Gå til innhold

Irritabel tykktarm forverret etter covid-19 vaksine?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg ble vaksinert med pfizer og har egentlig hatt særlig plager. Men det jeg har merket meg, er en tydelig forverring av magesmerter, diare og ubehag fra dette systemet.

Før var det mer forutsigbart. Lyst brød eller krydde betydde doløping. Nå er smertene og ubehaget der nærmest daglig. Det kan selvsagt være tilfeldig og at jeg iløpet av de siste månedene har utviklet en annen type tarmproblem, men lurer uansett på om andre har opplevd slik forverring etter vaksinering med pfizer?

Anonymkode: 0bdbc...ae5

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Første jeg fikk etter pfizer var 4 uker diare og magesmerter, jeg snakket med andre og flere fikk plager som dette som varte kortere eller lengre, har du snakket med legen? 

Anonymkode: ad77a...fef

Skrevet

Alt kan utløse forverring. Spesielt stress er en faktor, så jeg tipper jo at forverring av ibs er noe "folk flest" har opplevd under covid.

Uansett så vet du nøkkelen til suksess: gå over på low fodmap noen uker eller måneder (unngå også gjerne samtidig kjøtt) til  det gir seg. 

Anonymkode: df964...3fa

Skrevet

Jeg har opplevd akkurat det samme etter vaksinen men er sikkert tilfeldig .🤷🏻‍♀️

Anonymkode: 228a4...8b6

Skrevet

Min mann med IBS har hatt betraktelig mindre plager etter vaksinene. Selv med en svært stressende periode på jobb, som pleier å lage trøbbel. 

Min konklusjon er at IBS er uforutsigbart, og at det er vanskelig og møysommelig arbeid å finne utløsende faktorer til både forbedring og forverring. Kanskje kan vaksinen være en faktor, men kanskje er det noe helt annet også. 

Anonymkode: 59fb2...70a

Skrevet

Dette visste jeg ikke. Jeg tok siste dose med pfizer i august og når jeg tenker meg om så begynte jeg nokså like etter å oppleve symptomer på irritabel tarm som nå viser seg å være en slags betennelse i tarmen

Anonymkode: 24c65...fc6

Skrevet

Kanskje du blir stressa av å gå rundt og lure på om vaksinen har gjort IBS verre?

Jeg har forøvrig også IBS, og har ikke merket noen slags endring. 

Anonymkode: c1cc4...a51

Skrevet

Meld det inn. Hvis man bare tenker det er tilfeldig så blir det aldri undersøkt. Kan være mange fler som har opplevd det samme. Bare se på menstrasjonsforstyrrelsene. 

Anonymkode: e7bee...4c9

Skrevet

Jeg har merket det samme, om det er tilfeldig eller som en bivirkning av vaksinen har jeg egentlig ikke tenkt på før nå. 

Anonymkode: f598d...83e

Skrevet

Det kan være en enkel forklaring: Når vaksinen provoserer immunforsvaret til å mobilisere med eksplosiv celledeling, går det med mye av hormonet kalsitriol for å utløse celledelinga. Dette hormonet lager kroppen av vitamin D. Hvis du i utgangspunktet har D-vitaminmangel når du tar vaksinen, synker nivået med vitamin D i kroppen ganske mye etter vaksinen.

IBD/IBS er også kobla sammen med D-vitaminmangel: Når nivået med vitamin D i kroppen synker, øker symptomene. Når nivået med vitamin D i kroppen øker, reduseres symptomene. Studiene viser også at det må mye tilskudd til før det øker nivået med vitamin D i blodet for folk med fordøyelsesproblemer. I en undersøkelse fra 2017 ga tilskudd som er 10 ganger anbefalt dose nesten ingen endring i D-vitaminnivået i blodet.

Her er noen vitenskapelige studier som dokumenterter dette:

Samleanalyse av mange studier som viser utbredt D-vitaminmangel hos pasienter med IBD.
https://journals.lww.com/jcge/Abstract/2021/10000/Vitamin_D_in_Children_With_Inflammatory_Bowel.14.aspx

Det er også mange studier som viser at tilskudd med vitamin D gjør at symptomene reduseres og QOL (Quality Of Life) øker ganske dramatisk.

NB: 400 IE vitamin D er anbefalt daglig tilskudd med vitamin D i Norge!

2021: 2.000 IE vitamin D ga bedring hos barn med IBD
https://journals.lww.com/jcge/Abstract/2021/10000/Vitamin_D_in_Children_With_Inflammatory_Bowel.14.aspx

2020: 4.000 IE vitamin D pr. dag ga bedring hos pasienter med IBS.
https://aimj.journals.ekb.eg/article_109044.html

2019: 50.000 IE vitamin D pr. uke (tilsvarende 6.000 IE vitamin D pr. dag) ga bedring etter seks uker, til tross for at det ga liten økning i D-vitaminnivå.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6390425/

2018: 50.000 IE vitamin D pr. to uker (tilsvarende 3.500 IE pr. dag) ga redusert betennelsesreaksjon.
https://iji.sums.ac.ir/article_39388.html

2017: Bare fire av 10 med UC fikk kurert D-vitaminmangelen etter ni uker med 4.000 IE vitamin D pr. dag.
https://peerj.com/articles/3654/

2016: 50.000 IE vitamin D pr. to uker (tilsvarende 3.500 IE pr. dag) ga bedring hos voksne.
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/nmo.12851

2015: 3.000 IE vitamin D ga bedring på 12 uker.
https://bmjopengastro.bmj.com/content/2/1/e000052.abstract

2012: En systematisk, vitenskapelig gjennomgang av diskusjonsforum på internett viste at 70% som tok D-vitamintilskudd selv mente de fikk bedre livskvalitet. 
https://casereports.bmj.com/content/2012/bcr-2012-007223.short

 

 

Anonymkode: bd510...2a8

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...