Gå til innhold

Sykepleier, fortell om en vanlig dag


Anbefalte innlegg

Skrevet

Kan noen som er sykepleiere her fortelle om en vanlig dag på jobb?

Hvodan er dagen lagt opp? Hva er det mest utfordrene? Hva er det beste?

Anonymkode: 3c46e...eee

Videoannonse
Annonse
Skrevet

De måler vel blodtrykk, tar noen blodprøver og gjør ellers det legen beordrer dem til.

Så dagene kan være litt forskjellige, men stort sett like likevel.

Anonymkode: 85b6a...f36

Skrevet

Kommer jo helt an på hvor man jobber.

  • Liker 4
Skrevet

Det kommer såpass an på avdelingen at det er vanskelig å generalisere. Sykehjem, ortopedisk, nyfødtintensiv, akuttmottak, intensiv, øre-nese-hals, barnepost, gastro, lungepost, postoperativ, geriatrisk..... Det de aller fleste har til felles er at de kontrollerer vitale mål, hjelper til med grunnleggende pleie som hygiene og mat, og sjelden får lunsjpause.

Skrevet

Jeg var sikkert litt utydelig i det første innlegget. Det er nettopp forskjellene jeg gjerne vil høre om.. 

En typisk dag på akutten, en typisk dag på eldresenter, en typisk dag på oljeplattform. Pluss og minus.

Håper noen vil dele!

Anonymkode: 3c46e...eee

Skrevet

Jobber på sykehus på kreftavdeling/palliativ enhet. Hverdagen består av stell og pleie av svært dårlige kreftpasienter. Kartlegging og lindring av symptomer som smerter, kvalme, tungpust osv. Mye medisinteknisk og prosedyrer som smertepumper, epiduraler, spinaler, ulike typer dren (plaura, acites, plaur-x osv), mye cvk, veneporter osv. Pårørendearbeid og koordinering rundt pasienten. Lindring ved livets slutt og stell av døde. Mye tverrfaglig samarbeid med lege, fysio, sosionom, kommunen, prest osv. 
Våre pasienter går ikke via akuttmottak så vi tar imot akutt syke pasienter rett på avdelingen. Nå om dagen må de fleste smitteisoleres mtp covid-19 til prøvesvar er klart. 

Anonymkode: d3d98...6b7

  • Liker 1
Skrevet

Jeg jobber på sykehjem (ikke eldrehjem, vi kan også ha unge pasienter). Det som er gøy med å jobbe med mennesker er at dagen aldri blir lik. Men det er legevisitter, av og til stell, legge medisiner i dosetter (kurer, nye medisinendringer), kontakte legevakt ved akutte hendelser. Ulike registreringer, blodprøvetaking, sårstell, smertepumper, ulike sonder. Pasienter kommer til oss "ferdig" utredet på sykehus med en slags plan for videre behandling. Det vil si, de kan fremdeles være veldig dårlige, men de har en plan for videre behandling som kan utføres på sykehjem. Vi har terminale pasienter, vi har pasienter som er innom for rehabilitering, vi har pasienter med psykiske lidelser. Ja, alt. 

Anonymkode: c5139...8fe

Skrevet

Jobber på sykehjem.

Dagvakt: Det er stell, medisinutdeling og mating.

Lunsj/mating

Så igjen stell før hvil etter lunsj.

Kveldsvakt: mating, medisinutdeling, stell, så medisinutdeling, mating og legging.

Innimellom kanskje noe tid til å synge litt eller gå en liten tur med pasientene. Mer er det ikke tid til.

To ganger i uken er det legevisitt, den har en sykepleier.

En gang i uken fylle på/sjekke dosetter.

Anonymkode: f7494...bff

Skrevet

I det siste har jeg kun jobbet natt (sykehjem):

Starter vakten med rapport. Deretter ser jeg til alle beboerne. Hvis noen er oppe eller ikke lagt så får de hjelp til det. Som regel har de fleste fått hjelp til stell og fått på pysjamas før. De som sitter oppe får gjerne noe lett å spise. Ellers er det gjerne noen som skal ha medisiner. 

Etter dette varierer det veldig. Om vi har noen som er dårlig så går ofte mye tid til det. Ellers kan det også være rolig. Uansett så ser vi til alle beboerne hver 2.time. Som regel er det noen som trenger hjelp til wc / snu seg / ekstra mat / medisiner / vandrer. 

Ellers har vi et par ekstra oppgaver i løpet av natten. Som bestilling av mat og medisiner. 

På morgenen er det som regel noen som står opp tidlig. Da blir det å forsøke å få de i seng igjen (om de har sovet lite) eller lett frokost og noen ganger medisiner. Så er det rapport før vaktslutt. 

 

Anonymkode: ee663...474

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...