Gå til innhold

Tok Einar Gerhardsen "statskupp" etter 2. Verdenskrig?


AnonymBruker

Anbefalte innlegg

Fortsetter under...

AnonymBruker
2 timer siden, AnonymBruker skrev:

Man "tar" ikke et statskupp. Man "begår" det. Akkurat som i https://forum.kvinneguiden.no/topic/1362563-hvorfor-tok-egentlig-quisling-statskupp/

Formuleringen er litt spesiell... Selvfølgelig begikk ikke Gerhardsen noe statskupp. Hvorfor stiller du det spørsmålet?

 

Anonymkode: 66e22...aae

Fordi jeg ser en dokumentar på NRK og der sier de at han på en måte begikk statskupp. Fordi han avsatte Nygaardsvold i 1945 og tok selv jobben + han også avsatte Oscar Torp som var partileder, og han tok den jobben også. 

Anonymkode: 1b64d...1b0

Lenke til kommentar
Del på andre sider

AnonymBruker
På 3.5.2020 den 11.00, AnonymBruker skrev:

Fordi jeg ser en dokumentar på NRK og der sier de at han på en måte begikk statskupp. Fordi han avsatte Nygaardsvold i 1945 og tok selv jobben + han også avsatte Oscar Torp som var partileder, og han tok den jobben også. 

Anonymkode: 1b64d...1b0

Alle partier har interne omrokkeringer hvor lederne kastes av partiet fordi de er misforøyde, han gjorde det tilfedligvis i et parti som hadde regjeringsmakten. Ap fikk flertall i valget i 1945, så det var ikke noe statskupp, det var partipolitikk.

Anonymkode: f6072...380

  • Liker 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå skal vi huske på en viktig ting: Norge hadde britisk militærstyre fram til 7. juni 1945. Da kom Kongen hjem, det var Kongen som sammenkalte Stortinget av 1935, noe nyere Storting hadde vi ikke, og det var av dette Stortinget det ble dannet ei samlingsregjering.

I korte trekk:
Første forslag til å lede regjering var høyesterettsjustitiarus Paal Berg, Venstre, men skepsisen til han på borgerlig side var for stor. Så ble det pekt på en kandidat fra Arbeiderpartiet. Nygaardsvold hadde støtte, men han selv ville ikke og han hadde dessuten gjort klart i en radiotale i 1942 at han ville gå av etter eksilet. Skepsisen til Oscar Torp og til Trygve Lie var for stor både i partiet og ellers. Dermed stod Gerhardsen igjen som partiets statsministerkandidat, og da var det bare for Arbeiderpartiets gruppeleder Fredrik Monsen å peke på Gerhardsen da Monsen ble innkalt til Kongen for å gi råd om hvem som skulle danne regjering.

Denne regjeringa fungerte mest som et forretningsministerium, og noe av det viktigste oppdraget var å få gjennomført stortingsvalg, det skjedde i oktober 1945.

Det var altså ikke slik at Gerhardsen gikk inn på Viktoria Terrasse på ettermiddagen 8.mai 1945 og sa "jeg er statsminister." Han satte ingen av de styrende organer i riket til side og han satte ikke konstitusjonen til side. Noen formaliteter ble satt til side av realitetene, men man skal merke seg at fire måneder, hvorav to er sommerferie, er kort tid på å få realitetene til å vike for formalitetene. Man var så snar som mulig.

Litt fakta der, da, som kan skyte hull i konspirasjonteoriene som folk i kokkohøyreland kommer med. Men det går vel ikke inn, som vanlig.

Kilder er bl.a.: https://www.norgeshistorie.no/andre-verdenskrig/1748-fra-nygaardsvold-til-gerhardsen.html og https://www.regjeringen.no/no/om-regjeringa/tidligere-regjeringer-og-historie/sok-i-regjeringer-siden-1814/historiske-regjeringer/regjeringer/einar-gerhardsens-forste-regjering-1945/id438716/

  • Liker 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 måneder senere...

Annonse

15 timer siden, AnonymBruker skrev:

Arbeiderpartiet fikk vel bare ett absolutt knappest mulig flertall ved det stortingsvalget der. Pluss kanskje de fremdeles hadde en del støtte fra det kommunistiske partiet. 

I tillegg kan det selvfølgelig være interessant å se på hva slags nordmenn som ble fratatt stemmeretten deres rett etter krigen. Arbeiderpartiet stod neppe særlig "høyt i kurs" hos den gjengen der. 

Anonymkode: 69b8b...ec3

Arbeiderpartiet fikk 41 % av stemmene, som ga dem 76 av 150 plasser på Stortinget. 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...