Gå til innhold

Farvel likestilling, velkommen maktkamp. Det er den nye feminismen etter metoo.


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hva skjer med likestillingskampen når feminismen holder stramt fokus på kvinnens situasjon, unngår nyanser og oppfører seg bøllete overfor enhver meningsmotstander?

Ni av ti kjønnsforskere er i dag kvinner, den viktigste introduksjonsboka «Kjønnsteori» fra 2008 er skrevet av sju kvinner som presenterer oss for 35 kjønnsteoretikere, hvorav én er mann.

Det gir grunn til å spørre om menn i det hele tatt betraktes som kjønn av kjønnsforskninga.

I kjølvannet av metoo vil nye, toneangivende feminister heller fastholde stereotypier og mane til opprustning mellom kjønnene, fremfor å prøve å nyansere og forstå: Kvinnen er utsatt, mannen privilegert, alle andre innspill er en trussel mot denne fortellinga.

Den nye feminismen får ofte form av kjønnskamp og nullsumspill, der det gjelder å samle lidelsespoeng som kan cashes inn i polemiske utfall mot «patriarkatet».

https://www.nrk.no/ytring/feminisme-mot-likestilling-1.14770065

Anonymkode: 59355...321

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Dakar menn de har det så vanskelig der de sitter med alle privilegiene sine.

Anonymkode: 59e21...33a

  • Liker 4
Skrevet
19 minutter siden, AnonymBruker said:

Dakar menn de har det så vanskelig der de sitter med alle privilegiene sine.

Anonymkode: 59e21...33a

Hvilke privilegier?

Anonymkode: 59355...321

  • Liker 2
Skrevet
2 minutter siden, AnonymBruker skrev:

Hvilke privilegier?

Anonymkode: 59355...321

Spot on. Du får ingen privilegier av myndighetene fordi du er mann, men mange fordi du er kvinne. Det er tom et eget institutt for kvinner ved juridisk fakultet som jobber med å systematisere de rettslige privilegiene.

Anonymkode: 40ab6...eb2

  • Liker 4
Skrevet

Jeg tror ikke noe av dette er nytt etter "me too" eller har så mye med "me too" å gjøre. "Kjønnsforskning" virker lenge å ha vært en disiplin preget av ideologi, der faktisk forskning på biologisk kjønn aktivt motarbeides, slik vi så i Harald Eias "Hjernevask". Et interessant spørsmål kan være hva som ville skjedd om feltet ble lagt ned. Ville vi merket noe og ville politiske beslutninger blitt noe dårligere? 

 

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...