Gå til innhold

Genser i alpakka


Anbefalte innlegg

Skrevet

Kjøpte en dyr genser i alpakka, kr 1400 på salg til 700 kr uten at det betyr noe men har bare brukt den 3-4 ganger, og den nupper jo veldig mye! Så den ser ikke bra ut, ny ut eller fin, men heller som en sliten gammel genser. Skal det være slik? Er det slik det er med alpakka-genser? Er det bare å bruke nuppefjerner hele tiden for å ha en genser som ser fin ut?

Som nevnt, brukt 3-4 ganger, ikke vasket, hengt til lufting ellers

Det er en blanding alpakka 55%, merinoull 10% og 35% nylon

Anonymkode: 3472b...c36

Videoannonse
Annonse
Skrevet

nupping har med lengden på fibrene å gjøre. Det er ikke det at det er alpakka som gjør det, men at fibrene er litt korte. Det er nok ikke noe annet å gjøre enn å ta en runde med nuppefjerneren.

Anonymkode: f7341...877

Skrevet

det at det er en landing av naturfiber og syntetisk spiller også inn.

Anonymkode: f7341...877

Skrevet
1 hour ago, AnonymBruker said:
 

nupping har med lengden på fibrene å gjøre. Det er ikke det at det er alpakka som gjør det, men at fibrene er litt korte. Det er nok ikke noe annet å gjøre enn å ta en runde med nuppefjerneren.

Anonymkode: f7341...877

Hvordan skal man vite sånt da, hvor lange fibrene er når man skal kjøpe ullprodukter?

TS

Anonymkode: 3472b...c36

Skrevet
4 timer siden, AnonymBruker skrev:
 

Hvordan skal man vite sånt da, hvor lange fibrene er når man skal kjøpe ullprodukter?

TS

Anonymkode: 3472b...c36

klippet fra et annet forum, men dette er ganske spot on:

"Pilling is caused by abrasion; the more friction to which an area of the fabric is subject, the more likely it is to pill.

Contributing factors include the weave (looser weaves tend to pill more), the length of the fibers (shorter ones pill more: cheaper wool/cashmere is made from shorter staples), the strength of the fibers (softer wools are made from thinner fibers that are typically more prone to breakage, so finer wool may pill more than coarse wool), and the blend (blends generally pill more than non-blends, because of the differences in the fibers cause them to abrade and separate). Color shouldn't have anything to do with it, but it's possible that some dye treatments could weaken the fibers more than others. 

Spending more often buys you better fabric that's less prone to pilling, but not always. High prices and premium labels are no guarantee against it."

Oppsummert - jo mykere genseren er, jo mer sannsynlig er det at den nupper. En merinogenser vil nuppe mindre enn kasmir og alpakka.

Anonymkode: f7341...877

Gjest Raptuza
Skrevet

Blandingsgarn som dette, som blander ulike typer fibre i tråden, nupper mest.

Skrevet

Alpakka kan også slippe en del hår når plagget er nytt, med litt flaks gir det seg etterhvert. Alpakkafiber er mer som lange hår, og glatte - i forhold til saueull som har krøllete fibre som mer griper tak i hverandre. Så det er nokså vanlig at plagg i alpakka kan røyte/nuppe litt når det er nytt, det er bare sånn det er. Bruk nuppefjerner forsiktig, også tipper jeg det blir bedre etterhvert som "løshåret" har kommet av :)

Anonymkode: 7e7da...d0b

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...