Gå til innhold

Kanin eller chinchilla?


Anbefalte innlegg

AnonymBruker
Skrevet

Hva er best? Ønsker oss et lite tilskudd til familien, ingen barn :) og hvordan er det eventuelt med reisebur? Og kan de stå i mindre bur en uke om vi feks reiser hjem og er hos familien i en uke? 

Anonymkode: 4a01b...cad

Videoannonse
Annonse
AnonymBruker
Skrevet

Les deg grundig opp på begge :) Hva er det du ser etter i et dyr? Kanin og chinchilla lever lenger, mellom 10-20 år. Mattilsynet har fine brosjyrer om hold av disse dyra: https://www.mattilsynet.no/dyr_og_dyrehold/dyrevelferd/stell_av_kjaeledyr/

 

Både kanin og chinchilla skal holdes flere sammen og trenger stor plass. Kanin kan enten gå frittgående inne, ha et stort eget rom eller ha en stor utegård. Chinchilla må ha et stort, høyt bur eller et eget rom, og må få gå fritt på oppdagelsesferd på større område med tilsyn. Hvis man reiser bort er det beste at noen passer de hjemme og er innom feks to ganger om dagen. Man kan ha dyra med på hytta ol om man har egnet plass til de der. 

Verken kanin og chinchilla er spesielt glad i å bli håndtert. Begge dyr må fraktes i reisebur under reise, men skal selvfølgelig ikke holdes i reisebur utover det. 

Anonymkode: dd44a...f49

  • Liker 1
Skrevet

Mener chinchilla er mer nattaktive enn kanin og er avhengig av å få ta sandbad for å stelle pelsen, men alt sånt finner du ut når du leser om de.

Å ha de i mindre bur akkurat når en er på feriereise bør ikke være noe problem så lenge en kan ta de ut og la de utforske verden i sele/bånd eller trygge omgivelser flere ganger daglig. Og reiseburet tilpasses dyret på best mulig måte.

AnonymBruker
Skrevet

Ville valgt kanin, desse er lette å håndtere og blir helt tamme - og kan være ute i hagen om sommeren. Chinchilla tåler ikke så mye håndtering.

Anonymkode: b0e4f...064

  • Liker 1
AnonymBruker
Skrevet

Har du tenkt på marsvin? De skal være med kosete og lettere å få ett nært forhold til en både kanin og chinchilla, og kan sammenlignes med de som type kjæledyr. Alle tre artene trenger å være to. Chinchilla er mest krevende av de, og har kjedeligst kosthold. Men er også de søteste.

Anonymkode: fefe9...ca1

  • Liker 3
AnonymBruker
Skrevet

Chinchilla er nattdyr, og skal ikke løftes. 

Anonymkode: 2fa11...795

AnonymBruker
Skrevet

Hvis du skal ha kanin inne må du passe på ledninger, møbler, dørkarmer, osv. De gnager på alt. 

Anonymkode: 2fa11...795

AnonymBruker
Skrevet

Nå har jeg ikke så mye kunnskap om kanin, men mye om chinchilla. Han ene min ble 20 år, og det er absolutt noe å tenke på, selv om de færreste blir såpass gamle. Også det at de er flokkdyr, og er veldig avhengig av hverandre. De er veldig aktive og trenger stort/høyt bur om de ikke går løs på et rom, og personlig hadde jeg dem ute av buret daglig (var ikke som om jeg fikk fred uansett da det var en som sto og stirret på meg hver kveld og passet på å lage mest mulig lyd da han ville ut). Sykdom tåler de veldig dårlig. Narkose tar fort knekken på de om det ikke gjøres hos veterinærer (som dessverre er veldig få av i Norge da de regnes som "eksotiske" dyr, men mange misforstår og behandler dem som kaniner) som kan chinchilla. De er avhengige av å spise hele tiden for å holde fordøyelsen i gang, og skjer det noe så må man ty til støtteforing, tenner som vokser feil kan også bli et problem pga dårlig avl, og noen må jevnlig til veterinær for å slipe eller operere ut tanna, men så er jo de særdeles dårlig på narkose igjen som ofte fører til tragisk utfall. Riktig mat er viktig, da de ikke tåler sukker (får veldig enkelt diabetes og blir blinde av dårlig kosthold). De må bade i sand for å rense pelsen, noe de elsker (noe som kan føre til veldig mye søl 😅)  Jeg har alltid tenkt at de lever for et formål i vill tilstand og det er å være byttedyr, for intelligensen til mange av de er ikke mye å skryte av alltid 😆 De fleste liker ikke å bli holdt i særlig stor grad.

Hanner går mye bedre sammen enn hunner som oftest setter seg opp og tisser på alt de opplever som truende, eller går i full frendzie mode bare de ser en annen chinchilla av samme kjønn. Hanner er etter min erfaring mye bedre å ha med å gjøre når det kommer til det meste.

Ehm.. De er veldig fine dyr alt i alt altså, men ville bare komme med noen "advarsler" som mange kanskje ikke tenker på. De er høyt og lavt, og har veldig mye rart for seg, og noen blir jo veldig kosete om man bruker mye tid på dem fra starten, men igjen de er veldig avhengig av å være flere.

Reisebur har aldri vært problem her når de skulle fraktes fra A til B, litt stressende er det jo, men de klarer det helt fint så lenge det ikke er for varmt (de liker varme dårlig, og trives best med temperaturer fra 10 til 20 grader). De vil nok klare seg i et mindre bur for en uke, men da er det viktig at de får mer utetid.

Dere har ikke vurdert rotter? Fantastiske dyr det også! 🥰

Anonymkode: d338c...1fa

AnonymBruker
Skrevet

Kaniner skal ikke være alene, de må ha en kaninvenn. De må kastreres for å ikke bli superstressa av hormoner. 
de må ha konstant tilgang på høy, vann bør gis fra skål og ikke flaske (ingen dyr drikker naturlig fra flaske). De må ha tilpasset pellets, ikke «hva som helst» fra en dyrebutikk som sjeldent har kunnskap om kanin, meld deg evt inn i den store kaninboka på facebook for råd. 
de skal ikke sitte i bur, de skal ha et stort område som de kan boltre seg på, der må det ikke være glatt så tepper er et must, disse må du også regne med å måtte vaske/bytte ut jevnlig grunnet uhell. De kan fint dotrenes, legg alt av papir med urin til avføring oppi dokassen, gjerne heng høykurven over doen da kaniner ofte bæsjer mens de spiser. 
du må regne med at de kan ha behov for å dra til dyrlegen for å slipe tenner, de skal ikke ha slipestein men bruke høy for å slipe tennene. Slutter de å spise eller bæsje må du være på vakt med en gang, de tåler særdeles lite og kan dø av forstoppelse eller tarmer som stopper opp når de ikke spiser. 
pass på å ha en kaninkyndig dyrlege du kan dra til, mange dyrleger har fått alt for lite opplæring på kanin. 

Anonymkode: 4b08c...44b

  • Liker 1
  • 1 år senere...
Skrevet

Hva er forskjellen på en kanin og en chinchilla? Synes de ser ganske like ut, bare at chinchillaer har runde ører.

Skrevet
Tvillingsjel skrev (8 timer siden):

Hva er forskjellen på en kanin og en chinchilla? Synes de ser ganske like ut, bare at chinchillaer har runde ører.

Chinchilla er gnager, vanvittig rask, kommer fra Peru og bader i sand. Kostholdet er forskjellig.

Kaniner bor fritt i mange europeiske land. De vasker seg på samme måte som katter. Kaniner regnes ikke som gnagere.

 

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...