Alterna Skrevet 29. juli 2005 #1 Skrevet 29. juli 2005 Åpante flasker er noe jeg meget sjeldent gjør, så jeg lurer på: hvilke flasker kan pantes og ikke? Snappleflasker, kan ikke de pantes? hva med pils-flasker? Bacardi breezer-flasker?
Alterna Skrevet 29. juli 2005 Forfatter #4 Skrevet 29. juli 2005 ok, så hvor gjør dere av pils- og bacardi breezer flaskene deres da?
Bønna Skrevet 29. juli 2005 #5 Skrevet 29. juli 2005 (endret) ok, så hvor gjør dere av pils- og bacardi breezer flaskene deres da? ← Hva er det med pantemerket som er så vanskelig å forstå? Det som ikke har pantemerke kastes i glassbeholderen på nærmeste kildesorteringspunkt. Men har du kjøpt pils- og rusbrusflaskene i Norge, skal de ha et pantemerke. Du har iallfall betalt pant for dem, og du får panten tilbake når du leverer inn flaskene. Endret 29. juli 2005 av Bønna
Arkana Skrevet 30. juli 2005 #6 Skrevet 30. juli 2005 De flaskene som ikke kan pantes går selvsagt til resirkulering.
Grooo Skrevet 30. juli 2005 #7 Skrevet 30. juli 2005 Står pantemerke på alt som kan pantes ja, og flasker som ikke kan pantes + feks. tomme syltetøyglass, hermetikkbokser, vinflasker etc. skal i "glass og metall"-beholderne. Er ikke akkurat store jobben, og det betyr mye for miljøet.
Alterna Skrevet 30. juli 2005 Forfatter #8 Skrevet 30. juli 2005 ok, jeg trodde også at man kunne pante pilsflasker men det er ikke noe merke på de og ja, de er kjøpt her i norge. dumt spørsmål, ja jeg vet...
Gjest Pet Skrevet 30. juli 2005 #9 Skrevet 30. juli 2005 (endret) ok, jeg trodde også at man kunne pante pilsflasker men det er ikke noe merke på de og ja, de er kjøpt her i norge. dumt spørsmål, ja jeg vet... ← Du kan pante pilsflasker. Hva har du gjort med flaskene dine fram til nå? Endret 30. juli 2005 av Pet
Alterna Skrevet 30. juli 2005 Forfatter #11 Skrevet 30. juli 2005 ok, nei andre har panta før meg. har ikke gjort det før.
Bønna Skrevet 30. juli 2005 #12 Skrevet 30. juli 2005 ok, jeg trodde også at man kunne pante pilsflasker men det er ikke noe merke på de og ja, de er kjøpt her i norge. dumt spørsmål, ja jeg vet... ← Vet man ikke så vet man ikke. Det dummeste da er å la være å spørre. Jeg ser faktisk at også brusflaska jeg kjøpte i dag ikke har pantemerke. Men jeg er sikker på at det stod pant på kassalappen. Når jeg tenker meg om blir det kanskje noen endringer på den fronten etter hvert, på grunn av budsjettforliket med Frp. Det er visst en avgift de har fjerna. Og etter hva jeg har fått med meg kan det bety at selve panteordningen står for fall. Så kanskje det bare er en tilpasning at de har slutta med pantemerket. Men du får iallfall enda pant for pilsflasker, rusbrusflasker og ølbokser kjøpt i Norge. Det vet jeg, for jeg panta i går.
Cherie Skrevet 1. august 2005 #14 Skrevet 1. august 2005 Det står ikke pantemerke på ting som man har pantet i "hundre år" alt, men det står på bokser og saftflasker. Mao det er en hjelp på de tinga som ikke er selvsagte for folk. Ting man ikke får pant på spytter automaten ut slik at søppelet forblir ditt og ikke butikkens problem
vixen Skrevet 3. august 2005 #15 Skrevet 3. august 2005 De nye panteautomatene leser vel strekkoden på etiketten... Må ha intakt strekkode for å få pantet dem. -viXen-
Gjest Gjest Skrevet 4. august 2005 #16 Skrevet 4. august 2005 De nye panteautomatene leser vel strekkoden på etiketten... Må ha intakt strekkode for å få pantet dem. -viXen- ← Ja, når det gjelder bokser så må strekkoden være intakt. Men flasker går igjennom selv om etiketten er borte, tror pantemaskinen gjenkjenner formen på de.
Fakse Skrevet 4. august 2005 #17 Skrevet 4. august 2005 Uansett er det ikke værre enn at man prøver å putte inn både flasker og bokser. Det som ikke er pant på kommer ut igjen, og man kan da ta det med og putte i resirkuleringsboksen. Det er veldig ofte en resirkuleringsboks for glass og metall utenfor butikken, eller det står en egen kasse ved panteautomaten til å putte de tingene som ikke er pant på, så resirkulerer butikken det for en.
jolie Skrevet 5. august 2005 #18 Skrevet 5. august 2005 Ting som skal 'moses' må ha intakt strekkode: bokser, saftflasker, imsdal etc. Har de ikke, spyttes de enten ut eller sendes sammen med de flaskene som ikke skal moses. Det er ikke pant på rusbrus, kanskje noe. Men de lange, smale flaskene får du ikke pant på - og du har ikke betalt pant for de heller. Men pilsflasker, både brune og blanke, og alle brusflasker er det pant på.
Gjest Trulselinemor Skrevet 7. august 2005 #19 Skrevet 7. august 2005 Jeg har pantet flasker som ikke har pantemerke. Prøv i automaten. Du får de i retur hvis de ikke kan pantes.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå