Gjest Jeg lurer Skrevet 3. juli 2005 #1 Skrevet 3. juli 2005 Heihei... Sitter her og lurer på om jeg fortsatt kan ha BSU-kontoen som jeg åpnet i fjor. For 5 år siden ( da jeg var 18 år) kjøpte mine foreldre et hus, og ville at jeg skulle skrive under kjøpekontrakten sammen med faren min. Dette innebærer vel at jeg ble deleier av dette huset. Jeg stolte på foreldrene mine, og visste svært lite om hvordan slike ting ville påvirke min personlige økonomi. Nå bor jeg alene (studerer) og forsørger meg selv. Jeg har aldri hatt noe annet med det andre huset å gjøre, untatt at mitt navn står på papirene. Foreldrene mine får alle leieinntektene fra det huset, mens jeg må betale skatt av det. Spørsmålet mitt er om jeg fortsatt kan beholde BSU-kontoen selv om jeg er deleier av et hus med foreldrene mine. Det kan nevnes at jeg ikke har noe mer med foreldrene mine å gjøre, så jeg vil begynne å spare opp kapital for å klare meg selv senere, men det blir kjipt hvis jeg mister retten til BSU pga dette :-? Kan ikke snakke med banken siden de har stengt når jeg slutter på jobben. Håper at noen her inne kan svare meg på dette Takker for alle svar!
Rosenrød Skrevet 3. juli 2005 #2 Skrevet 3. juli 2005 Du kan fortsette å bruke bsu-en din dersom de pengene du har/hadde der ikke ble brukt da du/dere kjøpte huset. Men hvorfor i alle dager lar du foreldrene dine få leieinntekter fra huset mens du må skatte for dette?? (Off topic, I know...)
Gjest jeg som lurer Skrevet 3. juli 2005 #3 Skrevet 3. juli 2005 Dette huset ble kjøpt for 5 år siden, dvs. lenge før jeg åpnet en BSU-konto. Så ut fra det du sier, så kanskje jeg kan beholde den likevel Jeg har aldri fått noe leieinntekter fra foreldrene som nevnt, og jeg har heller ikke giddet å kreve det, siden jeg den gangen fortsatt ble forsørget av dem. Etter mange konflikter i ettertid, er brudd mellom foreldrene og meg et faktum, så jeg vil ha minst mulig med dem å gjøre. Har nesten aldri ofret det huset en tanke, men oppdaget nå at jeg burde bli kvitt det på en eller annen måte, så jeg ikke fortsetter å betale skatt på noe jeg egentlig ikke eier. :evil: Men det er lettere sagt enn gjort.
Rosenrød Skrevet 3. juli 2005 #4 Skrevet 3. juli 2005 Da kan du garantert fortsette med bsu-en din! Når det gjelder det huset kan du vel kreve deler av leieinntektene dersom du er medeier? Har du en eierandel av huset (eierbrøk)? I alle fall finnes det lover og regler for dette, du kan jo ikke fortsette å betale skatt av inntekter du ikke har! Blir sint jeg, når foreldre kan gjøre noe sånt! :evil:
Superlammet Skrevet 4. juli 2005 #5 Skrevet 4. juli 2005 Igjen, off-topic, kan du ikke kreve at foreldrene dine kjøper din andel av huset (selv om du ikke har betalt noe for det)? Evnt. kreve tilbakebetaling av skatt, evnt. leieinntekter fra de 5 siste årene?
Gjest Jeg som lurte Skrevet 4. juli 2005 #6 Skrevet 4. juli 2005 Takker masse for svar Da kan jeg roe meg selv ned og trygt fortsette å spare. Jeg var dum og naiv som bare det da jeg signerte papirene den gangen. Jeg skjønte egentlig ikke hva jeg hadde viklet meg inn i, før selvangivelsen min kom og der sto det at jeg hadde formue på kr. xxxxxx og skatten av det ble. kr. xxxx. Det må vel bety at jeg er medeier, ikke sant? Føler meg flau fordi jeg kan så lite om bolig/skatt for å være så gammel, hehe. Foreldrene mine har jo alltid tatt seg av det økonomiske, så jeg har ikke stort peil. Uansett, så er det vanskelig å ha noe med dem å gjøre. Hvertfall kreve deler av leieinntekter, eller tilbakebetaling av skatten fra dem. Har hatt så mye bråk med dem i det siste, så å gjøre dette vil garantere enda mer bråk. Orker ikke det jeg nå. Det jeg derimot har hørt nå, er at de skal selge huset om ett års tid til leieboerne. Får håpe foreldrene gjør det, så blir jeg kvitt alle forbindelser med dem for godt. Igjen, takker for svar. Det var beroligende å høre
Gjest Violetta Skrevet 4. juli 2005 #7 Skrevet 4. juli 2005 DA bør du i hvert fall kreve penger. Du er jo deleier, de kan vel ikke selge huset uten din godkjennelse?
Rosenrød Skrevet 4. juli 2005 #8 Skrevet 4. juli 2005 Nei, for at huset skal kunne selges må du også skrive under på papirene, og da må du kreve det du har rett på!
Gjest Jeg som lurte. Skrevet 4. juli 2005 #9 Skrevet 4. juli 2005 Ja...Jeg skjønner at jeg også må skrive under papirene når huset skal selges. Jeg håper bare at jeg kan ta det gjennom megleren. Orker ikke tanken på å treffe foreldrene igjen :-? Salgsinntektene fra huset gir jeg egentlig blaffen i. Foreldrene kan værsågod bare få alt, så grådige som de er. Så kan jeg håpe at de, for en gang skyld, kan la meg være i fred og leve mitt eget liv. Det er det viktigste for meg akkurat nå, ikke de fordømte pengene, selv om jeg har rett på dem. Forhåpentligvis vil pengene gå til å forsørge mine yngre søsken. De trenger det selv. Den skattemessige belastningen tar forhåpentligvis slutt snart (om ett år). Jeg klarer meg for øyeblikket ganske greit. Fikk til og med tilbakebetalt skatten i år
Gjest F Skrevet 5. juli 2005 #11 Skrevet 5. juli 2005 Dersom du ikke ønsker kontakt med foreldrene dine er det bare å la en advokat ta seg av papirarbeidet og dialogen med dine foreldre. Da trenger du bare å signere papirene hos advokaten.
Lillebi Skrevet 5. juli 2005 #12 Skrevet 5. juli 2005 Jeg har kjøpt meg leilighet og tatt opp lån, men jeg har fremdeles BSU-konto og sparer på den.
liv Skrevet 5. juli 2005 #13 Skrevet 5. juli 2005 men du, du må jo også skatte av gevinsten foreldrene dine får for å selge huset så du bør nok i allefall be om å få noe dekket da!
Gjest brud i sommer Skrevet 5. juli 2005 #14 Skrevet 5. juli 2005 skatte av inntekten av salget må man vel bare dersom de som selger ikke har bodd i huset minst ett av de siste to år (eller noe slikt...). Sjekk med ligningskontoret, så du slipper enda flere ubehageligheter.. Kjedelig å betale på noe du ikke får noe igjen for.. For en tolmodighet du har med foreldrene dine. Helt urettmessig får foreldrene dine dekket deler av sine skatteplikter?! Nesten så jeg tror det hele er en spøk..
Gjest Jeg som lurer Skrevet 5. juli 2005 #15 Skrevet 5. juli 2005 skatte av inntekten av salget må man vel bare dersom de som selger ikke har bodd i huset minst ett av de siste to år (eller noe slikt...). Sjekk med ligningskontoret, så du slipper enda flere ubehageligheter.. Kjedelig å betale på noe du ikke får noe igjen for.. For en tolmodighet du har med foreldrene dine. Helt urettmessig får foreldrene dine dekket deler av sine skatteplikter?! Nesten så jeg tror det hele er en spøk.. Ja, jeg skulle ønske dette var en spøk selv :-? Dette er en bolig som foreldrene har leid ut helt siden de/vi kjøpte det. Så det blir nok inntektsbeskatning som du sier. Herregud, det tenkte jeg søren meg ikke på :o Jeg har nettopp avsluttet en sak med dem, og håpet på å slippe å ha noe mer med dem å gjøre. Huset selges sikkert for over millionen slik prisene er idag. Så kjipt at en fattig, selvforsørgende student som meg, må betale skatt av det...Uff, problemene ser aldri ut til å ende for meg :-( Hva kan være beste løsning? Skal søren meg ikke betale skatt som kan ruinere meg økonomisk! Kan jeg for eksempel snakke med megleren og kreve at gevinsten skal fratrekkes skatten jeg eventuelt må betale??? Skjønner ikke så mye av dette jeg nå.
Gjest Madeline Skrevet 5. juli 2005 #16 Skrevet 5. juli 2005 Kunne kanskje vært en ide å høre med en advokat? Det koster gjerne litt men det blir nok dyrere for deg å ikke gjøre noe. Kanskje du kan ha rett til fri rettshjelp?
Gjest Jeg som lurer igjen... Skrevet 5. juli 2005 #17 Skrevet 5. juli 2005 Huff ja...tror jeg må snakke med en advokat nå. Har snakket med min søster, og hun har hørt at de planlegger å selge huset snarest. Nå maser de på henne om å si dette videre til meg, slik at jeg skal skrive en fullmakt slik at de får solgt huset :-? Gledelige nyheter, men er det lurt av meg å skrive fullmakt?? Så lenge jeg presiserer at jeg avskriver meg selv for all ansvar, kan jeg slippe gevinstbeskatningen? Skjønner mer og mer at jeg må snakke med advokat om dette. Herregud, for noe drit.
Gjest Violetta Skrevet 5. juli 2005 #18 Skrevet 5. juli 2005 Nei du bør absolutt snakke med en advokat, det kan bli dyrt å la være. Ikke skriv under på noe en advokat ikke har sett på og du har godkjent.
Rosenrød Skrevet 5. juli 2005 #19 Skrevet 5. juli 2005 Absolutt enig med tante fiolett her! Få en advokat til å hjelpe deg med å få det du har rett på!! Det minste foreldrene dine bør gjøre er å betale deg tilbake det du har tapt på å stå som eier.
diddi Skrevet 5. juli 2005 #20 Skrevet 5. juli 2005 Oi oi, dette var virkelig ille. Antakelig har de ført opp deg som medeier for å minske sin egen formue, og på den måten få midere skatt. En annen ting er at det kan hindre kreditorer å ta utleggspant i eiendommen, og tvangsselge den, fordi det er kun pant i en andel. Ikke alle som begjærer tangssalg så raskt da. Også er det alt vedrørende et salg. Gevinstbeskatning. Du har jo allerede oppgitt overfor likningsmyndighetene at du er medeier. (Men de løper jo en risiko dersom du ikke bryr deg om å betale gjeld, så kan jo dine kreditorer ta pant i eiendommen.) Ta kontakt med en advokat, så slipper du å forholde deg til dem.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå