annatek Skrevet 9. januar 2018 #1 Skrevet 9. januar 2018 Hei! Min romkamerat glemte en plastpose med hveteboller i skapet med tørrmat før vi dro hjem til juleferie. Da vi kom tilbake var bollene helt mugne, og skapet og de andre matvarene lukter mugg etter at posen med boller er fjernet. Vi har tatt ut alle matvarene, kastet de som stod åpne (pose med havregryn, potetmel, knekkebrød og lignende) og vasket skapet, men lukten går ikke vekk. Skuffen med kjøkkenutstyr over det muggluktende skapet luktet også, så vi vasket alt i oppvaskmaskinen og vasket skuffen med varmt vann og zalo, men det er fortsatt en svak mugglukt der. Hvordan bli kvitt lukten? Har muggen trengt inn i treverket i skapet, og er det farlig å spise de andre matvarene som stod der og å puste inn lukten og ha ny mat der? Hilsen muggen student
puppi Skrevet 9. januar 2018 #2 Skrevet 9. januar 2018 Ja, mugg er jo en sopp, sopp sprer sporer, så nå er det sannsynligvis satt seg sopp-sporer i treverket, som derigjen vil gjøre at ny mat raskere får mugg på seg.
skruf Skrevet 9. januar 2018 #3 Skrevet 9. januar 2018 Prøv å sett ei skål eddik inn i skapet, det trekker til seg lukt (også veldig effektive hvis noen har røyket inne), forhåpentligvis er det bare lukten som henger igjen.
sofabord Skrevet 9. januar 2018 #4 Skrevet 9. januar 2018 Jeg hadde en muggen lefse i skapet. Hadde skapdøra oppe så mye som mulig, lukten gikk ut i løpet av ca 2 uker. Prøvde eddikvann, men det funket ikke
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå