Wildrose Skrevet 20. oktober 2005 #1 Skrevet 20. oktober 2005 Vi har hatt ganske mange såkalte "bananfluer" ( altså veldig små fluer) inne i huset. De svirrer rundt og jeg synes det er ekstremt ekkelt. Har tatt bort synlig mat og slike ting. De forsvinner liksom ikke. Er det noe som har gode råd blir jeg veldig glad.
vixen Skrevet 20. oktober 2005 #2 Skrevet 20. oktober 2005 Sikker på at de ikke holder til i en blomsterpotte? Et kjerringråd er i såfall å tenne på tre fyrstikker, la de brenne litt og så stikke de ned i jorda, slitt spredt fordelt.
Dødspingvinen Skrevet 21. oktober 2005 #3 Skrevet 21. oktober 2005 Så de kan komme fra blomsterpotter? Vi go har dette problemet, og har ikke skjønt hvor de kunne komme fra.. Skal prøve i ettermiddag
Gjest gjest1 Skrevet 21. oktober 2005 #4 Skrevet 21. oktober 2005 De kan også komme fra sluket. Hvis du har en sluk som ikke er så mye i bruk, trives de ofte godt der. Blir kvitt dem ved å helle litt klorin eller salmiakk( IKKE samtidig) i sluket.
Gjest GreenSky Skrevet 21. oktober 2005 #5 Skrevet 21. oktober 2005 Fluene fra helvete! Var plaget med dem i sommer. De forsvant da jeg gjorde dette 1 Ingen mat fremme (ganske selvsagt) 2 Kaste all tørrmat (noen av dem surret rundt i kjøkkenskapet, tror de la egg i melet, eller noe) 3: Helte salmiakk i slukene 4: vannet blomstene med utvannet salmiakkvann 5: Vasket ned hele leiligheten med salmiakkvann 6: Lufte 7: Kaste søppelet ut i containeren med en gang, ikke la det "kose seg" i løpet av en dag eller to. Og det var først da jeg gjorde alt på den lista (ikke bare noen av punktene) at de forsvant.
Gjest Dalwhinnie Skrevet 21. oktober 2005 #6 Skrevet 21. oktober 2005 Hvis det er bananfluer (de er det litt rødt på, mens de som lever i blomsterpottene er helt svarte), så kan det hjelpe å sette fram en skål med honning blandet ut i litt vann med en bitteliten dæsj zalo i. Fluene tiltrekkes av honninglukta, men drukner når de setter seg for å spise fordi overflatespenningen i vannet er ødelagt av zaloen. I tillegg må du ikke la mat eller frukt ligge framme.
Gjest LilleLInda Skrevet 21. oktober 2005 #7 Skrevet 21. oktober 2005 Putt fyrstikker opp-ned (med svovelsiden ned) i blomsterpotten (jorden).
Totalya Skrevet 21. oktober 2005 #8 Skrevet 21. oktober 2005 Har testa alle blomsterpottene, og har alikevel slike svarte, hvor kommer de da fra?
Gjest Gjest Skrevet 23. oktober 2005 #9 Skrevet 23. oktober 2005 Hærmygg kalles de som svirrer rundt fuktig blomsterjord (pga overvanning av planter) Beste tips, la plantene tørke ut mellom hver vanning, så er levekårene dårlige for myggen). Noen typer elsker gjærende ting, som hjemmelaget vin, overmoden frukt etc. Dritt i sluk eller søppelbøtta kan tiltrekke noen.
Gjest Gjest Skrevet 23. oktober 2005 #10 Skrevet 23. oktober 2005 Fyrstikker i blomsterpotta hjelper IKKE! Det er et ubrukelig kjerringråd.
Arwen Skrevet 23. oktober 2005 #11 Skrevet 23. oktober 2005 Fyrstikker i blomsterpotta hjelper IKKE! Det er et ubrukelig kjerringråd. ← Det har fungert her flere ganger.
Totalya Skrevet 23. oktober 2005 #12 Skrevet 23. oktober 2005 Hærmygg kalles de som svirrer rundt fuktig blomsterjord (pga overvanning av planter) Beste tips, la plantene tørke ut mellom hver vanning, så er levekårene dårlige for myggen). ← Mine planter lider av vannmengel, så overvanning er iallefall ikke grunnen her hjemme...
Wildrose Skrevet 24. oktober 2005 Forfatter #13 Skrevet 24. oktober 2005 Takk for svar alle sammen. jeg har prøvd det med honning, men der hjalp ikke. Ikke har vi blomster heller som kan være aktuelle. Skal prøve noen av de forskjellige rådene. det virker som de har tenkt å bo her permanent! Usj!
Malama Skrevet 26. oktober 2005 #14 Skrevet 26. oktober 2005 Poenget med fyrstikker er jo SVOVEL da... og siden det er en del år siden de bruklte svovel i helt vanlige fyrstikker (de gjorde det før i tiden, de var røde på tuppen...) så funker ikke det like godt lenge, men det funker utmerket så lenge du har SVOVELenden... en "tenne opp ende" uten svovel gjør somrege ikke helt samme nytten...
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå