Gå til innhold

Middag sammen med 1 åring. Er det greit med halv/helfabrikata?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Har en matglad jente på 13 mnd. Vi prøver å spise det samme til middag alle 3, men begynner å bli tom for ideer.

Hun vil spise selv - dvs. mos etc utgår. Mye av middagen havner på gulvet/blir spyttet ut, mest pga konsistens og at hun kun har 2 tenner tror jeg. 

Det hun spiser godt av er ting som er hel/halvfabrikata, men får dårlig samvittighet av å servere det da jeg alltid hører at små barn skal ha hjemmelaget mat og lite salt.

Eksempler på det hun liker godt er; fiskekaker, fiskegrateng, karbonader, ting med pølser i (feks pølsegrateng, lapskaus etc..), pasta (bruker fullkorn), egg og pannekaker og laks. 

Er dette greit? Eller blir det for mye salt/usunt? Det meste av dette er jo ikke hjemmelaget. Kjøper fiskekaker med 80% fisk, men av og til de rimeligere typene også. Fiskegrateng er fra findus..

Hva liker deres barn å spise/får til å spise selv? Noen tips?😊

Anonymkode: 643a0...3c4

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Herregud, nei, er du gal! Dette er KG, slikt er ikke greit her inne! 

Anonymkode: 164cb...85b

  • Liker 8
Skrevet

Det går nok helt fint 🙂

Er du veldig usikker så hør med helsestasjonen, der vil du nok få et godt svar. 

Anonymkode: 45285...bf1

  • Liker 2
Skrevet

Det der er helt normal mat. Ikke ha dårlig samvittighet for det. Ler av de som står timesvis og lager mat fra bunnen for å spare 1 gram salt. Det har ikke vi tid til! 

Gir du noe med mye salt, gi barnet godt med vann å drikke den dagen.

Anonymkode: bf0ed...4c4

  • Liker 11
Skrevet

Tenker det går helt fint jeg. Jeg lager en god del fra bunn, men kjøper da fortsatt noe fiskekaker, panert fisk, kjøttkaker, paibunn pluss pluss ferdig noen ganger i uka. Ikke salt de andre komponentene i måltidet bare? Man skal vel begrense salt noe frem til 2 år, men det er først og fremst for de under 1 år at det veldig viktig. Er mye salt i mange typer brød og pålegg også, men man gir jo det likevel. Egg, laks og pannekaker som du nevner er jo ikke salt med mindre du salter selv - så dere har sikkert en fin balanse!
 

Mitt barn på 2 liker godt:

omelett eller pai med ost og grønnsaker

fisk med ovnsbakte grønnsaker 

kjøttboller med pasta og tomatsaus

falafel med pitabrød og salat (eller av salaten i det minste 🤭)

Fiskeburger

Hummus med quinoa og grønnsaker

stekt ris med egg og kylling og grønnsaker 

supper med brød og smør til (sånne stavmiksede supper feks søtpotet, tomat eller erter.’enten ferdig på pose fra Rema eller en av oppskriftene på bama.no - de er veldig bra!). Blir mye gris i starten, men er nå superflink med skje etter mye øving. I starten fikk hun gjerne suppe i en kopp så hun kunne drikke den når hun var lei av å prøve med skje. Også er det stas å dyppe brød ;)

 

Anonymkode: a0d56...c6d

Skrevet

Vel.. vi sliter med det samme. Her om dagen så ga vi pommes frites fra et gatekjøkken med god samvittighet, uten krydder selvfølgelig. Han spiste hele boksen opp, og det er det meste han har spist på flere mnd. 

Han spiser hjemmelaget også altså, men vi må ofte ty til halv/hel fabrikat fordi det er det som går ned, og vi prøver å begrense bruken av middagsglass, grøt og mme. 

Så lenge du ikke salter noe mer så går det fint, det er totalmengden i døgnet som gjelder. Ikke gi ting med salt i til frokost så går du ikke over anbefalt grense om dagen.

Skrevet

Det er jo bare helt normal mat :) Unger spiser det de spiser, man kommer ikke  langt med tvangsfôring. Fortsett å tilby mye forskjellig :)

Vår elsker fiskeburger, panert fisk, kjøttboller, pølser og pasta, også prøver vi lokke inn mer grønnsaker og fileter. Vi spiser ikke så veldig fancy i vårt hjem, man må ikke fiske opp med fantastiske kreative retter fra alle verdenshjørner for at det skal være sunt. 

 

Anonymkode: e76f0...8a5

  • Liker 1
Skrevet

Jeg synes det høres helt fint ut :)

Gjetter at de som lager alt fra bunnen av alltid er veldig åpne/vokale om det og at de derfor virker til å være et større antall enn de er. Flertallet småbarnsforeldre bruker nok mye hel- og halvfabrikata. Og ikke alt av det er jo dårlig :) Du kan jo selv vurdere hver enkelt ting om det er feks veldig mye salt i (står på innholdsfortegnelsen + du kan smake selv) 

Anonymkode: 9e457...420

  • Liker 2
Skrevet

Flesteparten av småbarnsforeldre kjører samme type mat i hverdagen, så ser ikke helt problemet? Ser variert ut også..

Spisingen (matsvinnet) blir bedre med tiden. 

Anonymkode: 36a93...09e

  • Liker 1
Skrevet

Her har snuppen vår fått smake på alt vi spiser etter han ble ett år. Han har fått smakt på myyyyye før det også, men etter ett år så er det jo «tillatt» med litt mer meieriprodukter, fisk osv… så her får han som oss, og vi måtte slutte med Mos fordi det ville han ikke ha. Han skal ha samme som oss! Så salter vi og krydrer selv da maten er ferdig, slik at han ikke får i seg unødvendig mye salt. Han er 16 mnd nå, men vi har kjørt på med det her siden han var 12 mnd, og vi har aldri fått noe påpek på det av verken leger eller HS
 

Vi lager ikke sååååå mye hjemmelaget egentlig, men vi har masse:

-laks med grønnsaker og saus

-taco(da får han litt kjøtt for smaken, lefse, mais, ost, rømme, svak dert med tacosaus, knuuuuuuuust tacoships i små smuler, agurk og paprika)

-kjøttkaker i brun saus, hjemmelaget

-Pasta carbonara, hjemmemekket

-pasta bolognese, homemade

- fiskegrateng, både Findus og hjemmelaget

-kylling og pommes, eller ris

-stroganoff, hjemmelaget

-diverse ovnsformer(med diverse grønnsaker, kjøtt, pølser, fisk, kylling, ris, pasta, sauser, blandinger - ikke alt på en gang selvsagt;D), homemade

-lasagne, toro

-ostesmørbrød, hjemmelaget

-røkte kjøttpølser og stappe, hjemmelaget stappe med poteter og smør

-wok

og lista er egentlig veldig lang. Tror barnet ditt har det heeeelt fint med menyen din. Ingenting er som matglade barn, og jeg håper det varer!

 

Anonymkode: 35339...61a

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...