Gå til innhold

Anbefalte innlegg

AnonymBruker
Skrevet

Hvorfor er det så vanskelig å akseptere at sjakk på høyt nivå i gjennomsnitt er et mer utpreget maskulint fenomen, der det er iboende egenskaper hos gutter som gjør dem både mer tiltrukket til spillet og som hjelper dem til mestring? Alt tyder på at det er slik.

Det er ingen kvinner blant de 60 beste sjakkspillerne i verden. Kun 2% av alle stormestre i sjakk er kvinner.

Det er mange tusen sjakkspillere som har rating fra det internasjonale sjakkforbundet. Hele 90 prosent av disse er menn.

Dette gjelder også i et likestilt land som Norge, der kvinner står fritt til å gjøre akkurat det de selv ønsker. Terskelen for å registrere en gratis digital konto og starte sin personlige sjakkutvikling er like lav for begge kjønn

Forskning tyder imidlertid på at menn er overrepresentert i hver ende av halen på normalfordelingen når det gjelder den typen ferdigheter som er relevante for sjakk. Det er flere menn blant de mest begavede matematisk-abstrakte tenkerne, akkurat som det er flere menn blant de minst begavede.

Menn trekkes dessuten i gjennomsnitt mer mot å engasjere seg av ting. Kvinner trekkes i gjennomsnitt mer mot å engasjere seg av mennesker.

Anonymkode: be476...98b

  • Liker 5
Videoannonse
Annonse
AnonymBruker
Skrevet

Hva med å kvotere inn kvinner, 50/50 for eksempel, eller egne herre og kvinne turneringer slik det er med alle andre sånne type konkuranser og greier?

bare et forslag, jeg har virkelig ingen peiling på verken sjakk, menn eller kvinner - jeg er bare den gjengse personen i gata her 

Anonymkode: 13757...12b

  • Liker 1
Skrevet

Sjakk er noe av det kjedeligste jeg vet. Fordi jeg har virkelig ikke tålmodighet til det. Gjesp! 

Men hva var poenget ditt?  

  • Liker 15
Skrevet (endret)

.

Endret av Cleo88
  • Liker 18
AnonymBruker
Skrevet

Altfor langtekkelig. Har dessuten dårlig hukommelse!

Anonymkode: 863f3...35b

  • Liker 1
AnonymBruker
Skrevet

Jeg trenger aktiviteter som har adskillig høyere tempo enn sjakk. 

Anonymkode: ffca4...785

  • Liker 3
AnonymBruker
Skrevet

Det er ikke vanskelig å akseptere, men hva i all verden tjener man på å fokusere på eventuelle kjønnsforskjeller? Det eneste som skjer da er vel at flere små jenter som liker sjakk kan miste motivasjonen. Det samme argumentet gjelder forsåvidt matematikk. Eventuelle forskjeller har vel fint lite å si med mindre man ønsker å nå verdenstoppen.

Anonymkode: 88f77...d3a

  • Liker 10
AnonymBruker
Skrevet

Det er det kjedeligste jeg vet om, med god margin. Det har jeg inntrykk av de som driver med dette også er. Jeg trenger en annen type spenning og aktivitet. 

Anonymkode: 1b019...74d

  • Liker 2
AnonymBruker
Skrevet

Det har vært hovedsaklig menn som har vært medlem i sjakklubber. Slikt blir alltid mer tilrettelagt menn. Gubbeveldet har det vært innen sjakken. Det er noe de fleste jenter/kvinner opplever når de kommer inn i noe mannsdominert. Det er heller ikke vanlig at man da som det andre kjønnet med overprestere for å bli tatt alvorlig.

 

Nå prøver den norske sjakkforeningen å rekruttere flere kvinner. Der er ikke noe som er i veien for at kvinner og menn er like gode. Utgangspunktet er likt. Men se i all idrett. Menn, da som gutter, går langt mer ressurser tildelt fra ung alder. Det er ikke unikt i noen sporter.

 

AnonymBruker skrev (7 minutter siden):

Jeg trenger aktiviteter som har adskillig høyere tempo enn sjakk. 

Anonymkode: ffca4...785

Hurtig- og lynsjakk går temmelig raskt for å si det mildt.

Sjakk er utrolig facinernde!

Anonymkode: eef13...17e

  • Liker 11
AnonymBruker
Skrevet
6 minutter siden, Cleo88 said:

Hm. Mine tanker om dette er at det er veldig tidkrevende å bli skikkelig god i sjakk. Jeg kan spille sjakk og blir bedre som tiden går men spesielt god er jeg jo ikke. Bedre enn mange men mye dårligere enn de som aktivt trener på taktikk og jobber konsentrert med dette. Min teori er at flere menn enn kvinner vil ha rom/tid/motta aksept for å virkelig kunne fordype seg i en slik hobby i timesvis om gangen.

Det tror jeg også. Kvinner har også en begrenset periode de er fruktbare og er typisk den i forholdet som bruker mest tid med barna. Det forklarer nok hvorfor kvinner som regel er dårligere representert i yrker og idretter som krever at man bruker enormt mye tid.  

I tillegg er det nok også kulturelt betinget. Har sjakklubbene bare guttemedlemmer så er det nok færre jenter som melder seg inn enn om klubben hadde høy jenteandel. 

 

Anonymkode: 0df58...07f

  • Liker 9
AnonymBruker
Skrevet
13 minutter siden, SoWhat? said:

Sjakk er noe av det kjedeligste jeg vet. Fordi jeg har virkelig ikke tålmodighet til det. Gjesp! 

Men hva var poenget ditt?  

https://www.aftenposten.no/meninger/kronikk/i/7KV3j8/kan-the-queens-gambit-foere-kvinner-til-sjakktoppen

Det problemeres at det er så få gode kvinnelige sjakkspillere. Bl.a. fordi kvinner ikke vil fremstå nerdete.

 

Netflix-serien The Queen’s Gambit løfter hovedpersonen dit ingen kvinne før har vært: til tronen i sjakkverdenen. Kan den hjelpe å endre kjønnsbalansen i en sørgelig kvinnetom sjakkelite?

Moralen er: For kvinner er det ikke nok å være glup. Vår suksess og sosiale aksept er først og fremst avhengig av at vi er vakre.

Nerd er et ord med negative konnotasjoner. I vår felles forestillingsverden er ikke nerder akkurat kjent for å være vakre, og de rammes av fordommer om overbitt, tannregulering og ustelt hår. Men ikke bare det. De er også dårlige på det sosiale. 

Kanskje er disse forestillingene en slags hevnaksjon fra oss som ikke makter å jobbe like hardt og fokusert?

Den nøytrale betydningen av begrepet er en person som har en ekstraordinær dedikasjon og dermed har skaffet seg ekstraordinære kunnskaper om ett eller flere interessefelt.

Våre forstillinger styrer hva vi ønsker å være. Jenter vil ikke være nerder.

Dette er hva jeg tror: Først når det er like akseptert å være nerd for ei jente som for en gutt, får vi den første kvinnen på sjakktronen.

 

 

Anonymkode: be476...98b

  • Liker 9
AnonymBruker
Skrevet

Sjakkmiljøet har tradisjonelt vært et ufyselig sted for kvinner. En av de siste mannsbastioner, der menn kjemper med nebb og klør og ekstremt ufine uttalelser for å være eneveldige. Det er på vei til å forandre seg.

Lykke-Merlot Helliesen f.eks.

Anonymkode: fe82a...65b

  • Liker 10
Skrevet (endret)
AnonymBruker skrev (27 minutter siden):

Sjakkmiljøet har tradisjonelt vært et ufyselig sted for kvinner. En av de siste mannsbastioner, der menn kjemper med nebb og klør og ekstremt ufine uttalelser for å være eneveldige. Det er på vei til å forandre seg.

Lykke-Merlot Helliesen f.eks.

Anonymkode: fe82a...65b

 

Jeg har hørt om jenter som får ubehagelige tilnærminger når de spiller sjakk på nettet, men ikke i sjakklubber. Har du noen flere kilder på dette?

Jeg tror jenter ikke trekkes mot sjakk fordi det ikke interesserer dem rett og slett. Når de få jentene som er interessert i å bli skikkelig gode blir møtt av et mannsdominert miljø der man kanskje ikke føler tilhørighet på samme måte som mannfolkene pga. den lave kvinneandelen, og kanskje upassende atferd også fra mennene, er det klart at dette er faktorer som gjør det vanskeligere for en kvinne å bli skikkelig god i sjakk.

Kanskje mest utslagsgivende er at gutter også er dem som i hovedsak blir oppfordret i oppveksten til å bli skikkelig gode i sjakk. For å få de to høyeste titlene, IM (International Master) eller GM (Grandmaster) burde man starte i tidlig alder fordi, i likhet med språk, lærer man sjakk mye fortere som barn enn som voksen. Guttene får en stor fordel når de intensiveres til å bli skikkelig gode i ung alder: De startet gjerne på et noenlunde optimalt tidspunkt også.

Det er kjent i sjakkmiljøet (dog ikke en vedtatt "sannhet") at de overnevnte titlene kan hovedsakelig kun oppnås dersom  man starter i veldig tidlig alder, fordi læringen går for tregt i voksen alder til å kunne lære seg kompleksiteten i spillet og mestre det på en god måte. For de fleste vil det kreve 10+ år minst med beinhard trening for å kunne oppnå disse titlene i voksen alder, dersom man har talent. Har man ikke talent, vil man aldri nå dit.

Endret av Ytdhd
  • Liker 3
AnonymBruker
Skrevet
29 minutter siden, AnonymBruker said:

Jeg trenger aktiviteter som har adskillig høyere tempo enn sjakk. 

Anonymkode: ffca4...785

Spill "bullet" med ett minutt tenketid totalt, så får hjerna di kjørt seg! Hvis du tror at sjakk alltid varer i ti timer tar du feil :) 

Jeg mener ikke at du faktisk skal spille bullet (selv om det fint går an), men at det har lavt tempo er en elendig "unnskyldning".

Sjakk går så fort du ønsker, men det ren hjernekraft og kun dine egne evner det står på. Når du taper vet du at du taper fordi du ikke er god nok, så det kan være tungt.

Uansett; det TS sier er sant. Norges beste kvinne har usle 2200 eller noe i rating? Jeg vet om en gutt som ikke er konfirmert engang som er et stykke over det.

Forskjellen er enorm, og det er interessant å spørre seg hvorfor...

 

22 minutter siden, AnonymBruker said:

Sjakkmiljøet har tradisjonelt vært et ufyselig sted for kvinner. En av de siste mannsbastioner, der menn kjemper med nebb og klør og ekstremt ufine uttalelser for å være eneveldige. Det er på vei til å forandre seg.

Lykke-Merlot Helliesen f.eks.

Anonymkode: fe82a...65b

 

Jeg har aldri opplevd slikt, men interessen har vært heller laber fra kvinner...

Spilleren du nevner er 12 år og "ganske god" om man ikke sier "ganske god for å være jente". 1700 i FIDE er amatørnivå, men selvfølgelig bra for alderen. Selvfølgelig flott at flere jenter blir med, men hadde det vært en gutt på 12 med den ratingen hadde ingen hørt navnet...

Anonymkode: c5f93...ed1

Skrevet
AnonymBruker skrev (50 minutter siden):

Hva med å kvotere inn kvinner, 50/50 for eksempel, eller egne herre og kvinne turneringer slik det er med alle andre sånne type konkuranser og greier?

bare et forslag, jeg har virkelig ingen peiling på verken sjakk, menn eller kvinner - jeg er bare den gjengse personen i gata her 

Anonymkode: 13757...12b

Kvotering = ødelegging av et godt krigsspill

 

AnonymBruker
Skrevet

Spiller sjakk selv, er gutt og har spilt i tja, 8 år snart?

At "tilnærmet ingen kvinner" er gode i sjakk er tull og tøys. Det at de ikke troner toppen er jo noe, men det finnes gode kvinner i sjakk. Det er som at si at det finnes ingen gode menn som er ballerinaer.

Anonymkode: bc79c...a1b

  • Liker 7
Skrevet (endret)
AnonymBruker skrev (3 minutter siden):

Spiller sjakk selv, er gutt og har spilt i tja, 8 år snart?

At "tilnærmet ingen kvinner" er gode i sjakk er tull og tøys. Det at de ikke troner toppen er jo noe, men det finnes gode kvinner i sjakk. Det er som at si at det finnes ingen gode menn som er ballerinaer.

Anonymkode: bc79c...a1b

Godt poeng, man trenger ikke akkurat å spille på Carlsen-nivå for å kunne kalle seg god.

Av nysgjerrighet: Har du en FIDE rating, og hva er den? :)

 

Endret av Ytdhd
  • Liker 1
AnonymBruker
Skrevet
AnonymBruker skrev (1 minutt siden):

Spiller sjakk selv, er gutt og har spilt i tja, 8 år snart?

At "tilnærmet ingen kvinner" er gode i sjakk er tull og tøys. Det at de ikke troner toppen er jo noe, men det finnes gode kvinner i sjakk. Det er som at si at det finnes ingen gode menn som er ballerinaer.

Anonymkode: bc79c...a1b

Nå er heller ingen menn ballerinaer.

Anonymkode: 5be50...44d

  • Liker 2
AnonymBruker
Skrevet
32 minutter siden, AnonymBruker said:

Dette er hva jeg tror: Først når det er like akseptert å være nerd for ei jente som for en gutt, får vi den første kvinnen på sjakktronen.

 

Anonymkode: be476...98b

Jeg tror aldri vi vil få se en kvinne på toppen. Vi har aldri sett det før heller, og egentlig ikke noe i nærheten. Det har vært noen ekstremt gode kvinner med Judith Polgar i spissen men de har aldri klart å konkurrere mot menn. Polgar er vel kanskje den eneste som har klart det med litt suksess?

Sjakk er vel kanskje ikke så ulikt andre idretter i så måte. Man ser det samme i fysikk, matte etc. også.

Er det noen krise om kvinner er dårligere enn menn på toppnivå? Absolutt ikke, jeg spiller sjakk og vet meget godt at jeg aldri vil bli god. En kvinne i samme klubb slår meg hver gang, men for 99% av de som spiller er dette en hobby.

Anonymkode: c5f93...ed1

  • Liker 2
AnonymBruker
Skrevet
9 minutter siden, AnonymBruker said:

Spiller sjakk selv, er gutt og har spilt i tja, 8 år snart?

At "tilnærmet ingen kvinner" er gode i sjakk er tull og tøys. Det at de ikke troner toppen er jo noe, men det finnes gode kvinner i sjakk. Det er som at si at det finnes ingen gode menn som er ballerinaer.

Anonymkode: bc79c...a1b

Det kommer jo an på hvor man legger lista :)

Det er sant at tilnærmet ingen kvinner er "gode" i sjakk om man mener "kan konkurrere med eliten av menn". "Feltet" i kvinnetoppen ligger mye lenger bak. Rundt 2000 i FIDE er man definitivt "god", 2200+ veldig god, men veldig langt fra de beste i verden...

Anonymkode: c5f93...ed1

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...