Gå til innhold

Oppdrettere og valpeliste..


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hvordan tar man best kontakt med oppdrettere og spør om man kan være på valpeliste? Og hvordan finner man ut om man kan stole på de, og at de har ett bra rykte? 

Jeg har googlet, havnet på ett hundeforum og kom over en tråd der oppdrettere skrev negativt om de som feks henvendte seg for å stå på valpeliste. Du skulle ikke komme her og tro at du var god nok for valpene dems. Ble litt skrent av denne holdningen og lurer på om jeg noen gang kommer til å finne rett hund, fra rett kull og oppdretter. 

Anonymkode: 34a78...daf

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Husk at valpeliste er IKKE det samme som venteliste :) Seriøse oppdrettere setter gjerne folk på liste over interesserte, men lover ikke valp til noen før de ser hvor mange valper som kommer og om de passer til de aktuelle kjøperne.

Det er ikke alltid enkelt for en utenforstående å finne ut hvem som er lure å kjøpe valp av, skjønner godt at det føles litt overveldende! Et godt utgangspunkt er å undersøke de rasene som er aktuelle, les RAS (rasespesifikk avlsstrategi) for den aktuelle rasen, der skal det stå hva en bør tenke på mtp. helse og hvilke helsetester som er anbefalt. Noen raser har valpeformidler som en kan ta kontakt med og få råd av, mens andre må du bare undersøke og spørre litt rundt. Ta kontakt med aktuelle oppdrettere, fortell litt om deg selv og hva du ser etter i en hund, spør hvilke helsetester oppdretter tar på sine hunder og hva oppdretter vektlegger i avlen (helse, mentalitet, etc.), spør hvilke problemer/ulemper som finnes på deres linjer. Hvis alle hundene deres er så friske atte og alt bare er fryd og gammen, da lyver de mest sannsynlig ;) For ingen hunder er perfekte, det er alltid ting å forbedre og prioritere når man avler på dyr. Ikke se deg blind på fine utstillingstitler, det er aller viktigst at hunden er frisk og fungerer i hverdagen, titler er en bonus :) Spør gjerne oppdretter som du kan få kontaktinfo til tidligere valpekjøpere, kanskje er du så heldig at det finnes en nær deg som du kan få hilse på?

Hvilke raser er det du ser på? Mange raser har egne grupper på Facebook, kan lønne seg å spørre der etter oppdretteranbefalinger (bare husk at ingen skriver åpent hvilke du må unngå!).

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...