Gjest Gjest Skrevet 14. oktober 2005 #1 Skrevet 14. oktober 2005 http://www.aftenposten.no/nyheter/iriks/os...icle1134766.ece Nå er jeg så lei av våre nye landsmenn som bare krever og krever og driter i å følge våre lover og regler hadde jeg som norsk mor med sønn i skolepliktig alder latt være å sende sønnen min på skole utover 2 uker ( uten engang å gi beskjed) hadde barnevernet stått på døra før jeg hadde vist ordet av det. Er det ingenting som kan få dem til å ta ansvar for sine egen barns framtid? Tror rett og slett de driter i den norske skolen og har null respekt for den . Snart må det få konsekvenser en slik oppførsel. Og de eneste konsekvensene båre nye landsmenn synes å rette seg etter, er konsekvenser som svir på pungen. ( les : ta fra dem trygda)
Iceglow Skrevet 14. oktober 2005 #2 Skrevet 14. oktober 2005 Bare en liten ting som ikke kommer særlig klart frem i artikkelen, det er ikke SKOLEplikt i Norge, men UNDERVISNINGSplikt og skoleRETT. Det vil si at om barna får en tilsvarende utdannelse et annet sted enn i den vanlige skolen, enten ved hjemmeundervisning, privatskole el, så er det ingen som bryter norsk lov. Bortsett fra det holder jeg meg borte fra debatten her, pga at den går en del bredere enn kun på undervisning og kvaliteten på læringen.
Gjest Gjest Skrevet 14. oktober 2005 #3 Skrevet 14. oktober 2005 http://www.aftenposten.no/nyheter/iriks/os...icle1134766.ece Nå er jeg så lei av våre nye landsmenn som bare krever og krever og driter i å følge våre lover og regler hadde jeg som norsk mor med sønn i skolepliktig alder latt være å sende sønnen min på skole utover 2 uker ( uten engang å gi beskjed) hadde barnevernet stått på døra før jeg hadde vist ordet av det. Er det ingenting som kan få dem til å ta ansvar for sine egen barns framtid? Tror rett og slett de driter i den norske skolen og har null respekt for den . Snart må det få konsekvenser en slik oppførsel. Og de eneste konsekvensene båre nye landsmenn synes å rette seg etter, er konsekvenser som svir på pungen. ( les : ta fra dem trygda) ← Jeg tror bare du kan slappe helt av. Det er barn av sigøynere som ikke har vist seg på skolen på årevis, og de bor her i landet enda, så hvis barnevern og politi dukker opp hos deg så betyr det rett og slett at det foregå en forskjellsbehandling her i landet. I Sverige derimot kommer politiet hjem til alle etniske grupper etter kort tid hvis ungene blir borte fra skolen. Veldig mange var glade for dette siden det innenfor mange grupper spesielt var unge jenter som ikke ble sendt til skolen av foreldrene. Her i Norge er det visst ikke så farlig ser det ut som, hvis det da ikke gjelder "ekte"norske barn kanskje?
Gjest Gjest Skrevet 14. oktober 2005 #4 Skrevet 14. oktober 2005 Bare en liten ting som ikke kommer særlig klart frem i artikkelen, det er ikke SKOLEplikt i Norge, men UNDERVISNINGSplikt og skoleRETT. Det vil si at om barna får en tilsvarende utdannelse et annet sted enn i den vanlige skolen, enten ved hjemmeundervisning, privatskole el, så er det ingen som bryter norsk lov. Bortsett fra det holder jeg meg borte fra debatten her, pga at den går en del bredere enn kun på undervisning og kvaliteten på læringen. ← Bullshit... Det er ikke foreldre i disse tilfellene som underviser barna sine hjemme, eller sender dem på privatskoler. For det første: Mange av foreldrene kan jo knapt norsk selv, så hvordan skal de da undervise hjemme?? Og for det andre: Om barna går på privatskole, så burde det være en smal sak for foreldrene å opplyse skolen om dette. Nei dette er nok foreldre som har tatt seg en utvidet ferie i "gamlelandet", på skattebetalernes bekostning.
Christiane Skrevet 14. oktober 2005 #5 Skrevet 14. oktober 2005 Det er bare seg selv de ødelegger for, så det er ikke så meget å ta på vei for.
Gjest Gjest Skrevet 14. oktober 2005 #6 Skrevet 14. oktober 2005 Det er bare seg selv de ødelegger for, så det er ikke så meget å ta på vei for. ← Vel det er jo barna deres det går utover. Hvordan skal man få til en integrering av dem når de ikke engang kommer seg på skolen nei disse foreldrene burde vært sendt tilbake til pakistan eller whatever de kommer ifra. Det er jo tydelig at det er der de helst vil være..men med et lite men, på vår regning
Gjest Dilla Skrevet 14. oktober 2005 #7 Skrevet 14. oktober 2005 Det er faktisk skoleplikt her i landet: Skoleplikt og rett til opplæring Alle barn har plikt til å gå i grunnskolen Alle har rett til å gå på offentlig skole fra det kalenderåret de fyller 6 år. Alle barn har rett til opplæring i 13 år Alle har rett til opplæring og vurdering i samsvar med lov, forskrift og læreplanverk Alle har rett til medvirkning og medbestemmelse Alle har rett til tilpasset opplæring Alle har rett til et trygt lærings- og oppvekstmiljø Alle har rett til lærere med godkjent utdanning Alle har rett til spesialundervisning Alle har klagerett Alle har rett til rådgivning
Gjest Gjest Skrevet 14. oktober 2005 #8 Skrevet 14. oktober 2005 Jeg tror bare du kan slappe helt av. Det er barn av sigøynere som ikke har vist seg på skolen på årevis, og de bor her i landet enda, så hvis barnevern og politi dukker opp hos deg så betyr det rett og slett at det foregå en forskjellsbehandling her i landet. Synes det har vært klart lenge at det foregår en forskjellsbehandling her i landet. Snillismen lenge leve Vi kan jo ikke stille noen krav til dem da det er et utrykk for rasisme og mangel på kulturforståelse
Gjest Gjest Skrevet 14. oktober 2005 #9 Skrevet 14. oktober 2005 Det er faktisk skoleplikt her i landet: Skoleplikt og rett til opplæring Alle barn har plikt til å gå i grunnskolen Alle har rett til å gå på offentlig skole fra det kalenderåret de fyller 6 år. Alle barn har rett til opplæring i 13 år Alle har rett til opplæring og vurdering i samsvar med lov, forskrift og læreplanverk Alle har rett til medvirkning og medbestemmelse Alle har rett til tilpasset opplæring Alle har rett til et trygt lærings- og oppvekstmiljø Alle har rett til lærere med godkjent utdanning Alle har rett til spesialundervisning Alle har klagerett Alle har rett til rådgivning ← "alle" er vel her ment som alle som ikke har foreldre med fremmedkulturell bakgrunn. De kan velge selv hva som passer dem best
Iceglow Skrevet 14. oktober 2005 #11 Skrevet 14. oktober 2005 Det er faktisk skoleplikt her i landet: Skoleplikt og rett til opplæring Alle barn har plikt til å gå i grunnskolen Alle har rett til å gå på offentlig skole fra det kalenderåret de fyller 6 år. Alle barn har rett til opplæring i 13 år Alle har rett til opplæring og vurdering i samsvar med lov, forskrift og læreplanverk Alle har rett til medvirkning og medbestemmelse Alle har rett til tilpasset opplæring Alle har rett til et trygt lærings- og oppvekstmiljø Alle har rett til lærere med godkjent utdanning Alle har rett til spesialundervisning Alle har klagerett Alle har rett til rådgivning ← Når skjedde denne endringen? Og kan du gi meg en link til hvor du fant dette?
Iceglow Skrevet 14. oktober 2005 #12 Skrevet 14. oktober 2005 http://folk.uio.no/cbeck/opplaringsloven.html Mulig det har skjedd endringer siden 98, jeg vet ikke. Men nå holder denne debatten på å bli mer om hjemmeundrevisning enn det opprinnelige temaet
Gjest Gjest Skrevet 14. oktober 2005 #13 Skrevet 14. oktober 2005 Når skjedde denne endringen? Og kan du gi meg en link til hvor du fant dette? ← Bare et lite tankekors til deg som er så opptatt av det det ikke er skolePLIKT i Norge og at de derfor ikke bryter norsk lov. Hva med foreldrenes egen PLIKT til å sørge for at barna skal bli likeverdige borgere i et land DE SJØL HAR VALGT å bosette seg i ?
Gjest Dilla Skrevet 14. oktober 2005 #14 Skrevet 14. oktober 2005 http://www.ung.no/tekstversjon/art/?id=337&shw=SKOLEN
Iceglow Skrevet 14. oktober 2005 #15 Skrevet 14. oktober 2005 http://www.lovdata.no/frame-nl.html Ser ut som om den fortsatt gjelder. Takk for linken Dilla, jeg skal se litt nærmere på den når jeg får bedre tid Antar skolenett er en mer forenklet side, selv om jeg kjenner ikke til den i detalj. Til gjest, jeg har ikke utalt meg konkret om innvandrere og integrering, jeg har kun påpekt en faktafeil i artikkelen.
Gjest Gjest Skrevet 14. oktober 2005 #16 Skrevet 14. oktober 2005 Jeg ser vel egentlig ikke på dette som "snillisme", men heller som at den norske staten driter i disse ungene for å bruke et mindre pent ord, og det er ungene det går ut over. Hva om den norske stat skulle gitt pokkern i alle norske barn som ikke kommer på skolen? Bare la dem seile i sin egen sjø. Det er ikke snillisme men kynisme og antagelig en gylden mulighet til å spare noen kroner på bekosting av uskyldige barn. Sverige tar seg råd til dette, men de har jo varm mat til alle barna også så de har en litt annen prioritering enn det vi har.
Gjest Gjest Skrevet 14. oktober 2005 #17 Skrevet 14. oktober 2005 Jeg ser vel egentlig ikke på dette som "snillisme", men heller som at den norske staten driter i disse ungene for å bruke et mindre pent ord, og det er ungene det går ut over. Hva om den norske stat skulle gitt pokkern i alle norske barn som ikke kommer på skolen? Bare la dem seile i sin egen sjø. Det er ikke snillisme men kynisme og antagelig en gylden mulighet til å spare noen kroner på bekosting av uskyldige barn. Sverige tar seg råd til dette, men de har jo varm mat til alle barna også så de har en litt annen prioritering enn det vi har. ← De sparer nok neppe mye penger når de samme ungene med stor sansynlighet blir de såkalte "verstingene" om noen år
Helene Skrevet 14. oktober 2005 #18 Skrevet 14. oktober 2005 - Samtlige foreldre blir informert om reglene ved innskriving av ungene før skolestart. I tillegg har vi et skolestarthefte som er oversatt til åtte språk. Vi har satt mye fokus på problemet de siste årene, og ser at dette har begynt å gi resultater, sier Sparre. Informasjon, informasjon og informasjon. Tror dette er veien å gå, utviklingen viser jo resultater i positiv retning. I utgangspunktet synes jeg det er forkastelig at barn bare uteblir, men vær klar over at mange ikke kan reglene her i landet. Dessverre finnes også de som ikke bryr seg om lover og regler i AS Norge. Synes den norske stat burde innføre konsekvenser!!!
Gjest Gjest Skrevet 15. oktober 2005 #19 Skrevet 15. oktober 2005 Her i Norge bruker de hjelpeapparatet knyttet til skolen for å hindre barn i å flytte med sine foreldre. Om den ene av foreldrene ikke vil at den andre skal flytte med ungen så arrangerer man problemer og prøver å frata den andre omsorgen ved å melde en til bv. Og i meldingen til bv finner de på noe fiktivt, som at de er bekymret fordi man ber om noe som man har krav på etter forvaltningsloven. Hvor dum(heldigvis) går det an å bli?
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå