett tre blir angrepet av en planteeter så vil nabotrærne skille ut gift før de blir angrepet.

Jeg tror ikke man skal ha illustrasjoner om at de filosoferer og har noe rikt følelsesliv. 

  • Liker 4
AnonymBruker
Skrevet
lurven skrev (10 minutter siden):

Tror dere planter har en form for intelligens. Og er de forskjell på intelligensnivået mellom planter, og mellom individer av planter av samme art?

Finner man en plante på mars, har man da funnet intelligent liv? Hva om man finner en snegle?

Anonymkode: 82e87...55d

Skrevet (endret)

Jeg tror absolutt planter har en slags intuitiv intelligens. Leste nettopp om disse forsøkene https://www.nysgjerrigper.no/bladet/2016-2/slimete-smartinger/ som jeg har tenkt mye på etterpå. 

"I neste test lagde forskerne et miniatyrkart over Japan, der havregrynene ble plassert i posisjonen til ulike byer. Så la de slimsoppen i posisjonen til hovedstaden Tokyo og ventet. Nok en gang begynte slimsoppen å strekke sine gule tråder søkende ut i alle retninger. Men etter hvert som tiden gikk, lagde den et stadig mer effektiv slimnettverk. Etter et døgn hadde den koblet sammen alle havregrynene i et mønster som var forbløffende likt Japans togruter!

Slimete matteformler.

På kort tid kom slimsoppen fram til et nettverk som det hadde tatt menneskene flere år å planlegge. For at togene skal komme fram så raskt som mulig, er det viktig å finne en god forbindelse mellom alle stoppene."

Fascinerende greier :jepp:

 

Endret av Rumle
  • Liker 1
Skrevet

Spørs helt på hvordan man definerer ordet «intelligens» 

Alle organismer har en viss intelligens med tanke på at de har klart seg gjennom evolusjonskappløpet, men evolusjon er blindt og ikke et resultat av bevisste valg så ville ikke brukt det ordet

AnonymBruker
Skrevet

Trær kan varsle andre om bille angrep.Et tre kan beskytte et mindre tre som er nær, av samme type.Det står mer fantastisk om trær i boken Trærnes hemmelige liv.Anbefaler boken.

Anonymkode: 165bd...62f

  • Hjerte 1

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...