Gjest Gjest Skrevet 23. oktober 2005 #1 Skrevet 23. oktober 2005 Tja, var ikke helt sikker på hvor denne passet bet, men siden det handler om språk og to kulturer så la jeg den her. Moderator får heller rette på meg om de føler denne hører hjemme et annet sted. Jeg jobber med en historie hvor en av karakterene mine skal være fra Bosnia. Han har bodd i Norge siden krigen, altså i 12-13 år og snakker flytende norsk. Men jeg lurer på hvordan aksenten hans vil være? Er det noen som kjenner bosniere i Norge som kan si litt om dette? Jeg kan si noe om aksenten til amerikanere, briter, tyrkere, iranere, sudansere og afganere, men bosnisk aksent er det verre med. Er det lyder i det norske språket som er vanskelig for en bosnier for eksempel, eller er det lite aksent å spore hos en bosnier som har bodd i Norge såpass lenge?
moka Skrevet 23. oktober 2005 #2 Skrevet 23. oktober 2005 det er veldig vanskelig å si. kommer an på personen. kjenner flere fra bosnia som har bodd her siden 10-12 års alderen. ei hører du at ikke er norsk, men prater norsk flytende. ei høres ut som ho er kav nordlending.
Gjest Gjesta Skrevet 23. oktober 2005 #3 Skrevet 23. oktober 2005 Hva mener du med "aksent"? Mener du intonasjon/prosodi? Eller mener du trykkplassering i enkeltord? På de fleste utlendinger som har bodd i Norge siden ca. puberteten (fram til da har man best sjanse for å lære å snakke et språk helt uten fremmed intonasjon), vil du uansett merke at vedkommende ikke har norsk som morsmål. Jeg kjenner personer som snakker og skriver perfekt norsk, men hvor du allikevel på et blunk kan fastslå hvor de kommer fra med en gang de åpner munnen.
Gjest gjest1 Skrevet 23. oktober 2005 #4 Skrevet 23. oktober 2005 Varierer nok veldig fra person til person, men jeg om noen som har litt russisk tonefall når de snakker norsk.
Gjest Gjest Skrevet 24. oktober 2005 #5 Skrevet 24. oktober 2005 Bosniere i Norge er generelt veldig gode i norsk og lærer det fort, i hvert fall ungdommer. Godt voksne folk som kom til Norge under krigen i Bosnia har kraftigere aksent. Men hvordan den høres ut - ikke så veldig forskjellig fra andre sør-europeere, tror jeg? I bosnisk har de i likhet med norsk trykkplasseringen på første stavelse i mange ord, så jeg tror ikke trykk og setningsmelodi er så særpreget. Er nok mer grammatikk og fonetikk de sliter med.
Gjest Gjest Skrevet 24. oktober 2005 #7 Skrevet 24. oktober 2005 Kjenner ikke så mange norsktalende bosniere, men vet at skriftspråket deres er veldig "lett" å lese fordi ordene uttales slik de skrives, mer konsekvent enn i norsk. Sånn sett kan det sikkert stemme at de kan slite litt med norsk skrift/talespråk og inkonsekvenser. Faren til en venn av meg er fra Kroatia og kom hit i voksen alder - han snakker gebrokkent med slavisk (russiskliknende) aksent. Tror grammatikken er ganske bra - men banneordene er serbokroatiske:-) Ellers har jeg inntrykk av at folk med slavisk språkbakgrunn kan lære seg å snakke norsk nærmest uten aksent; kjenner i hvert fall et par som gjør det, og som ikke har bodd i Norge lenge. Dog med nesten umerkelig "hardere" et-eller-annet (lengde på uttale av enkeltlyder?)...
Catzy Skrevet 24. oktober 2005 #8 Skrevet 24. oktober 2005 Noen norske vokaler er visstnok vanskelig å få til. Kjente en bosnisk dame som hadde problemer med Y, at det var en lyd som ikke var hverken i eller u. Catzy
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå