Gjest Arthur Skrevet 1. juni 2005 #1 Skrevet 1. juni 2005 Ligger trance og techno i elektronika sjangeren? Hva er egentlig forskjellen?
Hilde Skrevet 1. juni 2005 #2 Skrevet 1. juni 2005 Elektronika er selve sjangeren, musikk som er laget ved hjelp av elektroniske duppedingser som trommemaskiner, samplers og synther. Techno ble til på starten av åttitallet, og har et tempo på 126-130 bpm (beats per minute). Hardere enn house, og har forskjellige subsjangre som hardcore og gabber, som er enda raskere/hardere. (Kan være over 200 bpm) Trance ligger på 130-160 bpm, og det er de gjentakende beatsene og bassen som gjør at noen lyttere går inn i en "transe". Ble til på 90tallet. Kan sies å være en blanding av house og tecnho, men cluet er at det skal virke "hypnotiserende" på lytteren. Både trance og techno ligger i elektronikasjangeren.
Gjest Arthur Skrevet 1. juni 2005 #3 Skrevet 1. juni 2005 Takk for svar! Er f.eks Groover Coverage techno eller trance? Til dere som hører på elektronika; Hvilke artister hører dere på?
Milo Minderbinder Skrevet 4. juni 2005 #5 Skrevet 4. juni 2005 Sveitsiske Yello (Dieter Meier og Boris Blank) spillte techno lenge før noen visste at det var techno de spillte , og uavhengig av vitenskapeliggjøringen av sjangeren (måleenheten bps), så er de for meg de ubetingede konger. Milo
Gjest Arthur Skrevet 5. juni 2005 #6 Skrevet 5. juni 2005 Noen som vil komme med noen flere band som enten lager trance eller techno? Sånn at det er lettere for meg å skille de fra hverandre Takk for svar fra deg Milo! :-)
Gjest TomKrus Skrevet 5. juni 2005 #7 Skrevet 5. juni 2005 Jeff Mills regnes vel som en av de største dj/producers innen techno. Ellers så har du en fin oversikt over elektronisk musikk her.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå