Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Skrevet

Hvorfor er varmvann forurensende i norge? Vet det tar mye energi, men hvorfor tar det energi? og hvor blir det av vannet? Hvordan blir dene energien produsert? 

Anonymkode: 88346...aa4

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Hvorfor tar varmtvann energi? Fordi alt man må varme opp tar energi...

Anonymkode: f87f9...061

  • Liker 1
Skrevet

:ler:

Anonymkode: 151ce...4f4

Skrevet
3 minutter siden, AnonymBruker skrev:

Hvorfor tar varmtvann energi? Fordi alt man må varme opp tar energi...

Anonymkode: f87f9...061

Ja, det er jeg klar over. Men hvor kommer energien i norge fra som går til å varme opp vann? Er det fossilenergi? Dette er jo ikke fornybart. 

Skrevet

Fordi det blir brukt til kropps-og spesielt rumpevask, da kommer det avføringsbakterier ut i naturen og skitner til vannet.

Anonymkode: 09643...49c

  • Liker 1
Skrevet

Varmt vann i springen regnes som farlig å drikke eller bruke i matlaging. Dette er fordi det kan være tungmetaller fra varmtvanns tanken. Dessuten er det en fare for groing av mikroorganismer om temperaturen ikke er høy nok.

Å varme opp vann krever nødvendigvis energi. Omlag 20 % av energien i en husholdning går til å varme opp vann. Hovedsakelig til dusjing eller lignende. 

I Norge kommer nesten all strøm fra vannkraft. Resten er fra vindenergi og litt er importert og kan komme fra kull, gass, atom eller solenergi.

Norge er selvforsynt med bærekraftig og klimanøytral strøm. Bare i perioder om vinteren importerer vi for å få nok effekt i strømnettet. Resten av året eksporterer vi overskudd energi.

 

I de fleste andre land gjøres dette på andre måter. Direkte sol oppvarming av vannet er svært vanlig, kombinert med elektrisk oppvarming til over 60 grader for å forhindre groing.

 

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...