Gå til innhold

Vaniljesaus med hele egg?


Anbefalte innlegg

AnonymBruker
Skrevet

Har noen prøvd å lage vaniljesaus med hele egg? Fant denne oppskriften, men har bare laget med eggeplommer før, så det hadde vært kjekt å vite om noen har prøvd. 

Tar gjerne imot andre oppskrifter med hele egg eller uten egg også. 

 

Anonymkode: 3f4c0...a4d

Videoannonse
Annonse
AnonymBruker
Skrevet

Har ikke prøvd, men vaniljesaus er jo en type "custard", og når man lager custard så bruker man jo eggeplommene istedenfor hele egget :vetikke:

Anonymkode: f5096...6d3

  • Liker 1
Skrevet

Jeg ville ha unngått å bruke eggehvitene (de kan brukes til andre ting, f.eks. pikekyss) fordi det rett og slett er større risiko for at sausen klumper seg (altså at proteinene i eggehviten koagulerer).

Eggehviten inneholder rundt 90 % vann, mens eggeplommen har består av omtrent 50 % vann. I tillegg inneholder eggeplommen 32,5 % fett, mens eggehviten har omtrent ingenting (0,2 %). Det høye fettinnholdet skyldes såkalte lipidproteiner, og de oppfører seg annerledes enn proteinene i eggehviten. 

Når du rører/pisker i f.eks. en vaniljesaus, emulgerer du fettet og vannet. Du lager rett og slett en forbindelse mellom fettet og vannet.  Og det er dette som gjør vaniljesausen glatt i stedet for klumpete.  

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...