Karianne Skrevet 13. april 2005 #1 Skrevet 13. april 2005 Jeg vet ikke så mye om det, men det virker som at rosenrot og johannesurt virker mot det samme, altså motvirker depresjon, dårlig sexlyst og alt det der. Noen som kan si noe om disse? Leste tråden om rosenrot, men det har ikke virket på meg. Så kanskje Johannesurt? Jeg er bare så trøtt. Selv om jeg sover nok..
Gjest Anonymous Skrevet 13. april 2005 #2 Skrevet 13. april 2005 johannesurt (pericum) er mot depresjoner, mens rosenrot er en adoptogen urt, den virker på en helt annen måte. rosenrot virker bare om det trengs, grunnen til at man sier den øker sexlyst, er at den er generelt styrkende og balanserende for kroppen. (rett og slett: har man det bra og er i godt humør, er det større kjangs for at du vil kose deg litt med typen) Jeg har prøvd rosenrot for å få mere overskudd, men den hjalp meg ikke,typen derimot fikk mer energi. jeg mener at rosenrot bør prøves av alle som føler at de trenger litt ekstra å gå på, men i ditt tilfelle hvor den ikke hjalp, ville jeg tatt b vitaminer. vitaminer og mineraler er det kroppen trenger for i det heletatt å kunne klare seg, urter er ikke essensielt for oss, men det er vit&min. Jeg er veggis, og da jeg var ung og ny i faget, måtte jeg ta b12 sprøyter og tilskudd fordi jeg sov hele døgnet bortsett fra da jeg var på jobb. b vitaminer er det lite av i kosten vår, og de er vannløslige, dvs de forsvinner ved koking. det er lurt å ta et tilskudd, kjøp de gjerne i utlandet så er de sterkere, eller ta norske, men høyere dose (gjerne 10 stk på kveldstid) (ps manisk depresive skal ikke ta rosenrot)
Karianne Skrevet 15. april 2005 Forfatter #3 Skrevet 15. april 2005 Ja, jeg skal være litt flinkere til å ta vitaminene mine. Det er bare så lett å glemme de. Jeg lurer på om noen har hørt om evt. bivirkninger på Johannesurt??
Gjest gjest1 Skrevet 15. april 2005 #4 Skrevet 15. april 2005 Jeg lurer på om noen har hørt om evt. bivirkninger på Johannesurt?? Johannesurt virker på omtrent samme måte som antidepressiva, så du får liknende bivirkninger. Bare mildere siden Johannesurt er mye svakere. Når det er sagt, jeg har aldri hørt om en eneste lege som anbefaler johannesurt. Flere psykiatre jeg vet om sier at de aldri ville anbefalt dette til sine pasienter. Skummelt med stoffer som tydeligvis har en viss virkning, men som ikke har blitt forsket på tilstrekkelig.
Gjest Anonymous Skrevet 15. april 2005 #5 Skrevet 15. april 2005 johannesurt kan svekke virkningen av andre medisiner, feks p piller. den inneholder også noen stoffer som kan påvirke huden ved soling. man kan godt forøke johannesurt ved depresjoner, et "tegn" på at staten annerkjenner virkningen av johannesurt,er at helsekosten ikke har lov å selge den.
Karianne Skrevet 18. april 2005 Forfatter #6 Skrevet 18. april 2005 johannesurt kan svekke virkningen av andre medisiner, feks p piller. den inneholder også noen stoffer som kan påvirke huden ved soling. Case closed. Jeg skal ikke prøve. Takk for svar!
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå