Gjest Anonymous Skrevet 1. mai 2005 #1 Skrevet 1. mai 2005 Jeg har i perioder veldig vondt i knærne. Da gjør det vondt å rette ut og bøye knærne. Smerten sitter rett over kneskålen. Det minner en del om den smerten man får når man har sovet med f.eks. en arm veldig bøyd, og man skal rette den ut igjen. Jeg lurer på om det er flere som har/har hatt samme problemet som meg, og vet hva det kan skyldes?
sixx Skrevet 1. mai 2005 #2 Skrevet 1. mai 2005 Jeg husker ikke hva det heter (noe på p...tror jeg), men det skyldes antageligvis at muskelen over kneet ikke er sterk nok til å holde kneskjellet i riktig stilling hele tiden. En fysioterapeut vil kunne lære deg riktig trening. Er en del som blir sent til meniskoperasjon pga. de samme symptomene...og etter at de har "gått inn " i kneet ser legene at det ikke er noe feil med menisken allikevel. Kan du ikke sjekke det med legen... så kan jeg se om jeg kan finne ut hva det er jeg mener (altså ordet på p...) hvis legen ikke kan hjelpe deg?
*bompi* Skrevet 1. mai 2005 #3 Skrevet 1. mai 2005 Jeg har i perioder veldig vondt i knærne. Da gjør det vondt å rette ut og bøye knærne. Smerten sitter rett over kneskålen. Det minner en del om den smerten man får når man har sovet med f.eks. en arm veldig bøyd, og man skal rette den ut igjen. Jeg lurer på om det er flere som har/har hatt samme problemet som meg, og vet hva det kan skyldes? Jeg har det akkurat likedan!! Har ikke tatt det opp med lege. Litt bekymret for om det er slitasje siden jeg har gått overvektig i noen år nå, men vil virkelig ikke få slitasje i knærne i en alder av 21 år! Trener jevnlig og merker verken positiv eller negativ innvirkning av det. Kan ha det i noen dager/uker og så er det borte i manger uker. Får vondt når jeg har knærne bøyd lenge, når jeg da strekker de ut går det ganske fort over. De verker på et vis og føles stive. Og knebøy er en dårlig ide i de dårlige periodene for å si det sånn..
Gjest Trådstarter1 Skrevet 1. mai 2005 #4 Skrevet 1. mai 2005 Jeg tror ikke det kan skyldes overvekt, har ikke vært overvektig selv. Jeg er ikke noe flink til å trene, men kan merke at det kan bli verre av sykling. Tror vi har de samme symptomene. *bompi*! Kanskje vi finner en løsning?
*bompi* Skrevet 1. mai 2005 #5 Skrevet 1. mai 2005 Nå ble jeg litt lettet siden det kan tyde på at det ikke er slitasje. Skal ta det opp med legen neste gang. Frykter bare det blir røntgen uten resultater. Det er jo ganske diffuse plager som verken synes utenpå eller oppdages ved en undersøkelse av kneet når det er i en bra periode..
sixx Skrevet 1. mai 2005 #8 Skrevet 1. mai 2005 Patella var det ordet jeg ikke kom på i første svaret mitt. (Den diagnosen er det faktisk mange leger som ikke klarer å stille... istedenfor blir folk gående med udefinerte kneproblemer).
Gjest Anonymous Skrevet 1. mai 2005 #9 Skrevet 1. mai 2005 Patella er det latinske ordet for kneskål, fant jeg ut etter et kjapt søk på nettet. Er du sikker på diagnosen ikke heter noe mer?
*bompi* Skrevet 1. mai 2005 #10 Skrevet 1. mai 2005 Sjekk dette: Det patellofemorale smertesyndrom (PFS) PFS er en sekkebetegnelse på en rekke symptomer som alle fører til smerter i strukturene rundt kneskjellet (patella). Tidligere kalte man alle disse plagene for chondromalasia patellae, men denne diagnosen er egentlig bare korrekt når det er bruskslitasje på baksiden av kneskjellet. Symptomene er smerter og følelse av stivhet rundt kneskjellet, kanskje oftest under og på innsiden av kneskjellet. Smertene påvirkes av kneets stilling og nedoverbakkeløping og trappegåing nedover kan være en mest smertefullt. Å reise seg opp etter å ha sittet på huk kan også være smertefullt. Typisk er også smerter og stivhet i kneet etter at en har sittet lenge i ro med kneet i bøyd stilling (f.eks etter en lengre biltur). Årsakene til denne skaden er i mange tilfeller uheldige biomekaniske forhold, enten i hoften, rundt kneet eller i foten kombinert med overbelastning. Det er derfor svært viktig å finne ut hva som ligger til grunn for skaden og prøve å gjøre noe med den/de utløsende årsaken(e). Det er ikke enighet om hva som er den beste behandlingen for pasienter med PFS. Øvelsesprogrammer med vekt på styrking av den store lårmuskelens indre del og tøyning av eventuelle stramme strukturer kan være det riktige for mange samt korrigering av eventuelle feilstillinger. Man har også vist god smertestillende effekt med taping av kneet. Medikamentell behandling vil som oftes ikke være riktig. Når man hopper og spretter i aerobicsalen eller sykler på spinningsykkel med sykkelsko, er det svært viktig at man er bevisst på hvordan man belaster knærne, at man passer på at knærne er over tærne når man bøyer seg for å unngå at strukturene belastes assymmetrisk. Det patellofemorale smertesyndrom
sixx Skrevet 1. mai 2005 #11 Skrevet 1. mai 2005 Patella er det latinske ordet for kneskål' date=' fant jeg ut etter et kjapt søk på nettet. Er du sikker på diagnosen ikke heter noe mer?[/quote'] Heter sikkert noe mer, men som jeg skrev før så husker jeg ikke helt. Problemet kan være at den muskelen som skal holde patellaen i riktig stilling ikke er sterk nok. Dette skjedde min mann..(og han er ikke akkurat dårlig trent). Det var først under meniskoperasjonen det ble konstatert at det var muskelen som skulle løfte patellaen som var problemet...og ikke menisken. Muskelen er nå styrket ved trening, og knærne er bra (litt vondt kun av og til etter mye knesitting). Som jeg også skrev, så kan jeg godt prøve å finne ut mer i legepapirene hans. Vi driver for tiden med husbygging...og alt her er nærmest nedpakket...det vil derfor ta meg ganske mye tid. Derfor vil det være mye enklere om du går til legen. Hvis han/hun ikke kan (forstår problemet/avfeier det) hjelpe deg...så skal jeg prøve å finne papirene her (hvor de nå måtte være). Har du samme problemet som min mann...så blir det garantert verre hvis du ikke får hjelp....myyyye verre.
Gjest Anonymous Skrevet 1. mai 2005 #12 Skrevet 1. mai 2005 Jeg har den diagnosen på mitt kne, at den lille muskelen ved det ene kneet mitt er svak, og det gjør det slik at kne skjellet mitt glir ut. Har også en cyste i kneet da, som gjør at jeg har veldig ofte har smerter. Ofte finner de ikke noe gale i kneet ved vanlig røntgen, ettersom det er så innviklet, men prøv å få en time med MR, der ser de alt. Ellers så går jeg med fysioterapeut for å trene opp den muskelen. Tror jeg har fått det av at jeg har store problem med ene hoften min og yhar derfor lagt mye vekt over på ene kneet når jeg har haltet på den hoften. Håper du blir bra igjen!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå