Gå til innhold

Kjøpe bolig i annen by - har finansiering, men får ikke lån


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei! Jeg har nylig fått finansieringsbevis i banken. Fant en leilighet jeg ville by på og sendte finn-koden til banken siden jeg hadde fått beskjed om å gjøre det. Fikk da beskjed om at de ikke kunne innvilge lån til denne fordi den lå for langt unna arbeidsplassen min. 

Jeg ser på leiligheter som ligger ca 100km unna mitt nåværende hjem og arbeidsplass, da jeg har lyst til å etablere meg og etterhvert få meg en jobb der borte. Men i mellomtiden har jeg jo fast inntekt og betjeningsevne, er ingen problem for meg å pendle..

Noen som har opplevd noe liknende, eventuelt har en løsning på dette? Står ingen slike restriksjoner i finansieringsbeviset mitt heller, så kan de egentlig nekte meg?

Anonymkode: 9278b...d61

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Finansieringen betinger vel at du har fast jobb og inntekt, det har du jo ikke hvis du sier opp for å flytte?

Anonymkode: 32563...781

  • Liker 5
Skrevet
Akkurat nå, AnonymBruker skrev:

Finansieringen betinger vel at du har fast jobb og inntekt, det har du jo ikke hvis du sier opp for å flytte?

Anonymkode: 32563...781

Skal jo ikke si opp, skal pendle frem til jeg får en ny jobb

Skrevet
3 timer siden, Andrea.m skrev:

Skal jo ikke si opp, skal pendle frem til jeg får en ny jobb

Har du forklart dette til banken?

Syns dette var rart, da mange jo jobber hjemmefra. Hør med en annen bank?

Anonymkode: f8a4f...601

Skrevet

Pendling er dyrt, og er slitsomt. Kanskje må du ta en dårligere betalt jobb bare for å komme unna pendlinga etterhvert? Skjønner at dette medfører økt belastning og usikkerhet for økonomien som kan være bekymringsfullt for banken. 

Anonymkode: 8cdf8...8a4

  • Liker 1
Skrevet

Her pendler vi begge, og vi har aldri fått noen reaksjoner på dette når vi har søkt boliglån/flyttet boliglån oppigjennom årene... Har aldri hørt om.

Anonymkode: bd6c1...a25

Skrevet

Kanskje banken har regnet på hva pendling over den avstanden koster, og at du da ikke har så god økonomi lenger, og at de kanskje da tror du ikke klarer å betale lånet?

Synes det høres rart ut at en bank bruker det argumentet egentlig, men.... jeg ville ringt dem eller sendt email og sagt at du har planer om å skaffe deg en bedre jobb nær boligen så fort du kan. Men enn så lenge er du villig til å pendle.

  • Liker 2
Skrevet

Her har vel problemstillingen oppstått fordi det ikke har vært god kommunikasjon med banken tenker jeg. 

Anonymkode: f291e...824

Skrevet

Det må komme på avstand, eller beliggenhet? vi har nylig kjøpt, og flytter 30 km ut av Oslo, men var på vurderte å kjøpe i 50 km avstand, og fikk aldri noe beskjed fra banken om det. Men det ville bare tatt 50 min med tog til jobb.

Anonymkode: 1a3c6...a9a

  • Liker 1
Skrevet

Høres ut som du har Sparebanken Sør! Hadde byttet bank. 

Anonymkode: c2981...9ea

Skrevet

Takk for svar alle sammen. Har hørt med både Sparebank1 og Nordea og har fått samme svar fra begge. Betjeningsevnen min er mer enn god nok, men de sier at de synes det er for langt å pendle. Noen som har en god bank å anbefale?

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...