Gå til innhold

Hvorfor kan man ikke gå inn for å slanke seg mens man ammer?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hvorfor er det så farlig? 

Anonymkode: ce56f...c60

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Spørs jo hva du har tenkt å spise. Lite mat gir for det første mindre melk. Det er ikke uten grunn de som sliter med melkeproduksjon får anbefalt å spise og drikke godt. 

Anonymkode: 8479d...2f5

  • Liker 1
Skrevet
4 minutter siden, AnonymBruker said:

Hvorfor er det så farlig? 

Anonymkode: ce56f...c60

fordi kroppen er avhengi av masse næring når en fullammer..og jo mindre en spiser og drikker jo mindre melkeproduksjon blir det..

Anonymkode: 5f5e4...dfc

  • Liker 1
Skrevet

Det kommer vel litt an på hvor dramatisk slankingen er og hvor mye melk du har.

Hvis du bare skal kutte usunne ting og bevege deg mer, og du får i deg nok næringsstoffer, så er det null problem.

Det er mange mødre som har spist mindre mens de ammet fordi de er stresset og slitne, uten at det går utover melkeproduksjonen.

Anonymkode: 4942e...e20

  • Liker 1
Skrevet

Hva er konsekvensene av miljøgifter da?

Anonymkode: 08e14...ce6

Gjest kriwin80
Skrevet
AnonymBruker skrev (1 minutt siden):

Hva er konsekvensene av miljøgifter da?

Anonymkode: 08e14...ce6

Det er jo det store spørsmålet! Vi vet for lite om effektene, så rådene er til en viss grad basert på "bedre føre var" prinsippet. Jeg ville brukt ammeperioden til å få på plass gode vaner og rutiner og bli kvitt babykiloene. Når man legger ammingen på hylla kan man bruke dette grunnlaget, øke innsatsen og bli kvitt resten.

Skrevet

"Miljøgifter lagret i mors fettvev kan frigjøres dersom mor slanker seg bevisst i ammeperioden. Samtidig kan miljøgifter fra visse typer sjømat gå over i morsmelken. Dette gjelder for eksempel blåkveite over tre kilo, gjedde, abbor over 25 centimeter, ørret over én kilo, røye over én kilo, fiskelever, produkter som inneholder fiskelever – som Svolværpostei og Lofotpostei, krabbeinnmat fra skallet, eksotisk fisk – som hai, sverdfisk, skate og fersk tunfisk, hvalkjøtt og måseegg. Hvitt krabbekjøtt og tunfisk på boks er derimot trygt."

https://www.helsedirektoratet.no/faglige-rad/rad-til-kvinner-som-ammer/miljogifter

Morsmjølk inneheld ein del miljøgifter. Nøyaktig kor farlig det er, og kva slags  konsekvensar slanking kan ha for barnet, er det vel ingen som er sikre på ennå...

Men legg merke til: "En nytte- og risikovurdering av morsmelk for barns helse i Norge fra Vitenskapskomiteen for mattrygghet konkluderer med at selv om morsmelk inneholder miljøgifter, er fordelene med morsmelk for barnet langt større enn risikoen"  

Fordelene er altså "langt større" enn ulempene, så lenge mor ikkje går aktivt inn for å slanke seg :-)

Anonymkode: 5fe89...d8b

  • Liker 1

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...