Gjest StoreSky Skrevet 18. august 2005 #1 Skrevet 18. august 2005 Jeg er nylig flyttet fra min ex.Vår datter skal fortsatt ha samme adresse som før pga skolekretsen. Må vi signere noen steds at vi har delt omsorg?? Så ikke "noen" tror at jeg ikke har barn eller ikke har kontakt med henne.. Vi har henne annen hver uke. Vet dette med skatt og omsorg for barn, men det har vi heller ikke løst... Anyone??
Gjest Rotterats Skrevet 18. august 2005 #2 Skrevet 18. august 2005 Barn vil du jo ha enten hun bor der eller der. Men jeg ville forsikret meg om at papirer for delt omsorg ble signert, for da har du mer å si til om. Angående skatt og sånt vet jeg ikke
Gjest allium Skrevet 18. august 2005 #3 Skrevet 18. august 2005 Selvfølgelig må dere lage en avtale om det ! Hvis ikke, er det faren som har omsorgen alene, siden hun har adresse hos ham.
Gjest Martin Skrevet 20. august 2005 #4 Skrevet 20. august 2005 Dere lager en avtale dere i mellom hvordan delt omsorg skal fungere i praksis. Det vil si nårtid skifte skal skje for det første, helt i detalj. Vi har det hver mandag ettermiddag, som har klare fordeler. Da får du annen hver helg helt fri, og annen hver helg sammen med barn helt og fullt. Dette gavner alle parter, tro meg. Dessuten bør en avtale inneholde det økonomiske, hvem kjøper hva til barnet. Pluss et evnt bidrag kan være i en slik avtale, evnt i en egen avtale. Husk likevel at denne avtalen ikke er mer verdt enn det dere begge legger i deres egen underskrift. Den har ingen juridisk verdi, fordi norsk lov ikke favner delt omsorg dessverre. En juridisk bindende avtale er det bare fylkesmannen eller retten som kan lage, det vil si at det faktisk tvangskraft bak en slik avtale. Og som igjen vil si at den ene parten kan rammes om den andre bryter avtalen. Men en avtale er uansett svært viktig dere i mellom uansett, for å få en slik ordning på skinner. Jeg har hatt delt omsorg for mine to barn i snart 5 år, det går veldig fint - ikke minst fordi grunnlinjer ligger der gjennom en avtale.
Far til 2 Skrevet 21. august 2005 #5 Skrevet 21. august 2005 Det virker som om Martin har klart å få med essensen tiltross for et kort innlegg. Foreningen 2 Foreldre har sikkert også noe informasjon om dette ettersom de bl.a. arbeider for at barn i utgangspunktet bør ha muligheten til felles omsorg fra begge foreldrene. Du finner F2F på nettet.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå