Gå til innhold

når ord og uttrykk blir vanskelige...


Fremhevede innlegg

Skrevet

Undres... noen ord og uttrykk viser seg å være svært så vanskelige å forklare betydningen av for Kid-a som ennu er ung og dum. Hvis et ord som nærmiljø står helt alene for seg selv, hva slags betydning har det da? Ungdommens hus?

Og hva er egentlig forskjellen på kristen og personlig kristen?

Kid-a

... liker å treffe spikeren på kornet...

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Kid-a!

Mulig du er både ung og dum :wink: Har jo selvfølgelig ikke noe fasitsvar, men tror kanskje at nærmiljø betyr skolen/barnehagen, veien du/barna dine ferdes på osv. D.v.s. det som er nær DEG og som oppleves viktig for deg.

Personlig kristen er lettere; Jeg er oppvokst og lever i en kultur som de siste tusen årene har vært basert på Bibelen og den kristne tro; Kulturelt sett er jeg altså kristen. Jeg har imidlertid ingen personlig tilknytnng til kristendommen og tror ikke på og bekjenner meg ikke til en kristen gud, altså er jeg ikke personlig kristen!

Leo

PS Dere vet vet al Gud og Allah er samme gud og at Jesus og Muhammed er Guds/Allahas representanter i hver sin religion? Begge er annerkjent både i kristendommen og i islam.

Skrevet

Så.. som utmeldt av statskirken er man fremdeles kristen? I betydningen kulturelt kristen, ikke personlig?

Gjest Anonymous
Skrevet

Noe sånt! Det er jo ikke til å komme fra at vår kultur for en stor del er basert på kristen etikk og moral og selv om vi ikke er personlig kristne, så forholder vi oss likevel til kristendommen hver dag. (De fleste etniske nordmenn feirer jo f.eks. jul).

Leo

Skrevet

Er det virkelig basert på kristen etikk og moral, eller er etikk og moral ganske likt i de fleste religioner? Du skal gjøre mot andre... er for eksempel en gjenganger i mange religioner, det lærte jeg på skolen husker jeg.

Skrevet

Hvorfor har du adoptert den lille teite setningstingen som Waco alltid har på slutten av innleggene sine? :o

Haaalloooo...... :blunke:

Skrevet

Fordi det ikke er teit, men kult, forstår du vel!

Skrevet

Nei, nei... jeg svarte i grunn bare på det du spurte om. Forstår du det ikke, så er det strengt tatt verst for deg. Og til syvende og sist spiller det vel en mindre rolle i den store, stygge sammenhengen, gjør det ikke?

Du får ha en vidunderlig dag. Smaken er som baken, vet du!

Kid-a

Skrevet

...........fin vending denne tråden tok................... :tunge1:

Skrevet

Ja, ikke sant care? Har du noen flere glupe synspnkter?

Skrevet

Fy søren, så dårlig stemning det ble her! Men til det med "personlig" kristen: Jeg synes det er et kjempedårlig uttrykk, for hva er motsetningen; upersonlig kristen? Å være kristen = å tro at Jesus har dødd for menneskenes synder. Så enkelt er det.

Skrevet

Noen ganger kan det være moro å krangle, vet du!

For noen er det ikke såå enkelt, tuji... tydeligvis, uttrykket "personlig kristen" er jo innprentet i den norske folkesjela. Hva nå enn det måtte bety...

Jeg fikk ikke såå mye respons på akkurat spørsmålene mine. Men allikevel... jeg har blitt litt klokere, kanskje?

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...