Tiriltunge Skrevet 9. september 2002 #1 Skrevet 9. september 2002 OK, jeg vet at jeg kan være/er veldig sjalu av meg, og reagerer på små filleting til vanlig... :oops: Men det som hendte i går synes jeg var langt over streken, og jeg vil bare få lufta det litt her. Det som skjedde var at samboeren min skulle ut og løpe med eks'en. Jeg hadde en kinoavtale, og var derfor allerede dratt da han gikk. Kinoen ble det derimot ikke noe av (utsolgt), så jeg var hjemme en stund før jeg skulle vært det. Da jeg kom hjem, var det ingen samboer der. Men ikke nok med det, både treningstøy og vanlig tøy mangla! (Dette var tre timer etter avtalen han hadde gjort med eks'en.) Da han kom hjem cirka ti minutter etter at jeg var kommet spurte jeg han hvor han hadde vært, og han svarte at han hadde vært hos X. Da jeg konfronterte ham med det faktum at han hadde skifta og dusja opp hos henne, svarte han bare bekreftende på dette, og lurte på om det var noe å ta på vei for! :evil: :evil: :evil: Jeg var da så sint at jeg ikke klarte å snakke med ham mer, sa bare at jeg ikke likte det, og gikk og la meg. Men problemet er jo at jeg får alle disse skrekkscenarioene i hodet mitt. Å dusje oppe hos eks'en er jo praktisk talt det samme som å være nakne sammen! Hva om de dusja sammen, hva om hun kom inn i dusjen til ham, hva om de hadde sex først, og dusja av seg lukta etterpå, hva med... :cry: :cry: :x :evil: Han vet allerede at jeg er sjalu, og at jeg ikke liker at han har så mye kontakt med eks'en sin. Jeg prøver likevel å være rasjonell, og å godta at de har et bra forhold, for jeg vet at det betyr mye for ham. Men jeg klarer ikke å la være å tenke på at hun prøver å få ham tilbake! :cry: (Det var han som gikk fra henne pga meg.) Overreagerer jeg her, eller er dette berettiget harme fra min side?
Mathias Skrevet 9. september 2002 #2 Skrevet 9. september 2002 Man gjør ikke noe som man hvet den andre part vil reagere på, det har med respekt å gjøre! Jeg synes han gikk over streken ovenfor deg her!..... 1
LilleMy Skrevet 9. september 2002 #3 Skrevet 9. september 2002 Helt klart for drøyt! Du jogger ikke først med eks'en for så å dusje og skifte om hjemme hos henne/han - uansett sjalu eller ikke-sjalu samboer! Du må kunne stille strengere krav til denne mannen 8) ! Med andre ord; helt klart berettiget harme du føler - og ikke noe som ligner på overreagering engang! 1
aline Skrevet 9. september 2002 #4 Skrevet 9. september 2002 Når han i utgangspunktet VET at du er sjalu, og VET at du prøver så godt du kan å godta at han har ett/ og ønsker ett godt forhold til Xen sin, så bør han klare å ta nok hensyn til deg også, han kunne jo greid å jogge sammen med Xen uten å absolutt MÅTTE dusje og skifte oppe hos henne??? Skulle han rett ut på noe etterpå, så kanskje!!! men når han skulle rett hjem til deg??? nei vettu!! Dette bør du fortelle ham at du ikke godtar!!! Fortell ham at du i utgangspunktet jobber med deg selv for å godta dette forholdet i utgangspunktet, og at han vel kan hjelpe til med å ikke gjøre det enda vanskeligere for deg en nødvendig!!! Er det deg han har valgt, så får han stå for det da!!
Gjest Anonymous Skrevet 9. september 2002 #5 Skrevet 9. september 2002 :o Dette hadde jeg ALDRI godtatt av min samboer, uansett om han hadde forlatt henne til fordel for meg, eller om det var 5 år siden!! Spør ham og han hadde godtatt dette og det var du som hadde gjort noe liknende???? Si at han ikke kan få både pose og sekk! Lykke til!!
Isla Skrevet 9. september 2002 #6 Skrevet 9. september 2002 Huff! Ikke godta det! Sitter med en vond klump i magen nå... Min samboer gjorde det slutt med damen sin for å bli sammen med meg. Dvs det var slutt mellom dem en del ganger, han klarte ikke gjøre det ordentlig før han traff meg. Vi bodde på hver vår side av landet pga hans studier, så han var mer med eksen enn med meg - naturlig siden hun var en del av hans omgangskrets. Men det endte med at han var utro og hun ble gravid... Det ble slutt mellom oss før vi ble sammen igjen 3 mnd etterpå og det var da jeg fikk vite om graviditeten. Jeg lurte ofte på om det var så lurt at de var så mye sammen når vi var kjærester. Men jeg var ikke noe sjalu og spurte aldri ut om noe... Dette angrer jeg fælt på i dag! Hva om det hadde gått annerledes om jeg hadde vært sjalu? Kanskje han ikke hadde gått på den festen akkurat den kvelden og havnet i seng med henne? Ok, kanskje han hadde vært utro en annen gang, men hun hadde i alle fall ikke blitt gravid. :evil: Jeg angrer på at jeg ikke var sykelig sjalu!!! Jeg visste at hun ville mer enn noe annet ha han tilbake... Men jeg stolte på han. :cry: Så vær sjalu - jeg synes det er riktig. Han er sikkert trofast mot deg, og det er deg han elsker. Men hvorfor være så mye med eksen? Var det ikke derfor han gjorde det slutt og ble sammen med deg? For å være mindre med henne og mer med deg? Hvorfor ta med seg rene klær for å dusje hos henne da? Hva er poenget? Jeg ser det ikke!
Labella Skrevet 9. september 2002 #7 Skrevet 9. september 2002 Uberettiget sjalusi? Nei, slett ikke! Jeg hadde blitt rasende :evil: hvis min samboer hadde gjort noe sånt! En ting er det å fortsette å være venner med eksen, men å dusje hjemme hos henne? Nei, ikke søren! :evil: :evil: :evil:
Tiriltunge Skrevet 9. september 2002 Forfatter #8 Skrevet 9. september 2002 Tusen takk for alle svar, og bekreftelse på at jeg denne gangen har "rett" til å føle det som jeg gjør! Nå gjenstår det bare å se om jeg kan få hosta opp nok guts til å konfrontere ham med dette, og å prøve å sette ord på hvor mye dette sårer... Igjen, tusen takk!
Catzy Skrevet 9. september 2002 #9 Skrevet 9. september 2002 Er visst uenig med alle andre her. Hva er problemet med at han har dusjet hos henne? Kanskje de bare hadde lyst til å snakke mer sammen, og han visste at du ikke skulle komme hjem på en stund. Hvorfor kan han ikke få være sammen med vennene sine når du er ute med dine. Han kunne jo ikke vite at kinoen var utsolgt. Catzy
Gjest Minnie Emmerdale Skrevet 9. september 2002 #10 Skrevet 9. september 2002 Joggeturen høres helt greit ut men dusjinga var å gå langt over streken. Jeg hadde ikke godtatt slik oppførsel fra kjæresten min. Hun får ett glimt av ham i dusjen, gamle følelser vekkes og vips....... så er de i full gang mellom laknene. Ikke bra!! Milla
@lfa Skrevet 9. september 2002 #11 Skrevet 9. september 2002 Jeg hadde heller ikke godtatt noe slikt... Det virker jo til og med som han hadde planlagt å dusje der, siden du nevnte at han hadde tatt med både joggeklær og vanlige klær.
Gjest Minnie Emmerdale Skrevet 9. september 2002 #12 Skrevet 9. september 2002 He He, planlagt utroskap.... den var ny. "Hadet kjære, jeg tar med rene klær bort til eksen for vi skal jogge, ha sex og dusje sammen etterpå. Er det i orden sukkerklump?" Sett fra en positiv side så er man i det minste ærlig. Milla
Anie Skrevet 9. september 2002 #13 Skrevet 9. september 2002 Dette hadde jeg også reagert på.. Hvorfor dusje hos eksen... Nei dette hørtes helt merkelig ut, konfontrer han med dette og si at dette klare du ikke å finne deg i.. Respekterer han deg, så vil han ikke gjøre det igjen.
Isla Skrevet 9. september 2002 #14 Skrevet 9. september 2002 Er visst uenig med alle andre her. Hva er problemet med at han har dusjet hos henne? Kanskje de bare hadde lyst til å snakke mer sammen, og han visste at du ikke skulle komme hjem på en stund. Hvorfor kan han ikke få være sammen med vennene sine når du er ute med dine. Han kunne jo ikke vite at kinoen var utsolgt. Catzy Når han vet at hun er litt sjalu på eksen kan han godt spare seg for slike ting. Og enda verre er det liksom når han "skjuler" det - han sa ikke på forhånd at han skulle dusje hos henne, men ventet til damen var gått på kino for så å gå ut med rent tøy i hånden... Det er snakk om eksen her, ikke en vanlig venninne.
Tiriltunge Skrevet 10. september 2002 Forfatter #15 Skrevet 10. september 2002 Ja, vanligvis så ville han jo bare tatt på seg treningstøyet hjemme, men det var tydeligvis planlagt det med skiftinga og sånn hos eks'en. Nå har jeg selvfølgelig ikke klart å si noe til ham om dette, jeg lider nok av en litt for utstrakt konfrontasjons-/kranglefobi, så alt er bare blitt forbigått i stillhet. Det han sa på søndag var at han skulle hente noe der, og det ville være så tungvint å drasse det med seg i vått treningstøy hjem fra eks'en. Men det var bare en liten filleting, de (eks'en) kjørte bil dit de skulle løpe, og han kunne vel ha henta den før de løp, lagt den i bilen og så fått eks'en til å kjøre ham hjem? Hvis de ville prate litt etterpå, kunne de vel gjort det etter at de hadde dusja hver for seg? (Nå driver jeg bare og kjører de samme argumentene på dere som jeg har gjort med kjæresten min i hodet... :-? ) Hvorfor kan han ikke få være sammen med vennene sine når du er ute med dine. Han kunne jo ikke vite at kinoen var utsolgt. Det er klart han kan være sammen med vennene sine, også eks'en, det jeg har problemer med her er at han dusja oppe hos henne. I tillegg vil jeg bare understreke at jeg skulle på kino med søsteren min, og at han ble spurt om å være med, men ville ikke... Uff, det verste med hele saken er jo at jeg vet med meg selv at jeg ikke kommer til å klare å ta det opp med ham, det kommer bare til å ligge og ulme i meg som alt det andre. Av og til blir jeg så sint :evil: på meg selv som ikke har guts nok til å si ifra og konfrontere ham skikkelig med alt det jeg har inne! Jeg har skrevet et par brev til ham og prøvd å forklare hvordan jeg har det, men det ser ikke ut til å ha sunket inn. I grunnen så tror jeg samboeren min er verdens største egoist, og at han ikke bryr seg om meg i det hele tatt! :cry: (OK, det får vel være grenser for selvmedlidenhet her, jeg skal ta meg sammen... ) Jeg får prøve videre, og se hvordan det går!
@lfa Skrevet 10. september 2002 #16 Skrevet 10. september 2002 Det dukker i alle fall ikke opp noen løsning hvis du ikke tar opp problemer med ham... :blunke: Og dette er jo heller ikke noen filleting å ta opp. Han bør ha en ganske god forklaring på hvorfor i all verden han måtte ta den dusjen hjemme hos eksen. Det normale mennesker gjør, er jo å dra hjem, dusje hjemme og eventuelt møtes igjen etterpå. Jeg hadde aldri kommet på at jeg skulle dusje hjemme hos en eks, ærlig talt så synes jeg du bør ta det opp med ham... :-?
Gjest 2ne Skrevet 11. september 2002 #17 Skrevet 11. september 2002 Kast ham på huet ut... Neida, det kanskje LITT drøyt. Nei, vet du hva, jeg tror ikke jeg ville godtatt det i det hele tatt. Det har tidligere vært diskusjoner her inne om hvorvidt man i det hele tatt skal ha noe særlig kontakt med eksen, og det var ganske delt emeninger om det. I mitt forhold føler vi begge slik at det ikke er noe poeng å ha noe særlig kontakt med eksen - siden eksen ikke er en venn slik andre venner er, og siden det er en grunn til at det ble slutt osv. Selvsagt snakkes man innimellom hvis man møtes tilfeldig, men å være omgangsvenner føles helt unaturlig - man ER jo ike omgangsvenner, hvorfor VÆRe det bare fordi man har vært sammen en gang, når man har ny kjæreste? Vel, det var litt på siden av temaet. Jeg og typen er helt enige der, derfor har ikke eks-greier vært noe tema - og nettopp derfor ville noe slikt vært heeeelt hårreisende. Og du sa at han var blitt spurt om å bli m dere på kino, men sa nei for å jogge med eksen? Og dusje der osv når han bare skal rett hjem etterpå? Nei du... hvis tillit er et tema for deg, og det bør det jo være, så kaster du ham ut. Jeg vet inderlig godt at når tilit først brytes, skal det mye til før den kan repareeres igjen. Og med god grunn - for hvis man virkelig er følelsesmessig forpliktet til noen, så gjør men rett og slett ikke noe som kan såre den andre, det er jo helt elementært!!! Hvis kjæresten min har problemer med noen jeg omgås, sørger jeg 1. for å presentere dem, så han kan se oss sammen - dette avslører alltid hvordan man har det med noen, så han ser at han ikke trenger å bekymre seg. 2. av og til har han faktisk rett - det hender han merker interesse hos andre som jeg ikke merker selv. Dette er jo helt uskyldig, når man ikke gjør noe med det, men er man glad i noen, har man lov til å bli usikker innimellom. Cluet er å være åpen med det, ikke la det gnage og bli større. 3. Dersom typen min skulle ha virkelig store problemer med noen jeg omgås, ville jeg vurdere HVOR viktig det var for meg å omgås denne personen. Og hvis spørsmålet nå skal stilles - er man villig til å droppe forholdet man har for å kunne omgås eksen? Da har man vel ikke akkurat møtt Den rette?? Kast ham ut hvis han tviholder på retten sin. Hvis dere har HELT ulike begreper om hva som sømmer seg og ikke i samvær med andre, vil dette ALLTID være et problem! Orker du det?
Tiriltunge Skrevet 12. september 2002 Forfatter #18 Skrevet 12. september 2002 I mitt forhold føler vi begge slik at det ikke er noe poeng å ha noe særlig kontakt med eksen - siden eksen ikke er en venn slik andre venner er, og siden det er en grunn til at det ble slutt osv. Selvsagt snakkes man innimellom hvis man møtes tilfeldig, men å være omgangsvenner føles helt unaturlig - man ER jo ike omgangsvenner, hvorfor VÆRe det bare fordi man har vært sammen en gang, når man har ny kjæreste? Vel, nå er jo våre eks'er en del av vår fortid, og vi deler mye med dem, i og med at både min samboer og jeg har vært gift med våre respektive eks'er, og var sammen med dem i 8-9 år. Det er ikke her snakk om kortvarige, mer eller mindre tilfeldige, forhold. Jeg er glad for at jeg har et godt forhold til min eks, og også glad innerst inne for at samboeren min har et godt forhold til sin... :-? Jeg fikk forøvrig snakka litt med ham om det i går kveld. Han skjønte nok fremdeles ikke helt problemet, sa at han dusja der fordi det var mest praktisk og ikke noe mer. Jeg prøvde igjen å forklare ham det med sjalusien, men da kom han med at "sjalu er vel ingen konstant, noe man er", og om jeg ikke kunne prøve å endre det. Som han sa, han stoler på meg, hvorfor kan ikke jeg stole på ham? :-? Jeg tror jeg skjønte i går hvor umulig det er for en ikke-sjalu person å forstå hvordan det er å være sjalu. Å ha små stemmer oppe i hodet sitt som forteller deg alle de tingene du absolutt ikke vil høre... Og samme hvor mye du forteller disse stemmene å holde kjeft, bare fortsetter de. Å ha en enslig rasjonell stemme mot alle de små sjalusistemmene er ikke lett! :oops: Jeg prøvde å forklare ham hvordan det å være sjalu fungerer, og jeg håper og tror at han i hvert fall skjønte litt... Tror ikke han kommer til å dusje hos eks'en mer, i hvert fall! :blunke: Det var ganske deilig å få det litt ut, selv om ikke alt kom like klart fram. Ellers har jeg et lite spørsmål til dere: Kjæresten min er ikke spesielt god til å uttrykke følelser (for å si det mildt!). Her om dagen spurte jeg ham hva han egentlig føler for meg, og han svarte: "Mye!" Hvordan i h... tolker jeg det? Han har sagt at han elsker meg og at han er glad i meg, men jeg tror det er en rundt to-tre måneder siden sist han sa noe liknende... Er det noe rart jeg blir frustrert og usikker innimellom?! :-? :oops:
Gjest 2ne Skrevet 17. september 2002 #19 Skrevet 17. september 2002 Sammen i 8-9 år, whatever. Jeg har en eks jeg var sammen med i 7 år. Vi har et barn sammen, og samarbeider veldig bra om ham, vi er enige om foreldrerollene osv. ellers vill ejeg ikke brydd meg med å ha kontakt med ham. Min nye samboer er ganske sjalu. Kan godt få sånne kick som du hadde, på ting jeg synes er uskyldig. Men da tar jeg hensyn til det!!! Fordi jeg respekterer ham! Ikke la ham endre deg - hvis han er en type som har vanskelig for å vise følelser, og du er litt usikker, så er dette ingen god kombinasjon for dere. Du bør jo ha en kjæreste som gir deg de bekreftelsene du trenger - to personer skal ha det trygt og godt sammne, ikke lure på hva den andre synes!
Catzy Skrevet 17. september 2002 #20 Skrevet 17. september 2002 OK, jeg vet at sjalusi er vanskelig å forholde seg til for ikke-sjalu personer. Jeg er ikke veldig plaget av det, og det har ingen av kjærestene mine vært. Men jeg har hørt om folk som tilter for de uskyldigste ting. Etter det jeg har hørt, så klarer de ikke å gjøre noe med deg selv, i utgangspunktet. MEN. Minst en av de mest sjalu gjorde store framskritt etter å ha fått hjelp utenfra. Vet ikke hva, men enten psykolog eller en samlivsterapeut. Poenget mitt er at sjalusi kan bedres, hvis du tar tak i det. Og får hjelp av noen som kan se profesjonelt på problemet. Det funker ikke å bare erklære seg som sjalu, uten å ville gjøre noe for å redusere sjalusitankene sine. Og selv om man kanskje tror man vet best selv, så er jo ikke det sikkert. Kan hende man bare setter opp egne regler for hva man synes er normalt og rett. Poeng nummer to er at selv om man er sjalu, så vil jeg ikke mene det er rett å forvente at alle skal forholde seg til et gitt regelopplegg. "Jeg er sjalu, derfor må du følge mine regler, ellers blir det helvete for deg." At noen faktisk holder ut med sjalu personer synes jeg er tillits og kjærlighetserklæring nok fra vedkommende! Hadde min kjære tilta hver gang jeg gjorde noe han kunne blitt sjalu for, men som i andres (og mine) øyne er rimelig uskyldig, vet jeg ikke hvor lenge jeg hadde giddi å være sammen med ham. Jeg hadde i hvertfall krevd at han ble med til samlivsterapeut for å få noen pekepiner om hva som er normalt, og hva man kan gjøre med sjalusi. - Og når det gjelder en fyr som sier at han føler "Mye" for deg, når han ikke er så flink til å snakke om følelser... Jeg ville tatt det som et kompliment. Ta alt i beste mening, så slipper du å gnure på negative ting som ikke var negative i utgangspunktet. Kanskje dere kan gjøre en deal? Han prøver å fortelle deg hvor glad han er i deg, og du i ham. Du får mindre usikkerhetsfølelse overfor ham, dermed blir du kanskje også mindre sjalu. Og han får faktisk høre noe koselig, i stedet for sjalusianklager. Hvis du klarer å få ham til å skjønne at han må hjelpe til med å bygge opp selvtilliten din på kjærestefeltet for at din sjalusi kanskje blir minket, så har dere kommet langt. For i bunn og grunn så tror jeg at du er ganske usikker på både deg og ham, og dermed tolker alt negativt og lar de små stemmene i hodet ditt viske sjalu tanker. Hvis han er tydeligere med sine følelser, så blir du sikrere på hvordan de er, og kan bli tryggere på at han faktisk er glad i deg, og ikke alt det som de små stemmene sier. Catzy
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå