Gå til innhold

Noen som kan forklare logikken her?


Anbefalte innlegg

Skrevet

I USA får en hjemløs 15 år i fengsel for å stjele 100 dollar. Da ville en tro at å stjele 3 milliarder dollar ville gi en person 45 millioner år i fengsel. Nope. Da får du bare 3 år og 4 måneder i fengsel.

Forskjellen? Ressurser. Den som har mye penger har også tilgang til en god advokat. Den med lite penger har ikke råd til noen advokat. De med lite blir kjørt over i rettssystemet i et kapitalistisk samfunn. De med mye, derimot, kjører over systemet i et kapitalistisk samfunn.

Det betyr at Justitia ikke er blind i et kapitalistisk samfunn.
Det skremmende? Norge er også et kapitalistisk samfunn.

 

DNLLdMyXkAAAAiO.jpg.ae5d34b04897f6de6ace3ec4ecef8009.jpg

Anonymkode: 811cc...18c

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Forskjellen er vel at egentlig ingen led noe overlast pga de $100, mens mange led store økonomiske tap pga de 3 milliardene. 

Det lønner seg å være rik og stjele masse penger. 

  • Liker 1
Skrevet

Forskjellen er vel bla. at det er lettere å bevise at personen som stjal $100 gjorde, kontra han som stjal mye. Nå skal det nevnes at i akkurat denne saken, så inngikk han direktøren en avtale (plea deal) som sendte en annen fyr i fengsel, mot lettere straff.

Men, som nevnt: Vanligvis får de rikeste lavere straffer, da bøter, fordi det er veldig vanskelig å bevise at de har gjort noe. Det er også en veldig dyr og langsom prosess, der rettsaker kan ta tiår. Det er ikke ulovlig å være grådig, og om det faktisk har skjedd lovbrudd med viten og vilje, så må det bevises. PBS frontline hadde en dokumentar om dette, hvor de snakket med statsadvokatene som skulle bygge sak mot bankene og forsikringsselskapene etter finanskrisen for ti år siden. Konklusjonen var stort sett det samme...veldig vanskelig å bevise, og veldig kostbar prosess. 

Dersom en fyr stjeler noe til 1000 kr, du har bevis og vitne, da er det en smal sak å få han dømt. 

Anonymkode: 618f3...87b

Skrevet

Forskjellen er jo at de 100$ ble tatt i et bankran. Under et ran utsetter man andre for fysisk og psykisk direkte fare uansett hvordan man snur og vender på det. Ved et underslag har man ikke denne direkte fare og trussel "opp-i-ansiktet faktoren.

Anonymkode: 09258...e32

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...