Pipaluk Skrevet 22. januar 2021 #1 Skrevet 22. januar 2021 En Facebook venn hadde fått sms fra legekontoret om at de snart var klare til å vaksinere henne, da hun var i risikogruppa. Har noen andre fått det? Og er det hensiktsmessig at legekontoret gjør dette med tanke på at de selv kan bli smittet?
KvinneguidenBruker Skrevet 22. januar 2021 #2 Skrevet 22. januar 2021 Pipaluk skrev (2 timer siden): En Facebook venn hadde fått sms fra legekontoret om at de snart var klare til å vaksinere henne, da hun var i risikogruppa. Har noen andre fått det? Og er det hensiktsmessig at legekontoret gjør dette med tanke på at de selv kan bli smittet? De setter jo alle andre vaksiner? 🤔 8
Pipaluk Skrevet 22. januar 2021 Forfatter #3 Skrevet 22. januar 2021 KvinneguidenBruker skrev (1 time siden): De setter jo alle andre vaksiner? 🤔 Det er klart. Med å sette koronavaksiner midt i en alvorlig pandemi er jo noe helt annet.
Muskath Skrevet 22. januar 2021 #4 Skrevet 22. januar 2021 Jeg vet om to eldre som har fått SMS fra kommunen. De er 75-85. 1
tussi84 Skrevet 22. januar 2021 #5 Skrevet 22. januar 2021 Nei men jeg regner ikke med at jeg får noen sms før sommeren tidligst. Er 37 år og i risiko gruppa. Det er ca 1,5 mill mennesker før meg i køen.
Pipaluk Skrevet 22. januar 2021 Forfatter #6 Skrevet 22. januar 2021 tussi84 skrev (Akkurat nå): Nei men jeg regner ikke med at jeg får noen sms før sommeren tidligst. Er 37 år og i risiko gruppa. Det er ca 1,5 mill mennesker før meg i køen. Jeg vet om en i førtiårene som har fått tilbud nå pga hjerteflimmer. Så jeg vet ikke hva som kvalifiserer. En jeg kjenner er helt blind og i risikosonen. Det hadde vært fint om ha ble prioritert da han trenger ledsager mange steder og ikke kan holde avstand( han ser ikke det) 4
Marissa Skrevet 22. januar 2021 #7 Skrevet 22. januar 2021 Fastlegene har fått ansvar for å finne folk i risikogruppene, innkalle dem og vaksinere. Det er selvfølgelig vanvittig mye ekstraarbeid, for en yrkesgruppe som allerede er overbelastet og har bedt om lettelser i arbeidskravene i årevis. Kommer til å slutte flere fastlege etter dette, kommunene burde tatt den jobben selv. 5
Vipsen71 Skrevet 22. januar 2021 #8 Skrevet 22. januar 2021 Pipaluk skrev (1 time siden): Det er klart. Med å sette koronavaksiner midt i en alvorlig pandemi er jo noe helt annet. Hvordan tenkte du at det skal vaksineres da? 5
Nerine_ Skrevet 22. januar 2021 #9 Skrevet 22. januar 2021 Pipaluk skrev (1 time siden): Det er klart. Med å sette koronavaksiner midt i en alvorlig pandemi er jo noe helt annet. Syns du det er bedre at vi venter til pandemien er over før folk vaksineres? 😂 Neida, her regner jeg med at du gjør deg "dum". 6
Pipaluk Skrevet 22. januar 2021 Forfatter #10 Skrevet 22. januar 2021 Nerine_ skrev (1 minutt siden): Syns du det er bedre at vi venter til pandemien er over før folk vaksineres? 😂 Neida, her regner jeg med at du gjør deg "dum". Det jeg mente er at andre helsetilbydere også kan gjøre den jobben. Vi trenger ikke å dra inn smitte på legekontoret. Utendørs telt kan fungere like bra
Pipaluk Skrevet 22. januar 2021 Forfatter #11 Skrevet 22. januar 2021 Vipsen71 skrev (5 minutter siden): Hvordan tenkte du at det skal vaksineres da? Jeg tenker at teststasjonene kan ta den jobben. Eventuelt så får de reise hjem til folk å gjøre jobben.
Nerine_ Skrevet 22. januar 2021 #12 Skrevet 22. januar 2021 Pipaluk skrev (1 minutt siden): Det jeg mente er at andre helsetilbydere også kan gjøre den jobben. Vi trenger ikke å dra inn smitte på legekontoret. Utendørs telt kan fungere like bra Så lenge man følger smittevern bør det være helt trygt. 4
Gjest Bet-t-ina Skrevet 22. januar 2021 #13 Skrevet 22. januar 2021 KvinneguidenBruker skrev (2 timer siden): De setter jo alle andre vaksiner? 🤔 Nei. Her vi bor er det vaksinekontoret som setter vaksiner. Reisevaksiner, influensa vaksiner osv.
