Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Skrevet

Samboern og jeg har planer om å kjøpe oss hus etter vi er ferdig utdannet. Vi vil ligge på en gjennomsnittslønn på mellom 4 og 500 000 hver. (Han kanskje litt mer, da han tar en teknologisk utdanning som er ganske ettertraktet). Vi vil ha ca 300k i studielån hver. 

Vi er flinke til å spare, og vil ende opp med ca 500k tilsammen. 

Hvor mye lån er relalistisk å få mtp studielån og egenkapitalen? Vil studielånet begrense hvor mye vi får i lån? 

 

Anonymkode: cb82c...044

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Ja, studielån vil begrense boliglån. 
Dere kan få opptil 5x inntekt i lån, minus studielån, og eventuelt mer reduksjon om dere har bil, barn og/eller annen gjeld. 
Hvor mye det er realistisk dere kan få finner dere ut på lånekalkulatorene til bankene.

Skrevet

Litt avhengig av hvor i landet dere har tenkt å kjøpe "hus", så kan det være vanskelig å få lånt nok på den forespeilte inntekten med bare 500.000 i egenkapital og studielån på lasset. Særlig hvis det er i populære deler av sentrale østlandet og Oslo osv dere har tenkt å slå dere ned, da prisen på hus her er mye høyere enn dere har råd til.

Det kreves 15% egenkapital for å få boliglån. Du kan jo selv regne ut hvor mye lån du får med 500.000, som skal dekke disse 15% av boligens verdi. Minus studielånene.

Anonymkode: 3d801...a88

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...