Gå til innhold

Kan husleier kreve leieøkning (jf. KPI) én måned etter inngåelse av kontrakt?


Anbefalte innlegg

Skrevet

§ 4-2. Indeksregulering

Hver av partene kan kreve leien endret uten oppsigelse av leieforholdet med følgende begrensninger:

a)endringen må ikke tilsvare mer enn endringen i konsumprisindeksen i tiden etter siste leiefastsetting,

b)endringen kan tidligst settes i verk ett år etter at siste leiefastsetting ble satt i verk, og

c)den annen part må gis skriftlig varsel med minst én måneds frist før endringen kan settes i verk.

 

Innflyttingen finner sted 01.08.2019; avtalen er ikke underskrevet per dags dato.

"Første leieøkning finner sted 01.09.2019 og hver 01.09 hvert år videre i henhold til Statistisk Sentralbyrås konsumprisindeks i foregående 12 måneders periode basert på tidspunkt fra 01.12 i start til 01.12 neste år."

 

  • Er det slik at beløpet forårsaket av leieøkningen forekommer allerede på fakturaen for kommende september? 
  • Hvordan tyder man ordet leiefastsetting som lovverket henviser til?

Forutsatt at man tar lovverket på ordet, fortolker jeg formuleringen til å mene "fastsetting av leie(beløp)". Inngår også skifte av leietaker under denne paragrafen?

Etter å ha lest hvordan Forbrukerrådet tyder ordlyden, ble jeg mer i tvil.

"Husleieøkning kan først kreves ett år etter at avtalen er inngått" smeller det fra dem. 

 

Jeg mistenker at sistnevnte sitat kun gjelder løpende leieforhold, altså at varigheten på leieforholdet ikke er fastslått. Leieforholdet husleier og jeg inngår er tidsbestemt. Inngår tidsbestemte avtaler under ett års-grensen, eller er jeg helt på bærtur?

Etter min oppfatningen oppfyller husleier alle kravene for å øke leie, selv om ordlyden til Forbrukerrådet setter meg i tvil.

 

Så, Kvinneguiden: Er det noen ugler i mosen å ane eller er jeg ute og sykler?

 

TL;DR: kontraktspråk er kloakkspråk.

EDIT: innser nå at jeg er fullstendig ute og sykler og det er ingen ugler å ane, men jeg investerte altfor mye tid i denne tråden til å ikke poste. God natt.

Videoannonse
Annonse
AnonymBruker
Skrevet

Om den nærmere forståelsen av bestemmelsen viser departementet til utvalgets spesielle merknader, jf. NOU 1993:4 side 133: 

Det framgår av bokstav b at endringen tidligst kan settes i verk ett år etter at siste leiefastsetting ble satt i verk. Såpass stabilitet bør det etter utvalgets oppfatning være i leieforhold, og hyppigere regulering er heller ikke vanlig i avtalepraksis. Er avtalen inngått, eller leien sist justert, den 1. juni 1993, kan leien tidligst endres med virkning fra den 1. juni 1994"- https://www.regjeringen.no/no/dokumenter/otprp-nr-82-1997-98-/id159235/sec19 

Anonymkode: c5c2b...0a5

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...