Marissa Skrevet 22. januar 2021 #14 Skrevet 22. januar 2021 Pipaluk skrev (2 minutter siden): Jeg tenker at teststasjonene kan ta den jobben. Eventuelt så får de reise hjem til folk å gjøre jobben. For å vaksinere må man ha autorisasjon som helsepersonell, det har slett ikke alle som jobber på teststasjonene. I tillegg må man observeres en tid etterpå, det er det ikke kapasitet til på teststasjonene. Og det må være beredskap for de som får reaksjoner som f.eks anafylaksi, det har heller ikke testestasjonene. Dessuten er det en dårlig ide å blande folk som har symptomer og mistenker sykdom (og derfor skal testes), med folk som er friske. Stort potensiale for kryssmitte der altså, så det er en meget dårlig ide å la teststasjonene gjøre jobben. Og reise hjem til folk? Hvor lang tid tror du det tar? Finne rett hus, ta seg inn, info om vaksine, sette vaksine, observere i 20 min, og så kan man dra videre til nestemann. Vil ta minst en time pr pers, minst. Skrekkelig dårlig ide. 7
Gjest Føsleguri Skrevet 22. januar 2021 #15 Skrevet 22. januar 2021 Bet-t-ina skrev (5 minutter siden): Nei. Her vi bor er det vaksinekontoret som setter vaksiner. Reisevaksiner, influensa vaksiner osv. Det er vel helst byene som har vaksinekontor. De som ikke bor i byene skal også vaksineres.
Pipaluk Skrevet 22. januar 2021 Forfatter #16 Skrevet 22. januar 2021 Marissa skrev (1 time siden): For å vaksinere må man ha autorisasjon som helsepersonell, det har slett ikke alle som jobber på teststasjonene. I tillegg må man observeres en tid etterpå, det er det ikke kapasitet til på teststasjonene. Og det må være beredskap for de som får reaksjoner som f.eks anafylaksi, det har heller ikke testestasjonene. Dessuten er det en dårlig ide å blande folk som har symptomer og mistenker sykdom (og derfor skal testes), med folk som er friske. Stort potensiale for kryssmitte der altså, så det er en meget dårlig ide å la teststasjonene gjøre jobben. Og reise hjem til folk? Hvor lang tid tror du det tar? Finne rett hus, ta seg inn, info om vaksine, sette vaksine, observere i 20 min, og så kan man dra videre til nestemann. Vil ta minst en time pr pers, minst. Skrekkelig dårlig ide. Takk for god forklaring. Jeg hadde tenkt at de som testet også kunne ha kompetanse i vaksinering. Jeg tenkte også at de som testet ikke ble blandet med de som skulle vaksineres Nå er det mennesker som er i sterk isolasjon pga tilstander som kreft Alvorlig ME osv. ikke alle disse kan komme seg til fastlegekontoret selv eller med pasientreiser. Er dette noe hjemmetjenesten kan bidra med?
Nerine_ Skrevet 22. januar 2021 #17 Skrevet 22. januar 2021 Føsleguri skrev (4 timer siden): Det er vel helst byene som har vaksinekontor. De som ikke bor i byene skal også vaksineres. Jeg bort overhode ikke i byen, kommunen har likevel et vaksinasjonskontor.
Rosa Sitron Skrevet 22. januar 2021 #18 Skrevet 22. januar 2021 Her skal de eldste vaksineres hos fastlegen og de litt yngre på et senter de lager for vaksine. 1
Gjest Føsleguri Skrevet 22. januar 2021 #19 Skrevet 22. januar 2021 Nerine_ skrev (6 minutter siden): Jeg bort overhode ikke i byen, kommunen har likevel et vaksinasjonskontor. Jeg har aldri hørt om at det finnes vaksinasjonskontor her jeg bor. Men jeg vil tro at de uansett ikke har kapasitet til massevaksinasjon. Her skal coronavaksinasjon skje i en idrettshall.
Nerine_ Skrevet 22. januar 2021 #20 Skrevet 22. januar 2021 Føsleguri skrev (1 time siden): Jeg har aldri hørt om at det finnes vaksinasjonskontor her jeg bor. Men jeg vil tro at de uansett ikke har kapasitet til massevaksinasjon. Her skal coronavaksinasjon skje i en idrettshall. Sjekk på helsestasjonen der du bor, det er ofte der de tilbyr aktuelle vaksiner og reisevaksiner.
Anbefalte innlegg