flowerpower Skrevet 8. april 2005 #1 Skrevet 8. april 2005 Jeg har slitt med lavt jernlager i flere år nå, holder meg på 4-5 eller 6 :-( Jeg kan ikke spise jerntabletter, spiser mye grønnsaker, frukt, grovt brød og slike ting som skal være så bra. Har prøvd omega 3-6-9,men helsekostprodukter blir for dyre i lengden. Det eneste legen kan tenke seg er intravenøst på sykehuset (de gir visst ikke jern i sprøyter lengre),men da skal en visst ha enda lavere :-? , så da går vel ikke det, antagelig. Men, kanskje noen av dere har noen tips?
Gjest Madam Felle Skrevet 8. april 2005 #2 Skrevet 8. april 2005 Lever er den beste jernkilden Rødbeter leverpostei brokkoli Spinat ( I stedet for å lage salat av ulike salathoder, bruk spinat av halvparten. Spinat er det aboslutt beste en kan spise, om en har jernmangel. Den inneholder mye c-vitaminer også, som igjen gjør at jernet blir tatt lettere opp i kroppen. ) jerntabletter av merket Bio-Ferron gir sjelden bivirkninger. Floradix er flytende jernekstrakt av planter, som får jernnivået raskt opp. Den kan kjøpes i de fleste dagligvareforretninger.
Dagoberta Skrevet 8. april 2005 #3 Skrevet 8. april 2005 Det er også mye jern i brunost og tomatsuppe
Gjest Madam Felle Skrevet 8. april 2005 #4 Skrevet 8. april 2005 Det er også mye jern i brunost og tomatsuppe brunost er ikke tilsatt jern lengre
Sniglå Skrevet 8. april 2005 #5 Skrevet 8. april 2005 Jeg må også ta jerntilskudd, men ikke på sommeren for da spiser jeg masse masse jordbær. Så der har du også en kjempegod jernkilde. Nam nam!
Dagoberta Skrevet 8. april 2005 #6 Skrevet 8. april 2005 brunost er ikke tilsatt jern lengre Åå, visste ikke at den hadde vært tilsatt jern, trodde den bare var naturlig jernrik.. :oops:
Gjest GreenSky Skrevet 9. april 2005 #8 Skrevet 9. april 2005 Jeg har også lett for å bli jernfattig, siden jeg er vegetarianer. Spiser derfor spinat to ganger i uka. Da går det bra.
Gjest Madeline Skrevet 9. april 2005 #9 Skrevet 9. april 2005 Floradix er flytende jernekstrakt av planter, som får jernnivået raskt opp. Den kan kjøpes i de fleste dagligvareforretninger. Den har jeg brukt og den var veldig effektiv.
aowi Skrevet 9. april 2005 #10 Skrevet 9. april 2005 Den har jeg brukt og den var veldig effektiv. Har oxo brukt denne Jeg tok ikke opp jern fra jerntabletter (hemojern), men med denne tok det ikke langt tid før jeg ikke var svimmel lenger!
flowerpower Skrevet 9. april 2005 Forfatter #11 Skrevet 9. april 2005 Tusen takk for mange tips :bukke: Noen har jeg prøvd,men jeg får nok bare sette igang igjen! Jeg har lest at seinere forskning viser at veldig lite jern taes opp fra mat, men at kruspersille er den beste kilden. Spiser grovt brød med leverpostei og rødbeter + mye frukt og grønt. Kan godt spise mye jordbær til sommeren jeg, det er jo kjempegodt Rødvin er jo også en jernkilde som ikke smaker vondt (noe jeg nok må si at jeg synes Floradix gjør :-? ) Ja, jeg fortsetter å prøve, hadde vært godt å ikke bli så veldig sliten veldig ofte. Men, takk skal dere ha for tips :dagensrose:
Gjest Ms Chanandler Bong Skrevet 9. april 2005 #12 Skrevet 9. april 2005 Blødninger (mage/tarm, mens) kan og føre til lave jernverdier. Har du fått sjekket at noe slikt ikke er årsaken hos deg? Det finnes flere forskjellige jerntabletter i handelen. Selv brukte jeg en sort som het Duroferon da jeg kravlet meg opp fra jernverdi på 2. Ellers så inneholder vel blodmat(blodpannekaker, blodpudding) endel jern om du liker den type kost.
Gjest Anonymous Skrevet 9. april 2005 #13 Skrevet 9. april 2005 Heldigvis ingen blødninger,nei Er riktignok på vei inn i overgangsalderen, men akkurat nå er jeg regelmessig på alle områder. Blodmat er godt Hender jeg kjøper det. Duroferon kan jeg ikke bruke da de opphever virkningen av de syrenøtraliserende jeg må bruke
flowerpower Skrevet 9. april 2005 Forfatter #14 Skrevet 9. april 2005 Oops! Var visst ikke logget til jeg :oops:
Gjest Ms Chanandler Bong Skrevet 9. april 2005 #15 Skrevet 9. april 2005 Å koke mat i en jerngryte kan kanskje hjelpe?
Gjest the imp Skrevet 9. april 2005 #16 Skrevet 9. april 2005 Drikk appelsinjuice sammen med jernholdig mat. C-vitaminene gjør at kroppen din lettere tar opp jern. Melk, te, kaffe og egg hemmer jernopptaket.
flowerpower Skrevet 9. april 2005 Forfatter #17 Skrevet 9. april 2005 Spiser c-vit hver dag, både tabletter og appelsiner + paprika
Gjest Chrizzy Skrevet 9. april 2005 #18 Skrevet 9. april 2005 Tror det beste jeg har vært borti er Floradix (som flere skriver), den er super bra
Gjest the imp Skrevet 9. april 2005 #19 Skrevet 9. april 2005 Her står det at de har brunost og prim tilsatt jern. De sluttet med det i den vanlige primen og brunosten i 2001, men for å imøttekomme behovet barn har for jern har de spesielle produkter de tilsetter jern. Viktig at c-vitaminene tas samtidig med jern også, men det vet du sikkert.
flowerpower Skrevet 9. april 2005 Forfatter #20 Skrevet 9. april 2005 Dere er da helt utrolige også Så mye gode råd på en lørdags kveld!! Jeg skal selvsagt lese den siden om brunost/prim og jern, takk the imp. Takk alle sammen :dagensrose:
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå