Denise Skrevet 19. juli 2005 #1 Skrevet 19. juli 2005 Jeg har en skogkattunge på 5mnd. Hun står ofte klar ved døren og smetter ut hver gang den blir åpnet. Da vi bor på ei øy, omtrent uten biler, er det i grunnen greit at hun er ute, men jeg ønsker ingen "løsunger!" Da jeg kanskje kommer til å bruke henne i avl senere, vil jeg også vente noen år før jeg steriliserer henne. Det jeg lurer på er om hun er for ung til å begynne med p-piller? Må jeg dra henne med meg til dyrlege for å få resept, eller kan jeg bare møte opp på apoteket og kjøpe?
Gjest Guest Skrevet 19. juli 2005 #2 Skrevet 19. juli 2005 Katten din er kanskje litt ung, men jeg har selv sett katter bli gravide ved 6-7 måneders alder. Så du må begynne snart! Er du usikker, ring veterinæren din da vel! Nei, du behøver ikke å ta katten med til veterinær, men du må ringe og få resept på p-pillene. Forresten, burde du vel uansett ta katten med til sjekk/vaksinasjon. Du burde sterilisere katten din! Synes du bør tenke deg om før du begynner med avl. Avisene og nettsteder (eks finn.no) er overfylt av annonser med uønskete katter og kattunger! Synes det er helt forkastelig å produsere flere, når så utrolig mange blir drept eller stuet bort når ingen vil ha dem. Vær så snill og tenk på det!
Gjest feliscatus Skrevet 19. juli 2005 #3 Skrevet 19. juli 2005 Jeg regner med at det er en rasekatt med stamtavle av rasen NFO du har siden du planlegger avl? Og at katten er registrert i stamklasse 1, dvs uten avlsforbud? I så tilfelle kunne det jo vært en ide å ta kontakt med oppdretter du kjøpte katten av, vedkommende vil sikkert hjelpe deg i gang med ditt oppdrett. Det er også vanlig å stille ut katten noen ganger før man avler videre på den (men ikke nødvendig). Man bør uansett bare avle på friske dyr, og være nøye med å velge hannkatt til parringen. Det bør også skaffe seg et stamnavn gjennom NRR. Når det gjelder bruk av P-piller vet jeg at dette er litt omstridt i oppdrettsmiljøer, pga faren for pattekreft over lengre bruk. P-piller er uansett ikke et 100% prevensjonsmiddel, mye mindre sikkert enn tilsvarende for mennesker. Dette bla fordi katter lett kan kaste opp pillen når du har snudd ryggen til. Det vanlige er at oppdrettere holder rasekattene sine inne mens de er fertile, så de ikke risikerer å bidra til flere kattunger på et allerede overmettet huskattmarked. Å la katten gå med gjentatte løpetider er heller ikke bra, verken psykisk eller fysisk. Det kan føre til livmorkreft og er veldig stressende for katten. Så personlig synes jeg P-pillebruk er mye bedre fram til eventuell parring/kastrering enn å ta sjansen på at katten ikke klarer å komme seg ut. Og katten bør absolutt ikke parres så tidlig som 6-7 mnd gammel. Selv om mennesker er i stand til å bli gravide i en alder av 12-13 år, lar vi dem normalt ikke få barn så tidlig. En katt på 6-7 mnd kan bli drektig ja, men er fortsatt selv en kattunge. Den er ikke helt ferdig utvokst og heller ikke psykisk klar for kull. Unge katter blir ofte ikke like gode kattemødre, rett og slett fordi de ikke er voksne nok! Det er vanlig at katter av rasen NFO får sitt første kull etter fylt ett år, men den bør ikke vente for lenge etter dette heller, siden bekkenet da stivner til. Jeg regner altså med at det er en rasekatt du har, siden du i det hele tatt tenker på avl. Det er etterspørsel etter rasekatter. Hvis det derimot er en huskatt (dvs uten stamtavle) du har bør du så absolutt ikke avle på den. Som tidligere nevnt her er det altfor mange huskatter uten et hjem. Katten kan kastreres allerede fra 5-6 mnds alder. Du bør bestemme deg for om du virkelig vil drive avl på pusejenta, hvis ikke du skal ha kull på henne er det nemlig en stor fordel å kastrere katten i ung alder. Katten kommer seg mye raskere etter operasjonen ved et inngrep i ung alder.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå