Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Skrevet

Har frekventert dette forumet i en god del år nå, og har omtrent forstått det slik at nest etter uføre er sykepleiere den gruppen folk irriterer seg aller mest over. Har lest veldig mye rart, og masse misforståelser. Tenker her og forklare litt hvordan dette yrket er, og nettopp hvorfor NSF står på slik de gjør.

- Sykepleierindeks. Dette er visst vanskelig for mange, og irritasjonen er til å ta og føle på når ordet "sykepleier" kommer foran "indeks". Dette er jo et veiledende begrep, som omhandler hvorvidt boligprisene er høye eller lave. Sykepleier står det, det kunne stått lærer, politi, brannmann, hva som helst annet. Det er ikke verre enn det. Det er fordi disse nevnte yrkene har en gjennomsnittslønn. 

- Sykepleiere tjener så godt! De er så heldige, som har muligheten til å jobbe så mye ekstra! Vel, det er fritt frem for hvem som helst å melde seg til ekstravakter i helsevesenet og få ta del av denne bonanzaen. Har du plettfri vandel, og er et velmenende og snilt menneske, er du i aller høyeste grad aktuell.  Ikke interessant å jobbe ekstra på helg etter en hel arbeidsuke, sier du? Eller er du sliten? Har ikke helse til det? Har du kanskje en familie du vil ivareta? Hvorfor skal dette da være så uproblematisk for sykepleiere?

- Til info, den lønna er ikke som et drosjetaksameter. Det er IKKE sånn at dersom du må jobbe overtid på 17. mai, og 17. mai er en søndag, så går taksameteret løpsk. NEI. Du får ETT tillegg, selv om det i realiteten skulle vært tre tillegg. Smak på den? Som en ekstrabonus mister du denne dagen sammen med de du bryr deg om, familie og venner. Kanskje har du planlagt å gå i tog med barna dine? Champagnefokost med venner? Bare nyte en gudbenådet fridag? 

- Mange søkere til sykepleierutdanningen, så den varslede katastrofen i helsevesenet kan da umulig være så alvorlig? Den er alvorlig. Mange søker seg kanskje til studiet, men hvem får man til å jobbe turnus ute i kommunene? Mange av studentene går videre til andre utdanninger, eller velger seg et helt annet forløp. De som er genuint interessert i sykepleie vil gjerne jobbe på sykehusene. Det er kritisk mangel på sykepleiere ute i svært mange kommuner nå, OG VERRE SKAL DET BLI. Og DET, mine damer og herrer, angår oss alle! Dersom helsevesenet kollapser, går dette utover absolutt alle. Kanskje ha dere noen eldre slektninger på sykehjem dere ønsker skal få optimal pleie? At noen skal forstå at de har et trykksår på hælen, at de har uvi, lungebetennelse, hjertesvikt? Sørge for at de som trenger det kommer seg til legen, kjenne igjen tegn på kvalme, smerter og redsel hos den døende og sørge for optimal lindring? Kanskje vil du en gang i verden oppleve at en du er glad i får kreft og vil hjem for å dø. Kanskje kan ikke slektningen din det, fordi kommunen ikke har sykepleierressurser til å administrere et dødsleie i hjemmet? For de som ikke vet det, det er ikke "bare" å komme hjem for å dø. At den syke ligger rolig i en sykeseng og skuer ut over solnedgangen. Et dødsleie i hjemmet krever oppfølging med pumper, smertestillende og annen lindring, kompetente folk som kjenner igjen tegn på ubehag som justeres med legemidler. Det krever hjemmetjeneste som går ut og inn av hjemmet x flere per dag, i tillegg til ALT ANNET av oppdrag hjemmetjenesten har. Det skal være sykepleiere på alle vakter da, døgnet rundt. DET vil mange kommuner mangle om veldig få år. Et dødsleie kan være ralling, redsler, smerter, oppkast i dødsøyeblikket. Det kan være greit å suge litt på den karamellen, når man bestemmer seg hardt og brutalt for at; nei, sykepleiere skal IKKE få noe mer lønn nei, i det øyemed å lokke flere kompetente fagfolk ut i distriktene og utkantkommunene. 

- For det er nettopp DET NSF nå roper et rungende varsko om! Hva skal man lokke sykepleiere ut til kommunene med? KG har talt, det skal ikke være noe mer lønn, så har noen gode forslag, tro?

- Vi går mot en eldretsunami. Det kommer til å florere med hjelpetrengende eldre snart, og det skal kommunene ta ansvaret for. Folk lever voldsomt lenge på sykehjem, noen i 10-12 år, og det er nesten en liten katatsrofe all den tid ventelista på langtidsplass på sykehjem er lang som et vondt år. Da må hjemmetjenensten administrere all denne jobben. Det er aldri fullt i hjemmetjenesten. Folk skrives ut fra sykehusene, - hjemmetjenesten må inn x flere per dag. En kan ha godt over 30 besøk på en vakt, i tillegg til alarmer og telefoner. Og da er det multisyke og gamle man besøker, hvor man med et trenet og kompetent øye forventes og oppdage forandringer i allmenntilstanden og gjøre tiltak ifht det. NEI, så godt det hadde vært med en solid mengde sykepleiere ute i kommunene....

 

Anonymkode: 44a70...494

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Faktisk så kommer dette til å blir enda en "vi hater sykepleiere og de må slutte å tro de er noe tråd" på KG, opprettet av deg. Hva er vitsen? Kan du ikke bar la det ligge? Det er absolutt ingen nye og revolusjonerende argumenter i det milelange innlegget ditt, det bedrer ingen situasjon og øker ingen forståelse. Gratulerer med å ha laget en ny tråd for eder og galle mot denne yrkesgruppen. 

Anonymkode: 0e94d...e2f

Skrevet
AnonymBruker skrev (22 minutter siden):

Faktisk så kommer dette til å blir enda en "vi hater sykepleiere og de må slutte å tro de er noe tråd" på KG, opprettet av deg. Hva er vitsen? Kan du ikke bar la det ligge? Det er absolutt ingen nye og revolusjonerende argumenter i det milelange innlegget ditt, det bedrer ingen situasjon og øker ingen forståelse. Gratulerer med å ha laget en ny tråd for eder og galle mot denne yrkesgruppen. 

Anonymkode: 0e94d...e2f

Ok, men da er det jammen ikke håp heller.

Anonymkode: 44a70...494

Skrevet

Jeg hater i hvert fall ikke sykepleiere. Jeg har vært en selv, men gud bedre for en utakknemlig og kjip jobb. Jeg klarte ikke mer enn to år før jeg begynte på en ny utdanning i et heeeelt annet felt. Jeg hadde ikke kommet meg til pensjonsalderen som sykepleier, så kudos til dere som orker.

Anonymkode: 1d109...b1d

  • Liker 1

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...