Gjest Wasabi Skrevet 14. september 2005 #1 Skrevet 14. september 2005 Jeg har tatt Folat en stund, og siden vi har prøvd et halvt år uten positivt resultat stakk jeg i dag innom helsekostbutikken og spurte om de hadde noe for oss prøvere. Jeg ble da helt bestemt påpakket multivitamin (valgte tabletter selv om hun egentlig insisterte på at jeg burde ta det flytende) og flytende zink. Jeg har til vanlig et kosthold bestående av mye frukt og grønnsaker, spiser fisk og i det hele tatt. Trodde derfor ikke det var nødvendig med ekstra vitamintilskudd?
Fru Blå Skrevet 15. september 2005 #2 Skrevet 15. september 2005 Vet ikke om det er nødvendig, men jeg tar gravitamin som jeg har kjøpt på apoteket. Skal tas i prøveperioden og de tre første mnd av graviditeten. Jeg kjøpte ekstra vitamintilskudd fordi jeg har litt ensidig kosthold.
Eliza Doalot Skrevet 15. september 2005 #3 Skrevet 15. september 2005 Jeg tar vitaminer beregnet på prøvere og gravide. Ble anbefalt disse på apoteket, hyggelig nok står det GRAVID med store fine røde bokstaver på esken Også tar jeg omega-3.
BettyB Skrevet 15. september 2005 #4 Skrevet 15. september 2005 Jeg tar vanlige multivitamintabletter og folsyre, men tror jeg trenger noe ekstra jern tabletter, er så fryktelig trett om dagen!! Noen som har forslag til hva jeg kan gjøre??
Malama Skrevet 16. september 2005 #5 Skrevet 16. september 2005 Ikke ta ekstra jerntabletter sånn helt på egenhånd. (men er det jern i vitaminpillene dine? Du kan bytte til noen med jern da) Ekstra jern tar du i "samarbeid" med lege. Gå til legn og få målt jernlageret, det er en liten, kjapp blodprøve. Så vet du om du trenger jern. Jeg tar et brett jern hver 3. måned, men det er fordi jeg er blodgiver. Jeg vet at jeg ikke har så veldig høyt jernlager (de måler det der hos blodtapperene, en gang i året) og spiser derfor alle de pillene de gir meg beskjed om å spise. I tillegg er det jern i mine multivitaminer da, men det er bare litt. De tar jeg jo hver dag. En ting: Jeg har studert på innholdet i vanlige multivitainer sammenlignet med de for gravide. Et gjennomgående trekk er at de for gravide/prøvere har mye mindre eller ikke noe A vitamin, fordi for mye vit A. er skadelig for fosteret. (jepp, jeg er snål, som lager regneark med sammenligning av vitaminpiller, men jeg liker å vite hva jeg putter i meg og hvorfor man lager egene mutivitaminer for de som prøver å lage barn, utover det med ekstra folat. Derfor sammenligna jeg)
Gjest Gjest Skrevet 16. september 2005 #6 Skrevet 16. september 2005 Tar også de GRAVID pillene. Men magen min er ikke så gald i de. Har reagert før på jerntilskudd og tror det er det som gjør at magen ikke blir god nå også. Jeg trenger jerntilskudd, men det eneste jeg kan ta uten å få problem med magen er hemojern. Før har jeg pleid å ta mulitivitaminer og hemojern i tillegg en uke i mnd. Om jeg tar multivitaminer (vanlige) + folat + hemojern får jeg da i meg det jeg trenger? Eller er det bedre å kutte ned til en GRAVID-pille om dagen (står to på pakken)?
Imax Skrevet 16. september 2005 #7 Skrevet 16. september 2005 Tar ingen ting ekstra, bortsett fra folat jeg.
BettyB Skrevet 16. september 2005 #8 Skrevet 16. september 2005 Takk for gode råd Malama!! Du vet visst litt om alt du! Må sjekke de vitaminene jeg tar!!
Malama Skrevet 16. september 2005 #9 Skrevet 16. september 2005 Jeg vet litt om mye, men ikke alt om noe... Men hvor mye Vit A som er "for mye", ja det vet jeg ikke, bare at de "GRAVID" pillene har mindre, og de fra vitaplex (sånn der alt i ett" greie) de har ikke vit A i det hele tatt (satser vel på at man får nok i maten da?) begge med nettopp det argumentet: For mye er ikke bra.
Totalya Skrevet 17. september 2005 #10 Skrevet 17. september 2005 Jeg tar folat og omega 3-6-9. Leste nettopp, men husker ikke hvor, at vit. E ble anbefalt for prøvere, da det på en eller annen måte øke sjansen for å bli befruktet...
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå