gangnedsol i elg Skrevet 27. mars 2018 #1 Skrevet 27. mars 2018 Hei Lurer på om noen av dere katteeiere klarer å pusse tennene på kattene deres? I så fall, har dere noen tips til hvordan man går fram? Jeg har gjort noen forsøk, men aldri hatt noen suksess. I beste fall har de fått litt Corsydol gele (som er den tannkremen jeg har blitt anbefalt av dyrlege å bruke) inn i munnen, men det har jo ingen effekt annet enn at det kan vel ikke skade i og med at den geleen har en bakteriedrepende effekt.
Nmtt Skrevet 28. mars 2018 #2 Skrevet 28. mars 2018 Ingen jeg kjenner med katt pusser tennene deres, og etter å ha vært innom kattelegen min en del ganger har hun aldri nevnt at jeg skal det heller. Hun sa derimot at min katt sine tenner var så fine og hvite, omtrent som kattunger sine. Den spiser bare vanlig kattemat, våt og tørr. Får kattemalte hver dag omtrent og litt snacks. Har du fått beskjed av noen om å pusse tennene til pusen din?
gangnedsol i elg Skrevet 29. mars 2018 Forfatter #3 Skrevet 29. mars 2018 På 28.03.2018 den 12.19, Nmtt skrev: Ingen jeg kjenner med katt pusser tennene deres, og etter å ha vært innom kattelegen min en del ganger har hun aldri nevnt at jeg skal det heller. Hun sa derimot at min katt sine tenner var så fine og hvite, omtrent som kattunger sine. Den spiser bare vanlig kattemat, våt og tørr. Får kattemalte hver dag omtrent og litt snacks. Har du fått beskjed av noen om å pusse tennene til pusen din? Ja, det har jeg blitt oppfordra til mange ganger, av forskjellige veterinærer.
Emmelise Skrevet 29. mars 2018 #4 Skrevet 29. mars 2018 Det må vel være en spesiell grunn til at veterinærene sier at du skal børste tennene til denne spesifikke katten? Jeg har hatt katt en god del år og aldri hørt noe som helst om tannpuss. Sist gang jeg snakket med en veterinær om tennene til katten var angående tannstein og at det må behandles av veterinæren selv. Katter får ikke hull i tennene som mennesker f. eks. Angivelig har de lettere for å få tannstein om de får mye våtfor kontinuerlig, men det er godt mulig det også er litt individuelt.
AnonymBruker Skrevet 29. mars 2018 #5 Skrevet 29. mars 2018 Man skal vel kun pusse om katten har tann problemer. En frisk katt renser tennene sine helt selv. De har mye bedre tannhygiene enn både mennesker og andre dyr. Kattens spytt ER bakteriedrepende! Ikke gi ting i tilegg uten beskjed fra veterinær. Anonymkode: d7817...027
AnonymBruker Skrevet 29. mars 2018 #6 Skrevet 29. mars 2018 Den kampen har jeg gitt opp for lenge siden. Så min får tannrens en gang i året hos veterinær. Anonymkode: de1cd...e1c
gangnedsol i elg Skrevet 29. mars 2018 Forfatter #7 Skrevet 29. mars 2018 7 timer siden, AnonymBruker skrev: Man skal vel kun pusse om katten har tann problemer. En frisk katt renser tennene sine helt selv. De har mye bedre tannhygiene enn både mennesker og andre dyr. Kattens spytt ER bakteriedrepende! Ikke gi ting i tilegg uten beskjed fra veterinær. Anonymkode: d7817...027 Her må jeg si meg dypt uenig med deg. Hvis kattens spytt er bakteriedrepende, hvorfor blir kattebitt så lett infiserte? Nei. Tenk deg sjøl hvor ren du hadde vært i munnen hvis du ikke pussa tennene på ett år. Tror ikke du skal idealisere tilstanden i katters munnhule. Naboen her hadde en gammel katt som sikkert aldri hadde fått tannrens hos vet. Der var tilstanden gått over til kronisk tannkjøttbetennelse som ikke lot seg behandle, og katten måtte derfor avlives.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå