Gå til innhold

Voi-sjefens uttalelser om nye sparkesykkelregler i Oslo


Anbefalte innlegg

AnonymBruker
Skrevet

Selve saken er ikke så interessant. Men Voi-sjefens bruk av ord gjør at jeg klør meg i hodet. Kan noen dekode denne uttalelsen for meg?

"Det samme gjør Voi-sjef Christina Moe Gjerde:

– Prisene vil sannsynligvis øke, fordi kvalitet, pålitelighet og tilgjengelighet ikke blir konkurransefortrinn lengre. Forslaget legger ikke opp til fokus på kvalitet, og gir operatører med lite næringsgrunnlag. Jo flere sykler vi har, desto mer kan vi investere i langsiktige løsninger som teknologi, team og integrasjon, sier Gjerde."

Venter storinnrykk av elsparkesykkel-selskaper i Oslo til høsten: – I beste fall vil vi få en priskrig | DN

Hva mener hun med å investere i langsiktige løsninger som teknologi, team og integrasjon?

Anonymkode: 3de77...304

  • Liker 1
Videoannonse
Annonse
AnonymBruker
Skrevet

Det du uthever i teksten over er et eksempel på svada, dvs. tomt, meningsløst prat. Bare en remse med ord som høres smart og bra ut, men som ikke uttrykker noe som helst.

Anonymkode: 88cbd...957

  • Liker 8
AnonymBruker
Skrevet
AnonymBruker skrev (2 timer siden):

integrasjon

Ifølge ordboken bety det: 

sammenslutning av forskjellige (etniske, religiøse, nasjonale) enheter til en (mer eller mindre fullstendig, sammenhengende) helhet

 

Jeg skjønner heller ikke hva hun prøver å si. 

Anonymkode: 77c06...6d9

  • Liker 1
AnonymBruker
Skrevet

Jo større markedsandel og kundegrunnlag de har, jo større organisasjon/økonomi/ressurser med flere team og kanskje bredere sammensatt ansattegruppe med tanke på kompetanse og bakgrunn. Dermed også bedre muligheter til å investere i ny teknologi, og integrere sine systemer og apper mot andre løsninger fra andre leverandører man kan samarbeide med.

Anonymkode: 57add...d32

  • Liker 2
AnonymBruker
Skrevet
8 hours ago, AnonymBruker said:

 

"Det samme gjør Voi-sjef Christina Moe Gjerde:

– Prisene vil sannsynligvis øke, fordi kvalitet, pålitelighet og tilgjengelighet ikke blir konkurransefortrinn lengre.

Anonymkode: 3de77...304

Hvor er logikken her? Om ikke kvalitet, pålitelighet og tilgjengelighet er konkurransefortrinn så bør vel prisene reduseres? Hvordan skal man få flere kunder ved å både ha høyere priser og lavere kvalitet enn konkurrentene? 

Anonymkode: 460a2...646

  • Liker 2
Skrevet

Hun presenterer et sirkelargument der premissene er premisser for hverandre.  Putt den uthevede setningen først så blir det lettere å se sammenhengen.

AnonymBruker
Skrevet

Er det forresten noen som vet hva firmanavnet betyr? Er det en forkortelse for noe? Har forstått det slik at firmaet er svensk og finsk, og på finsk betyr voi smør, men det gir jo ingen mening.

Anonymkode: 77c06...6d9

  • Liker 1
Skrevet

Det høres ut som svada fordi dere ikke forstår hva integrasjon er 🤣

  • Liker 2
AnonymBruker
Skrevet
AnonymBruker skrev (4 timer siden):

Er det forresten noen som vet hva firmanavnet betyr? Er det en forkortelse for noe? Har forstått det slik at firmaet er svensk og finsk, og på finsk betyr voi smør, men det gir jo ingen mening.

Anonymkode: 77c06...6d9

Voi voi jeg vil fortelle at jeg venter på deg voi voi 

Anonymkode: a991f...73c

  • Liker 1
AnonymBruker
Skrevet

Forord: 

Oslo Byråd har utarbeidet et forslag om å kutte ned elsparkesykler fra 25000 til 8000 sykler. Videre vil de ikke ha bruk av syklene mellom 0100 og 0500 (i alle ukedager).

Analyse:

Vi kan jo ta hele sitatet:

"Prisene vil sannsynligvis øke, fordi kvalitet, pålitelighet og tilgjengelighet ikke blir konkurransefortrinn lengre."'

Med potensielt innrykk av nye konkurrenter som vil vinne et mindre, men mer fokusert marked, så forventes det at mange slike nye selskaper ikke vil prøve å konkurrere på ting som sykler med kvalitet, tjenester eller produkter som er dyre (og pålitelige), eller at de skal være tilgjengelige overalt. 

"Forslaget legger ikke opp til fokus på kvalitet, og gir operatører med lite næringsgrunnlag."

Fokus fra nye aktører vil mest sannsynlig være på å vinne via pris - da andre "premium" konkurransefortrinn ikke nødvendigvis lønner seg i en liten krig om svært begrenset antall sykler. Kort sagt, for mange selskaper kan ikke kjempe om disse få syklene, da det ikke vil lønne seg. Og man blir sittende igjen med få aktører, for at det skal være næringsgrunnlag.

 "Jo flere sykler vi har, desto mer kan vi investere i langsiktige løsninger som teknologi, team og integrasjon, sier Gjerde."

Med flere sykler, som resulterer i høyere fortjeneste, så kan de også ta seg råd til å investere i teknologi (forbedre/gi ny funksjonalitet til sykler, apper, m.m.), team (mer kundehjelp, salgsteam, utviklere, o.l.), og integrasjon (sammenkoble / integrere f.eks sykler med annen teknologi eller plattformer). 

Kommentar: 

På godt Norsk betyr dette bare at siden det blir færre sykler i Oslo, så kan man forvente seg at det blir monopol-lignende tendenser der ett eller veldig få aktører har alle syklene i byen. Da det er langt færre sykler, så vil nok disse aktørene fokusere dem i de områdene der det lønner seg mest, og man mister tilgjengelighet. For å komme ut som den vinnende part, så kan det forventes at kvaliteten på syklene og tjenestene vil synke, da det er lettest å konkurrere på pris (billigere sykler og tjeneste resulterer i lavere kostnader, som gir økt fortjeneste, som gir bedre konkurransefortrinn).  

Og siden det vil være så få sykler, så er det ikke sikkert at noen vinnende part(er) gidder å investere spesielt i dem, da "economies of scale" / stordriftsfordeler ikke vil slå inn. Sluttresultatet for forbrukeren vil nok være dyrere elsparkesykler, kombinert med dårligere kvalitet og tjenester. 

For å ta en analogi flere kanskje flere vil kunne relatere til: Tenk dere at Oslo vil strupe utleiemarkedet, og sette et kunstig tak på hvor mange utleieenheter det kan være i byen. Hva skjer da? Jo, det blir dyrere for utleiere å kjøpe hus, og det vil ikke være lønnsomt at det er for mange aktører i markedet. Videre vil det ikke lønne seg for de få aktørene å legge for mye penger i de boligene de har kjøpt - slik at det blir mindre oppussing, mindre vaktmestere, o.l., samt at de kan styre prisene som de vil, om de effektivt er et monopol. 

 

Anonymkode: 246e8...bda

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...