Gå til innhold

Hvorfor stopper retroflekse konsonanter skarre r?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Noen som vet? :) 

Anonymkode: 400b8...f03

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Når r-en smelter sammen med andre konsonanter i en retrofleks, utelukker det en samtidig skarrelyd. Skarring plukker ut og fremhever r-en, mens retroflekser "gjemmer" den.

Anonymkode: 53908...4d4

Skrevet

Jeg forstod ingenting av dette, men syns det var interessant. Kan jeg få et eksempel? 

Skrevet

Det er fordi det er vanskelig å uttale retroflekser med skarre-r. Prøv å uttale navnene Arne og Kirsten på østlandsk måte hvor rn og rs smelter sammen til en felles lyd samtidig som du har skarre-r. Det er nesten umulig!

Skrevet

Jeg har da hørt skarre-r på retroflekse lyder, men kanskje ikke så tydelige. Men langt i fra så lite tydelig som det blir med rulle-r. 

Anonymkode: 70a52...06d

Skrevet
Akkurat nå, AnonymBruker skrev:

Jeg har da hørt skarre-r på retroflekse lyder, men kanskje ikke så tydelige. Men langt i fra så lite tydelig som det blir med rulle-r. 

Anonymkode: 70a52...06d

Har du noen eksempler? Hvilken dialekt snakket vedkommende, og hvilke ord?

Det nærmeste jeg kan komme på er  hvordan r'en i arendalsdialekt nærmest forsvinner i enkelte ord, men om dette kan kalles retroflekser vet jeg ikke.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...