AnonymBruker Skrevet 17. juli 2021 #1 Skrevet 17. juli 2021 Jeg har fått en Guzmania som jeg har veldig lyst til å ikke drepe. Hvordan skal denne stelles? Det eneste jeg vet er at den visstnok er lettstelt, men jeg klarer å drepe falske blomster, så jeg trenger tips inn med teskje. Anonymkode: 068a3...1d6
AnonymBruker Skrevet 17. juli 2021 #2 Skrevet 17. juli 2021 https://www.plantasjen.no/guzmania-hoyde-40-cm-rosa-510861.html Anonymkode: e1bdf...c5a
AnonymBruker Skrevet 17. juli 2021 #3 Skrevet 17. juli 2021 AnonymBruker skrev (1 minutt siden): https://www.plantasjen.no/guzmania-hoyde-40-cm-rosa-510861.html Anonymkode: e1bdf...c5a Den har jeg lest, men jeg ble ikke stort klokerre. Hva/hvor er bladrosetten? Skal den vannes fra bunn? Sprayes? Vannes på bladene? Vannes i jorda? Hvor ofte? Hvor mye? Hva er halvskygge? Anonymkode: 068a3...1d6
Gjest DEN NAKNE GARTNER Skrevet 18. juli 2021 #4 Skrevet 18. juli 2021 Du vanner oppi selve blomsten slik at det ligger vann der. Dersom du skal holde den fuktig så er det mange måter du kan sjekke om den er fuktig på: - stikke fingeren i jorda og kjenn "er dette fuktig?" - stikke fingeren i jorda og se om jorden fester seg / om du blir skitten på fingeren - stikke en pinne / grillspyd ned i planten og se om jord fester seg på pinnen - kjenne på vekten - den oppleves lett når den er tørr og tyngre når den er fuktig/våt Hvor ofte du skal vanne kommer an på hvor varmt du har det, lys, hvordan luften er hos deg, hvor planten plasseres osv. Bruk rådene over og sett planten i vasken med vann slik at den drikker det den skal - du kan også dyppe den i en bøtte noen ganger og la den renne av seg dersom du ønsker "hurtig versjonen" av vanning. Kjenn på vekten før og etter. Begynn først med 1-2 ganger i uken men ikke heng deg opp i dette, se, kjenn og føl på planten så blir du kjent med den.
Mt3 Skrevet 18. juli 2021 #5 Skrevet 18. juli 2021 Bladrosetten er det punktet den fargerike stammen kommer opp i fra, der skal det stå litt vann for at blomstene inni ikke skal tørke ut. Jorden skal være tørr, det letteste er å løfte på planten. Om det føles overraskende lett ut i så gir du litt vann (lett som ett 'frimerke' .
Gjest DEN NAKNE GARTNER Skrevet 18. juli 2021 #6 Skrevet 18. juli 2021 Mt3 skrev (1 minutt siden): Bladrosetten er det punktet den fargerike stammen kommer opp i fra, der skal det stå litt vann for at blomstene inni ikke skal tørke ut. Jorden skal være tørr, det letteste er å løfte på planten. Om det føles overraskende lett ut i så gir du litt vann (lett som ett 'frimerke' . Fuktig mener du vel?
Mt3 Skrevet 18. juli 2021 #7 Skrevet 18. juli 2021 DEN NAKNE GARTNER skrev (17 minutter siden): Fuktig mener du vel? Nei, mener tørr. Om du har den i drivhus med masse lys så kan den holdes fuktig, men hjemme i ett vanlig hus så blir det best om den er litt tørr.
Gjest DEN NAKNE GARTNER Skrevet 18. juli 2021 #9 Skrevet 18. juli 2021 (endret) Mt3 skrev (13 timer siden): Nei, mener tørr. Om du har den i drivhus med masse lys så kan den holdes fuktig, men hjemme i ett vanlig hus så blir det best om den er litt tørr. Det er helt ulogisk og du tar feil. Beskrivelsen av denne planten er at den holdes fuktig, uansett hvor den står. Planten endrer ikke behov etter hvor den står. Den endrer hvor mye den drikker ut fra varme, luftkvalitet og lys - men den vil uansett trenge å være fuktig. Dette er en plante som ikke liker å tørke ut. Endret 18. juli 2021 av DEN NAKNE GARTNER
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå