Happycat Skrevet 18. januar 2005 #1 Skrevet 18. januar 2005 Min datter har fått en diagnose etter et år med sykdom. I den forbindelse har vi mulighet for å søke om særfradrag for å dekke utgifter vi hadde det ene året fra hun utviklet sykdommen til diagnosen forelå. Det jeg lurer på er hvor vi skal søke særfradraget? I selvangivelsen? Trygdekontor? Skriftlig søknad til hvor? Noen som har peiling?
ella.P Skrevet 18. januar 2005 #2 Skrevet 18. januar 2005 Søk begge deler. I selvangivelsen søker du om særfradrag. Trygdekontoret kan du søke om dekning av medisinutgifter som overstiger 1500,- kr pr år. Hvis det er en kronisk sykdom og du har store utgifter i forbindelse med dette - har du kanskje krav på noen form for stønad?.... Snakk med Trygdekontoret.
Happycat Skrevet 19. januar 2005 Forfatter #3 Skrevet 19. januar 2005 I følge lege har vi absolutt krav på særfradrag. Vi var nødt å kjøpe en pakke bleie i døgnet i ett år, det blir ganske mye penger det. Skal søke begge plasser, så får heller rette instans avvise søknaden om det blir feil..
abelille Skrevet 19. januar 2005 #4 Skrevet 19. januar 2005 Du kan nok få støtte begge steder. I begge tilfeller trenger du en uttalelse fra lege. For å få særfradrag på sykdomsutgifter, lager du en oversikt over hva det har kostet deg - som kommer over grensen deres. Ta vare på litt kvitteringer slik at du kan dokumentere utgifter, men har aldri opplevd at de har spurt om dem. Lag et lite regnskap for en måned og gang med 12 måneder. Jeg kom opp i et høyere beløp enn skatteetatens sats i fjor, og trakk fra hele beløpet - det gikk gjennom (tidligere trakk jeg fra det faste beløpet de setter). Dersom du mottar støtte fra trygdekontoret, må selvsagt det trekkes fra i regnskapet.
Gjest Anonymous Skrevet 7. februar 2005 #5 Skrevet 7. februar 2005 I følge lege har vi absolutt krav på særfradrag. Vi var nødt å kjøpe en pakke bleie i døgnet i ett år' date=' det blir ganske mye penger det. Skal søke begge plasser, så får heller rette instans avvise søknaden om det blir feil..[/quote']Dere kan få bleier på blå resept, men det vet dere vel kanskje nå? En pakke bleier om døgnet, jøss det var mange bleier pr. døgn.
Gjest Anonymous Skrevet 7. februar 2005 #6 Skrevet 7. februar 2005 sær fradrag kreves i selvangivelsen. utgiftene må være over 8000 pr .år. Evt. stønad fra trygdekassen trekkes fra. uttalelser fra spesialist/lege må foreligge. Det holder ikke at du sier du kjøpte en pakke bleier i døgnet. legg ved kvittering. Ved store varige utgifter kan du søke om grunnstønad.Det gjelder for kronisk sykdom
Gjest Anonymous Skrevet 7. februar 2005 #7 Skrevet 7. februar 2005 Det er for skatteåret 04 du kan søke.
Gjest Anonymous Skrevet 7. februar 2005 #8 Skrevet 7. februar 2005 sær fradrag kreves i selvangivelsen. utgiftene må være over 8000 pr .år. Evt. stønad fra trygdekassen trekkes fra. uttalelser fra spesialist/lege må foreligge. Det holder ikke at du sier du kjøpte en pakke bleier i døgnet. legg ved kvittering. Ved store varige utgifter kan du søke om grunnstønad.Det gjelder for kronisk sykdom Hmm.. litt vanskelig å ta vare på kvitteringer som inngår i dagligvarehandelen synes jeg. Særlig ettersom vi i begynnelsen ikke var klar over at dette kunne søkes særfradrag for. Har legeerklæring/attest, og håper det skal holde. Jenta vår er 2år og det burde vel si seg selv at hun måtte bruke bleier.. Men takk for svar
Happycat Skrevet 7. februar 2005 Forfatter #9 Skrevet 7. februar 2005 Det var forøvrig meg som skrev det der oppe
Gjest Anonymous Skrevet 10. februar 2005 #10 Skrevet 10. februar 2005 Du må vel påberegne deg utgifter til bleier for en toåring uansett. Om det er matvarer det går på, så har de div satser å gå etter. Spesialkost til en toåring er mye billigere til en toåring enn en voksen. Cøliaci eks, så må man ha spesialdiett,men der spiller også alder inn. Har du søkt grunnstønad?
Happycat Skrevet 10. februar 2005 Forfatter #11 Skrevet 10. februar 2005 Min datter har en sykdom som nå medisineres. Men i litt over et år var dette ikke medisinert, noe som gjorde bleieforbruket på det året enormt. 26000kr ca brukte vi på bleier. Klart man må regne med bruk av bleier til en toåring, men dette er langt over normalen. Jeg har ikke søkt om grunnstønad, da dette nå er under medisinering og vi ikke lenger har slikt bleieforbruk. Vi får jo dekt all medisin og utstyr til henne. Mvh Happycat
Gjest Anonymous Skrevet 11. februar 2005 #12 Skrevet 11. februar 2005 Vil tro at du må dokumentere et forbruk på 26000 på et år. La oss si at pakken koster 50 kr. Det blir et forbruk på 1.5 pk hver dag. (ca) Hvor mange bleier er det i pakken? 24? En tid på døgnet sover barnet osv... Jeg skriver dette for at du skal vite at det er ikke bare enkelt å søke på særfradrag. Snakker av erfaring.
Gjest Kaffegjesten Skrevet 11. februar 2005 #13 Skrevet 11. februar 2005 Søstern min kom ingen vei når hun søkte om særfradrag for ene ungen sin når hun ikke hadde kvitteringer. Altså i Oslo - ingen kvitteringer - ikke særfradag. Hun lærte og fikk særfrdrag året etter. Så gikk det vel et par år og hun hadde sluppet å levere kvitteringer (men ble bedt om å ta vare på) og plutselig måtte hun levere kvitteringer for et år igjen. Dette er riktignok noen år siden, men ikke så mange heller. Det kan jo hende at andre ligningskontor er lettere å ha med å gjøre - ikke vet jeg.
Gjest Anonymous Skrevet 12. februar 2005 #14 Skrevet 12. februar 2005 En i fam er kroniker. Måtte vise kvitteringer for året på ugiftene. lieledes ovenfor trygdeetaten for å få grunnstønad.
Gjest Anonymous Skrevet 25. april 2005 #16 Skrevet 25. april 2005 Med hensyn til bleiebruk. Det burde vel holde for trygdekontoret om legen kan bekrefe den enorme bleiebruken? Minnes vi brukte 4 - 6 bleier om dagen i den perioden...
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå